ايرنا/ آيت الله سيد ابراهيم رييسي رييس جمهوري اسلامي ايران که براي حضور در بيست يکمين اجلاس سران سازمان شانگهاي به دوشنبه پايتخت تاجيکستان سفر کرده، تعدادي از تجهيزات ايران‌ساخت را که نشانگر توانمندي زيست بوم فناوري و نوآوري ايران است، به دانشگاه ملي اين کشور هديه کرد.

به گزارش روز شنبه معاونت علمي و فناوري رياست جمهوري، اين بسته تجهيزاتي اهدايي شامل ۶ محصول ايران‌ساخت بود که تنها بخشي از توانمندي جوانان متخصص وخلاق اين مرز و بوم را نمايش مي‌دهد، تجهيزات بومي و ايراني که نشان از قدرت فناورانه کشور دارد و نشان مي دهد دارايي ايران نفت و منابع رو و زير زميني نيست بلکه اتکاي ما در اين روزها به نيروي انساني کارآمد است که در زيست بوم فناوري و نوآوري در حال فعاليت هستند، زيست بومي که هر روز در حال گستردگي است.

فناوري نانو يکي از حوزه‌هايي است که در اين سال ها فناوران کشور براي توسعه آن دست به کار شدند، اين تلاش ها نتيجه داد و در حال حاضر نزديک به ۳۰۰ شرکت فناور و بيش از ۷۸۰ محصول ايران ساخت و تجهيز در اين حوزه توليد مي شود که در توسعه و پيشرفت بازار ايران تاثيرگذار هستند.

ساخت تجهيزات آزمايشگاهي و ماشين‌آلات صنعتي يکي از اقداماتي بود که در اين حوزه توسط فناوران کشور انجام شد و امروز مي توانيم بگوييم ايران توانايي و آمادگي تجهيز کامل آزمايشگاه هاي نانوي دانشگاه ها و مراکز تحقيقاتي را با محصولات ايران ساخت با کيفيت بالا و قيمت مناسب دارد.

دستگاه الکتروريسي که براي ساخت الياف با ضخامت نانومتري (الياف با ضخامت يک هزارم يک تار مو) کاربرد دارد، در اين بسته اهدايي قرار داشت. نمونه آزمايشگاهي و صنعتي اين دستگاه به کشورهايي مانند چين، تايلند، ترکيه و کره جنوبي صادر شده است. همچنين در بحران کرونا که بسياري از کشورهاي پيشرفته در تامين ماسک حتي براي کادر درمان خود با مشکل مواجه بودند به لطف بومي سازي اين فناوري در کشور ماسک نانوي با کيفيت در اختيار تمام مردم قرار گرفت و حتي به کشورهاي ديگر صادر شد.

 دستگاه بعدي يکي از اصلي ترين تجهيزات در تمامي آزمايشگاه‌ها و حتي صنايع مرتبط با فناوري نانو است، دستگاه اسپاترينگ که براي لايه نشاني طيف وسيعي از مواد مختلف به ضخامت نانو روي زيرلايه هاي مختلف استفاده مي شود. اين دستگاه ايران ساخت به ۲۰ کشور دنيا از جمله انگليس، ايتاليا، کانادا و استراليا صار شده است.

انفجار الکتريکي سيم دستگاه اهدايي ديگر است که براي ساخت نانوپودرهاي فلزي کاربرد دارد، همچنين از ديگر محصولات ايران ساخت اين بسته بايد از آسياب سياره اي نام برد که براي آسياب و پودر کردن ذرات از ميکرومتر به نانومتر و آلياژ سازي ذرات استفاده مي شود.

همچنين در اين بسته يکي از پرکاربردترين دستگاه هاي مشخصه يابي و اندازه گيري با عنوان اسپکتروفتومتر دو پرتو قرار گرفت. اين دستگاه ايران ساخت با استفاده از عبور نور به تعيين خصوصيات مواد شيميايي مي پردازد و در صنايع گوناگون مانند نفت، غدايي، دارويي و آب و فاضلاب مي توان از آن استفاده کرد.

محصول ايران ساخت بعدي در اين بسته هموژنايزر آلتراسونيک است که يکي از دستگاه هاي پايه آزمايشگاهي و صنعتي حوزه نانو است که از امواج فراصوت براي همگن کردن محلول ها استفاده مي کند و کاربردهاي وسيعي در صنعت دارد.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar