برنا/ عضو کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس گفت: علت اينکه ايران اسلامي به عضويت شانگهاي در آمد و کشورهاي عضو هم بر اين عضويت صحه گذاشتند، اساساً موقعيت ژئوپليتيک خود ايران و ظرفيت هاي بي نظيري است که ايران اسلامي دارد و ايران مي‌تواند پيوند دهنده کشورهاي عضو شانگهاي باشد.
 
«ابراهيم عزيزي»، عضو کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس شوراي اسلامي، در گفت و گو با برنا درباره اهميت پيوستن ايران به سازمان همکاري شانگهاي اظهار کرد: سازمان شانگهاي و عضويت ايران در اين سازمان را بايد از دو جنبه مورد بررسي قرار داد. علت اينکه ايران اسلامي به عضويت شانگهاي در آمد و کشورهاي عضو هم بر اين عضويت صحه گذاشتند، اساساً موقعيت ژئوپليتيک خود ايران و ظرفيت هاي بي نظيري است که ايران اسلامي دارد و ايران مي‌تواند پيوند دهنده کشورهاي عضو شانگهاي باشد. همچنين از جنبه اقتصادي و از جنبه انرژي و ساير ظرفيت هاي که به طور طبيعي در اختيار ايران اسلامي است، کشورهاي عضو شانگهاي به اين ظرفيت ها نيازمند هستند.
 
او افزود: از کشورهاي عضو شانگهاي تنها کشوري که بيشترين توليد و بيشترين صادرات نفت را دارد ايران است و اين فرصت بي نظيري است که به عنوان انرژي، ايران اسلامي دارد. ايران موقعيت جغرافيايي و پل ارتباطي بين اروپا، آفريقا، آسيا است که اين مهم مي تواند سازمان شانگهاي را به اهداف خود برساند.

عزيزي ادامه داد: قطعا جمهوري اسلامي ايران ضمن اينکه از ظرفيت شانگهاي استفاده مي کند، مي تواند اين ظرفيت ها را به کمک اين سازمان بيارورد و برتري اقتصادي، امنيتي، دفاعي، و برتري هاي همه جانبه شانگهاي را به همراه داشته باشد بنابراين موضوع اول خود موقعيت ژئوپليتيک و فرصت هاي خوب ايران است.

نماينده مردم شيراز در مجلس تصريح کرد: موضوع دوم به اهداف برمي گردد، باتوجه به راهبردها و سياست هايي که شانگهاي دارد و اگر بخواهند به اهداف خود برسند، بايد از ظرفيت ايران اسلامي به عنوان  بازيگر اصلي اين صحنه‌ حداکثر بهره برداري و استفاده را ببرند. در واقع خود شانگهاي براي رسيدن به افق هاي راهبردي خود نيازمند بهره گيري از ظرفيت هاي ايران است.

او اضافه کرد: موقعيت ايران براي شانگهاي مهم است و شانگهاي هم براي رسيدن به اهداف بلند مدت خود نيازمند بهره گيري از ظرفيت هاي بي نظير جغرافيايي ژئوپليتيک و سياسي امنيتي و  تبادلات اقتصادي است که ايران اسلامي مي تواند منشا آن باشد. اين دو موضوع باعث شد که ايران اسلامي به عضويت شانگهاي در بيايد و اعضاي شانگهاي از اين موضوع استقبال کردند. 

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar