مهر/ وکيل پرونده ترور شهداي هسته‌اي گفت: در اين پرونده از ۳۷ شخص حقيقي و حقوقي از جمله باراک اوباما، دونالد ترامپ، وزير امور خارجه آمريکا، مشاور ويژه سياسي آمريکا، آژانس امنيت شکايت شده است.

جلسه دادگاه رسيدگي علني به دعواي حقوقي خانواده شهداي علمي هسته‌اي ايران عليه دولت آمريکا به دليل مساعدت و حمايت از اقدامات تروريستي رژيم اشغالگر قدس عصر امروز (شنبه) به رياست قاضي «پور مريدي» برگزار شد.

قاضي پور مريدي در ابتداي جلسه با بيان اينکه امروز در رابطه با پرونده شهداي محترم علي محمدي، شهرياري، رضايي نژاد و عباسي دادخواستي به شعبه ۵۵ بين الملل مطرح شد، اظهار داشت: اين دادگاه زمينه بين المللي و حقوقي قضيه را پيگيري مي‌کند و قطعا نمي‌تواند ظلمي که در حق اين خانواده‌ها شده است را پيگيري و جبران کند.

وي عنوان کرد: بحث پرونده‌هاي حقوقي و فکت‌هاي حقوقي در دادگاه مطرح و اثبات مي‌شود و اين در تاريخ ماندگار خواهد شد. دولت آمريکا نخبگان بسياري از کشورها اعم از ايران، آلمان، فلسطين و ... را هم به قتل رسانده است و تا امروز هيچ کشوري جسارت طرح‌شکايت از جنايت‌هاي آمريکا نداشته است.

قاضي رسيدگي کننده به پرونده تاکيد کرد: اين دادگاه با دعاوي متعدد سابقه رسيدگي به اتهامات عليه آمريکا دارد. دولت آمريکا اموال و دارايي‌هاي ايران را مصادره مي‌کند و دادگاه در مورد نقش برخي افرادي در اين موضوعات رسيدگي مي‌کند که نقش آنها تا کنون مورد توجه قرار نگرفته است.

پور مريدي با تاکيد بر اينکه دولت آمريکا در واقع به کشتار علم مي‌پردازد، گفت: بعد از طرح دادخواست از سوي خانواده شهداي هسته‌اي از طريق چند مدل مانند سفارت ، دفتر حافظ منافع در واشنگتن، در دو مرحله شکايت ايران را به آمريکا اعلام کرديم ولي پاسخي ندادند و طبعا پاسخي هم براي آن نداشتند. وکيل اين پرونده خانم افضلي هستند و هر يک از خانواده شهدا بخواهند مي‌توانند در اين جلسه طرح موضوع کنند.

افضلي وکيل پرونده در ادامه اين جلسه به منظور طرح موضوع دادخواست، بيان کرد: ۳۷ شخص حقيقي و حقوقي از جمله باراک اوباما، دونالد ترامپ، وزير امور خارجه آمريکا، مشاور ويژه سياسي آمريکا، آژانس امنيتي آمريکا و ساير مقامات ذي ربط مسئوليت اين اتهام را بر عهده دارند.

وي تصريح کرد: دانشمندان برجسته و مجاهدان خستگي ناپذير در کشور در اقدامي تروريستي و ناجوانمردانه در مقابل ديدگان خانواده خود ترور شده اند. در سالهاي اخير و در پي پيشرفت‌هاي روز افزون علمي شاهد افزايش اقدامات تروريستي برنامه‌ريزي شده عليه شخصيت‌هاي برجسته علمي تاثير گذار هستيم. ملت ايران در اين دوران شاهد ترور فرزندان عزيز ملت خود هستند.

وکيل خانواده شهداي ترور هسته اي افزود: با توجه به مندرجات متن دادخواست و قوانين نقض شده و متن قانون جمهوري اسلامي ايران و قانون مسئوليت مدني و ساير قوانين مرتبط خواهان رسيدگي به پرونده هستيم. پرونده شهداي هسته در هزار صفحه تقديم شده است. جمهوري اسلامي ايران بيش از ۱۷ هزار نفر از مردم و اتباع خود را در اقدامات تروريستي از دست داده است.

افضلي در بخش ديگري از دادخواست خود تصريح کرد: رژيم صهيونيستي خود را دولت و کشور مي‌داند در حالي که سرزميني که در آن حضور دارد اشغالي و غيرقانوني است؛ لذا رژيم صهيونيستي نه دولت است نه مليت و بدون شک اشغال فلسطين چيزي جز سلسله اي از بي عدالتي و تجاوز به حقوق طبيعي و انساني نبود. اين رژيم از زمان تاسيس خود تاکنون تمام قوانين بين المللي را زير پا گذاشته و از تعهد به عهدنامه‌ها شانه خالي کرده است.

وي اضافه کرد: رژيم صهيونسيتي حق دستيابي به سلاح‌هاي کشتار جمعي را ندارد. هدف آمريکا از تاسيس رژيم صهيونسيتي تحت فشار قرار دادن کشورها بر اساس سياست‌هاي خود بوده است. پس از اعلام استقلال رژيم صهيونيستي آمريکا اولين کشوري بود که از آن حمايت کرد. آمريکا در کمک‌هاي مالي و نظامي خود به رژيم صهيونيستي هيچ حد و مرزي نمي شناسد.

وکيل پرونده با اشاره به وخامت حال جسمي و روحي پدر و مادر و همسر و فرزندان خانواده شهداي ترور عنوان کرد: چطور مي توان خلأ بهترين پدران، همسران و فرزندان را جبران کرد؟ آيا کسي مي‌تواند اين کمبود را قيمت گذاري و معامله کند؟ دانشمندان هسته اي طي اقدامي زنجيره‌اي توسط رژيم صهيونيستي ترور شده‌اند. دانشمندان شهروندان علمي و غيرسياسي ايران بودند که با ترور و حذف اين عزيزان خسارت عظيمي به عرصه علمي و هسته‌اي کشور وارد گرديد.

وي در پايان صحبت هاي خود تصريح کرد: دولت آمريکا به موجب قطعنامه‌هاي متعدد متعهد به جلوگيري از تروريسم بوده است اما حمايت دولت آمريکا از جنايات تروريستي رژيم صهيونيستي به شکل واضحي مشهود است و رژيم اشغالگر قدس تحت حمايت کامل ايالت متحده قرار دارد. اين ترورها به منظور دست کشيدن ايران از فعاليت‌هاي صلح آميز هسته‌اي بوده است. با توجه به رويه و سابقه آمريکا در حمايت از رژيم صهيونيستي رسيدگي به وضعيت خانواده شهدا ناشي از اقدام تروريستي آنها را تقاضا دارم.

در ادامه جلسه رسيدگي قاضي پرونده از خانواده شهدا خواست اگر توضيحي دارند براي بيان آن در جايگاه حضور پيدا کنند.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar