مهر/ معاون عمليات نيروي پدافند هوايي ارتش اعلام کرد: بزودي خبرهاي خيلي خوب و افتخارآميزي در رابطه با نمونه‌هاي بعدي سامانه «باور ۳۷۳» توسط مقامات عالي رتبه ارتش منتشر مي‌شود.
خبرگزاري مهر، گروه سياست، هادي رضايي: اقدامات چند سال اخير شبکه يکپارچه پدافند هوايي کشور در کشف شناسايي، کنترل و در نهايت انهدام پرنده‌هاي مهاجم، از جمله پهپاد هرمس، متعلق به رژيم صهيونيستي و همچنين هواپيماي بدون سرنشين گلوبال هاوک ارتش آمريکا در حريم هوايي کشورمان توانمندي و اقتدار پدافند هوايي ايران اسلامي را براي جهانيان به اثبات رسانده است.

اين مهم در حالي به دست آمده که کشور ما بيش از ۴۰ سال است، تحت شديدترين تحريم‌ها به ويژه در حوزه نظامي قرار دارد، اما با اين وجود با تدابيري که توسط مسئولان اين حوزه اتخاذ شده، امروز ايران اسلامي به يکي از برترين قدرت‌هاي جهان در حوزه پدافند هوايي تبديل شده است.

 
امير خوش قلب در خصوص دلايل رشد و اقتدار شبکه پدافند هوايي کشور براي پاسخگويي به تهديدات، گفت: نيروي پدافند هوايي ارتش نسبت به چند سال گذشته رشد قابل توجهي از لحاظ کمي و کيفي در ابعاد گوناگون و در عرصه‌هاي مختلفي داشته است. اين رشد و ارتقا خصوصاً در توان رزم و آمادگي عملياتي و رزمي، سريع و چشمگير بوده است. نيروي انساني و تجهيزات، دو مؤلفه مهم و تأثير گذار در توان و آمادگي عملياتي و رزمي پدافند هوايي است و در هر دو حوزه پيش بيني، برنامه ريزي و آينده نگري مطلوبي، در دستور کار نيروي پدافند هوايي ارتش قرار دارد. در هردوي اين مولفه‌ها برنامه ريزي کمي و کيفي و وجود طرح‌هاي خاص باعث شده که با رشد متوازن و علمي به يک ارتقاي مطلوب و ماندگار و رو به رشد برسيم.

وي ادامه داد: در حوزه تجهيزاتي نيز در ابعاد کمي و کيفي، خصوصاً در طي يک سال گذشته، جهش منطقي و قابل قبولي را در ارتقا توان رزم نيرو شاهد بوده‌ايم که تجهيزات جديد، با فناوري‌هاي نوين وارد چرخه عملياتي نيرو شده است. در حوزه‌هاي مأموريتي از تجهيزات و سامانه‌هاي مختلف اعم از کشف، شناسايي، درگيري، اطلاعاتي، پهپادي، جنگالي، سايبري و … داراي فناوري‌هاي روز دنيا و بالاتر از لبه فناوري و تکنولوژي استفاده مي‌کنيم. در تنوع و تعدد تجهيزات تأثير محور، وضعيت مطلوبي داريم. استفاده ترکيبي و هيبريدي از تجهيزات در طرح ريزي‌هاي عملياتي و فني در دستور کار نيرو بوده که همه اين موارد در جهت ارتقاي توانمندي خودي و ايجاد فضاي ابهام و سردرگمي در محاسبات راهبردي، عملياتي و تاکتيکي دشمن مي‌باشد.

معاون عمليات نيروي پدافند هوايي ارتش همچنين به سخنان سردار فرحي درباره رونماي از نمونه جديد سامانه باور ۳۷۳ اشاره و آن را بسيار پيشرفته‌تر از سامانه‌هاي کلاس خودش دانست و گفت: سامانه باور ۳۷۳ جز سامانه‌هاي راهبردي ست، يعني تأثيرات راهبردي آن به مراتب بيشتر از تأثير تاکتيکي آن است، چرا که هم عمق کشف، هم عمق درگيري و درگيري همزمان با چند هدف و هم بحث دور ايستا بودن آن مطرح است. در حال حاضر سامانه باور ۳۷۳ در يکي از طرح‌هاي حساس و حياتي کشور ما حضور پر رنگي دارد. بزودي هم خبرهاي خيلي خوب و افتخارآميزي در رابطه با نمونه‌هاي بعدي باور ۳۷۳ توسط مقامات عالي رتبه ارتش جمهوري اسلامي ايران منتشر خواهد شد.

وي با اشاره به ساخت نمونه پيشرفته‌تر سامانه باور ۳۷۳، تصريح کرد: اين پروژه در حال انجام است که يک کار مشترک بين توان فني و عملياتي نيرو و صنايع داخلي است و اين نشان مي‌دهد که ما در بحث بکارگيري و ورود تجهيزات با قابليت‌هاي جديد، سرآمد هستيم و هرروز خودمان را در حوزه‌هاي مختلف با توجه به تهديدات جديد، به روز رساني مي‌کنيم. تهديدات فناورانه نيازمند به تجهيزات برق آسا و نو دارد و يکي از اين تجهيزات همين سامانه باور ۳۷۳ است که در آينده هم عمق کشف آن چند برابر خواهد شد و هم در حوزه درگيري عمق مناسبي به آن داده خواهد شد تست‌هاي فني و عملياتي در حال انجام است و خبرهاي خوشي به زودي به اطلاع مردم عزيز خواهد رسيد.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar