تسنيم/ يک رسانه ژاپني نوشت: با پيوستن ايران به سازمان همکاري شانگهاي، تاثير گذاري اين سازمان در مسائل افغانستان بيشتر از گذشته خواهد شد.

به گزارش روزنامه نيکي ژاپن، اعضاي سازمان همکاري شانگهاي در نشست سران که روز هفدهم ماه سپتامبر در دوشنبه تاجيکستان برگزار شد،‌ با آغاز روند پيوستن ايران به اين سازمان منطقه اي به رهبري چين و روسيه موافقت کردند.
ايران در نظر دارد با نزديک شدن به چين و روسيه قدرت نفوذ کشور خود در قاره اوراسيا را گسترش دهد. انتظار مي رود که سازمان همکاري شانگهاي به محوري براي مقابله با آمريکا تبديل شود. سازمان همکاري شانگهاي با تلاش چين، روسيه و چهار کشور آسياي ميانه ( قزاقستان، ‌قرقيزستان،‌ تاجيکستان و ازبکستان )‌ براي همکاري در ثبات و امنيت مرزها تاسيس شده است.
هند و پاکستان سال 2017 به سازمان همکاري شانگهاي ملحق شدند و امسال هم در بيستمين سالگرد تاسيس اين سازمان قرار است عضويت ايران که تاکنون به عنوان کشور ناظر بود، تصويب شود.
سازمان همکاري شانگهاي براي ارتقاي موقعيت بين المللي اين سازمان روز هفدهم ماه سپتامبر تصميم گرفت سه کشور مصر، ‌عربستان سعودي و قطر را به عنوان « ‌شريک گفتگوي » ‌اين سازمان بپذيرد. اين سازمان در تلاش است تا نظام همکاري در زمينه هاي مختلف از جمله فرهنگي، اقتصادي و امنيت در ميان کشورهايي که روابط چندان قوي ندارند، ايجاد کند. همچنين چين و روسيه از طريق سازمان همکاري شانگهاي در نظر دارند با تضعيف نظام تک قطبي آمريکا،‌ جهاني چند قطبي با همکاري کشورهاي مقتدر آسيا، اروپا و آمريکا تشکيل دهند.  
براي دولت رئيسي که ماه اوت در ايران روي کار آمد، تحکيم همکاري با چين و روسيه بزرگترين مزيت براي مقابله آمريکا به شمار مي آيد.
به گزارش خبرگزاري روسيه، رئيسي، رئيس جمهور ايران، روز هفدهم ماه سپتامبر تاکيد کرد: « عضويت در سازمان همکاري شانگهاي اين توانايي را به ما مي دهد تا با تحريم هاي يک جانبه آمريکا مقابله کنيم. » همچنين آيت الله خامنه اي در همين زمينه خاطرنشان کرد، کشورهاي همسايه، آسيايي و روسيه بايد در محور همکاري ديپلماسي ايران قرار گيرند. ايران ماه مارس سال 2021 سند برنامه همکاري جامع را با چين امضا کرده است و به احتمال قوي اين سند همکاري موجب گسترش  طرح اقتصاد منطقه اي چين به نام « ‌يک کمربند يک جاده » خواهد شد. همچنين ايران و روسيه معاهده «‌ اساس روابط متقابل و اصول همکاري »‌ را که سال 2001 امضا کرده بودند، سال جاري تمديد کردند.
به احتمال قوي با پيوستن ايران به سازمان همکاري شانگهاي، تاثير گذاري اين سازمان در مسائل افغانستان بيشتر از گذشته خواهد شد. ايران و کشورهاي عضو همکاري شانگهاي روز هفدهم ماه سپتامبر تمايل خود براي همکاري در ايجاد ثبات در افغانستان را اعلام کردند.
به گزارش خبرگزاري شينهوا شي جين پينگ،‌ رئيس جمهور چين  روز هفدهم ماه سپتامبر در همين زمينه گفت: « افغانستان مانند گذشته با چالش هاي بسيار زيادي رو به رو است و اين کشور همچنان به کمک و حمايت جامعه بين الملل به ويژه کشورهاي منطقه نياز دارد. »

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar