پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري/ رييس جمهوري با بيان اينکه راه‌حل مسائل افغانستان فقط از طريق گفت وگو بين افغان‌ها امکانپذير است، تاکيد کرد: مساله افغانستان پيچيده اما شناخته شده است و راه‌حل‌ها غامض اما در دسترس هستند.

سيد ابراهيم رئيسي بعد از ظهر جمعه طي سخناني دراجلاس پيمان امنيت جمعي افغانستان که در حاشيه بيست و يکمين نشست سران کشورهاي سازمان همکاري شانگهاي در دوشنبه پايتخت تاجيکستان برگزار شد، اظهار داشت: تشکر مي‌کنم از امام علي رحمان رييس محترم جلسه، افغانستان در روزهاي پرالتهابي به سر مي‌برد دولت اين کشور به صورت يکباره در کمتر از دو هفته فروپاشيد آن هم به رغم حضور نظامي ۲۰ ساله آمريکا در افغانستان، حضور آمريکا در افغانستان دستاوردي جز افزايش بي‌ثباتي، رشد تروريسم، افزايش توليد مواد مخدر، گسترش جرم و جنايت، نابودي زيرساخت‌هاي اقتصادي، رنج و درد و هزاران داغ براي خانواده‌هاي مظلوم افغانستان نداشت. خون هزاران سرباز آمريکايي و اروپايي را نيز به هدر داد، سقوط پرشتاب دولت افغانستان به خوبي نشان داد که ساختارهايي که امريکا ايجاد کرد سخت، سست و بنيان است و اين تجربه دردناک براي افغانستان و کشورهاي منطقه و جهان بود.

وي افزود: همکاران محترم ما معتقديم زماني صلح در افغانستان پايدار خواهد شد که دولت و ارکان حاکميت بازتاب دهنده ترکيب جامعه افغانستاني باشد و تمامي اقوام و گروه‌هاي اين کشور به طور واقعي احساس کنند شراکتي اثرگذار و متناسب با وزن خود در دولت دارند و حاکميت مبتني بر راي و نظر مردم است. ناديده انگاشتن مردم و ضرورت‌هاي سياسي و اجتماعي ناشي از نقش فعال مردم خسارت بار بوده علاوه بر خودِ افغانستان زيان‌هايش متوجه همسايگان و کشورهاي منطقه نيز خواهد شد.

وي خاطر نشان کرد: تاريخ افغانستان درس بزرگي درباره مقاومت مردم افغانستان در برابر حضور دخالت خارجي به ما مي‌دهد، مردم افغانستان ثابت کردند که نمي‌پذيرند کشوري خارجي سرنوشت آنها را رقم بزند.

رييس جمهوري خاطر نشان کرد: ما کشورهاي همسايه مسئوليت بسيار مهمي در اين برهه تاريخي افغانستان داريم ما بايد شرايطي را فراهم کنيم تا مردم و گروههاي اين کشور بتوانند تعاملي مثبت و مسالمت آميز داشته باشند و بتوانند مسير آينده کشور خود را به درستي ترسيم کنند.

وي گفت: نشست کشورهاي همسايه افغانستان در هشتم سپتامبر و نشست وزراي خارجه ا يران، روسيه، چين و پاکستان براي بررسي تحولات افغانستان پيام رسايي به مردم افغانستان است. مردم منطقه و تمام جهانيان که راه حل مسائل افغانستان تنها از طريق گفت و گو بين افغان‌ها و به مديريت افغان‌ها امکان پذير است.

رييس جمهوري افزود: همکاران عزيز جامعه جهاني به طور عام و کشورهاي منطقه به طور خاص در اين برهه حساس مسئوليت‌هاي سياسي و اجتماعي مهمي بر عهده دارند نخست بسيج تمامي امکانات کشورها در راستاي حمايت و پشتيباني از شکل گيري اجماع داخلي ميان جريان‌هاي مختلف افغان، ترغيب همه طرف‌ها به بازگشت به ميز مذاکره و حل موضوع است.

رئيسي اظهار داشت: دوم ارائه کمک‌هاي سازمان يافته بشردوستانه به مردم افغانستان، بسياري از مردم از روي اراده يا اجبار آواره شدند امروز در ايران اسلامي ما بيش از سه ميليون مهاجر افغانستاني داريم که اينان مهمانان جمهوري اسلامي هستند.

وي خاطر نشان کرد: سوم با توجه به تحولات جاري در افغانستان موج جديدي از آوارگان افغان به سوي کشورهاي همسايه هجوم آوردند، مديريت اين جمعيت انبوه و ممانعت از سرازير شدن آنها به ساير کشورها، علاوه بر تشريک مساعي منطقه‌اي نيازمند کمک جدي نهادهاي بين‌المللي و کشورهاي کمک کننده است.

رييس جمهوري تاکيد کرد: چهارم رفتارهاي يکجانبه و غير سازنده برخي بازيگران که مسئوليت قطعي در ايجاد شرايط کنوني دارند، مي‌تواند اجماع منطقه‌اي و بين‌المللي مورد نياز براي پيشبرد روند صلح افغانستان را مخدوش نمايد. در اين ميان لزوم نقش آفريني سازمان ملل درخصوص بحران افغانستان نيز نبايد فراموش شود.

رئيسي تصريح کرد: اين روزها گزارش‌هاي نگران کننده‌اي از حضور افراد وابسته به گروههاي تروريستي چند مليتي از جمله داعش در افغانستان دريافت شده است که بيش از گذشته خطر ايجاد کانوني براي صدور ناامني به منطقه و جهان را برجسته مي‌کند و همگان را نگران شکل گيري همگرايي بين جريان‌هاي تکفيري، افراطي‌گري در افغانستان با گروههاي مشابه در منطقه آسياي مرکزي، عراق، سوريه و ديگر کشورها مي‌کند.

وي افزود: همکاران عزيز مساله افغانستان پيچيده اما شناخته شده است و راه حل‌ها غامض اما در دسترس هستند، همه ما بايد دوستان‌مان در افغانستان را به پيگيري راه حل‌ها ترغيب و آنها را براي رسيدن به نتيجه مطلوب و مورد قبول همه طرف‌ها کمک و همراهي نماييم.

رييس جمهوري ادامه داد: جمهوري اسلامي ايران آمادگي دارد تا همچون گذشته تمامي امکانات خود را براي کمک به پيشبرد مذاکرات بين‌الافغانستاني و روند صلح در اختيار مردم افغانستان قرار داده و براي مديريت تهديدات احتمالي با کشورهاي منطقه همکار و همراه باشد، منطقه‌اي همگرا و باثبات و افغانستان امن، توسعه يافته، سعادتمند، آرزوي ملت و دولت ايران براي يکايک مردمان اين جغرافياست.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar