فارس/ سخنگوي هيات رئيسه مجلس گفت: با پيوستن رسمي ايران به سازمان همکاري شانگهاي،‌ همه اضلاع «مربع قدرت شرق» کامل شد و بعد از اين، بايد براي بهره‌گيري از اين فرصت، يک نقشه راه و برنامه راهبردي و بلندمدت تدوين کنيم.
 
سيد نظام‌الدين موسوي نماينده مردم تهران در مجلس ضمن تشريح اهميت پيوستن ايران به سازمان همکاري شانگهاي، اظهار داشت: در سازمان شانگهاي کشورهاي مختلف آسيايي حضور دارند که تاکنون روسيه، چين و هند مهمترين آنها بوده‌اند و اکنون با پيوستن جمهوري اسلامي ايران به اين سازمان، ضلع چهارم «مربع قدرت شرق» نيز کامل شد.
وي افزود: سه قدرت قبلي حاضر در سازمان شانگهاي، به لحاظ اقتصادي و‌ نظامي جايگاه بالايي در سطح جهاني دارند اما پيوستن ايران به اين سازمان به عنوان قدرت چهارم با توجه به موقعيت سوق‌الجيشي آن، ذخاير انرژي و بويژه اثرگذاري سياسي و معنوي آن در جهان اسلام، به لحاظ راهبردي حائز اهميت فراوان است.

سخنگوي هيات رئيسه مجلس شوراي اسلامي، با تشريح اهداف و ابعاد تعاملات موجود در سازمان شانگهاي گفت: اين سازمان بر خلاف نمونه غربي آن يعني سازمان آتلانتيک شمالي (ناتو)، صرفا يک پيمان نظامي و امنيتي نيست، بلکه در طي زمان ابعاد مختلفي از همکاري در حوزه هاي مختلفي چون اقتصادي، تجاري، فرهنگي، انرژي ‌و نيز مقابله با تروريسم و قاچاق را نيز شامل شده است.

موسوي ادامه داد: ايران هم‌اکنون عضو رسمي يک سازمان همکاري با بازاري حدودا سه ميليارد نفري است که به لحاظ اقتصادي فرصتي کم‌نظير براي ما به شمار مي آيد ‌و‌ بايد براي بهره گيري از اين فرصت، يک نقشه راه و برنامه راهبردي و بلندمدت تدوين کنيم.

سخنگوي هيئت رئيسه مجلس تصريح کرد: پيوستن رسمي ايران به سازمان شانگهاي به رغم فشارها و تهديدهاي متعدد رژيم ايالات متحده آمريکا، نشان داد که عصر يکجانبه‌گرايي در روابط بين الملل به پايان رسيده و شاهد شکل‌گيري نظم جديدي در جهان هستيم که مربع قدرت شرق، از بازيگران اصلي و تاثيرگذار آن به شمار مي آيد.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar