ايرنا/ خبرگزاري رويترز روز جمعه گزارش داد که ايران در پي پيوستن به سازمان همکاري هاي شانگهاي، از اين نهاد به سرعت گسترش يابنده در آسياي ميانه، براي فراهم آوردن سازوکاري براي رويارويي با تحريم هاي غرب درخواست کمک کرده است.

رويترز افزود:‌اين نهاد امنيتي آسيايي که در سال ۲۰۰۱ به عنوان مکاني براي برقراري تماس و ارتباط ميان روسيه، چين و کشورهاي عضو شوروي سابق در آسياي ميانه، تشکيل شد، چهار سال پيش با نگرشي براي ايفاي نقش گسترده تري به منظور ايجاد توازن در برابر نفوذ غرب در اين منطقه، هند و پاکستان را هم به عضويت پذيرفت.

رويترز، حضور ابراهيم رئيسي رئيس جمهوري ايران در نشست شانگهاي را نشانه اي از افزايش نفوذ اين سازمان منطقه اي خواند. 

به گزارش اين خبرگزاري، رئيسي در سخنراني خود در اين نشست از فرصتي که اين عضويت براي ايران به عنوان کشوري واقع در مسير کمربند و جاده چين براي پيوستن و مشارکت در محافل و گروه هاي مهم بازرگاني در سراسر منطقه اوراسيا پديد آورده، ابراز خرسندي کرد. او با اشاره به همانندي تحريم ها عليه ايران با تروريسم، افزود: اين سازمان بايد سازوکاري براي کمک به تهران به منظور ازبين بردن تحريم ها، طراحي کند.

رئيسي در سخنان خود در اين نشست افزود که هيچ مانعي نمي تواند از فعاليت هاي صلح و مسالمت آميز هسته اي ايران جلوگيري کند که در چارچوب مقررات بين المللي قرار دارند. ديپلماسي تنها در صورتي تاثير گذار خواهد بود که همه طرف ها به آن پايبندي نشان دهند.

روسيه و چين به همراه چند کشور غربي اعضاي پيمان هسته اي ۲۰۱۵ (برجام) هستند که تهران بر اساس آن با محدوديت هايي براي برنامه هسته اي خود در برابر لغو تحريم ها موافقت کرده بود. اما واشنگتن در سال ۲۰۱۸ با خروج از آن، تحريم هاي مالي بر ايران را بازگرداند و مذاکرات سال جاري (۲۰۲۱) براي احياي آن نيز از هنگام پيروزي رئيسي در انتخابات، متوقف مانده است. 

در پايان بيست و يکمين نشست سران سازمان شانگهاي که در دوشنبه پايتخت تاجيکستان برگزار شد، سران هشت کشور عضو اصلي سازمان، نظر موافق خود را با تبديل عضويت جمهوري اسلامي ايران از عضو ناظر به عضو اصلي اعلام و اسناد مربوط به آن را امضا کردند.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar