برنا/ نخست وزير پاکستان به مناسبات نزديک اسلام آباد با جمهوري اسلامي ايران و عربستان اشاره کرد و افزود: تفاهم ميان تهران و رياض به نفع منطقه و جهان است بنابراين همه بايد از اين وضعيت اطمينان پيدا کنند.
 
تلويزيون دولتي پاکستان (PTV) جمعه شب اين اظهارات را به نقل از «عمران‌خان» در گفت و گوي وي با بخش عربي شبکه راشا تودي در جريان سفر به تاجيکستان براي شرکت در اجلاس سران سازمان شانگهاي عنوان کرد.
 
عمران ادامه داد که جمهوري اسلامي ايران متمدن ترين همسايه پاکستان است و ما در کنار يکديگر تا ابد زندگي مي‌کنيم، تجارت مشترک براي دو کشور و کل منطقه بهتر است.

نخست وزير پاکستان  از عربستان به عنوان آنچه که وي نزديک‌ترين متحد و دوست قديمي اسلام آباد خواند، ياد کرد و افزود: اسلام‌آباد صادقانه به دنبال تفاهم ميان ايران و عربستان است.

وي نسبت به آنچه درگيري احتمالي ميان ايران و عربستان سعودي خواند، ابراز نگراني کرد و گفت که اگر اين درگيري رخ دهد براي پاکستان فاجعه بار خواهد بود، نه فقط براي ما بلکه براي کشورهاي در حال توسعه فاجعه بار خواهد بود زيرا هر گونه درگيري بين اين دو کشور بزرگ  بر قيمت نفت تأثير مي گذارد.

عمران‌خان يادآورشد که اکنون  به دليل شيوع ويروس کورنا، کمبود عرضه نفت در جهان وجود دارد و بيشتر کشورهاي در حال توسعه را تحت تاثير قرار مي دهد.

وي افزود: بيم آن مي‌رود هرگونه رويارويي ايران و عربستان تأثير آني بر قيمت نفت داشته و اين براي ملت‌هاي کم درآمد در سراسر جهان ويرانگر خواهد بود.

نخست وزير پاکستان ادامه داد که بنابراين نه تنها پاکستان بلکه همه بايد اطمينان حاصل کنند که بين ايران و عربستان سعودي تفاهم بهتري صورت بگيرد.

وي همچنين در پاسخ به پرسش‌هاي مجري روابط دوجانبه پاکستان با روسيه، اوضاع افغانستان، اجلاس سران شانگهاي، نگاه به عملکرد دولت موقت طالبان و فراز و نشيب‌ها در تعاملات اسلام‌آباد و واشنگتن را تشريح کرد.

عمران‌خان درباره دولت موقت طالبان و اوضاع افغانستان، بر لزوم تشکيل دولت فراگير با مشارکت همه نيروهاي سياسي اين کشور، گروه‌ها مذهبي و اجتماعي تاکيد کرد و افزود: دولتي با حضور تمامي گروه‌هاي داخلي افغانستان طلح، ثبات و رفاه طولاني مدت را براي مردم افغانستان به ارمغان مي‌آورد.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar