مثلث/ بيژن مقدم گفت: با شرايطي که مشاهده مي‌کنم احياي برجام ممکن نيست زيرا اساسا غربي‌ها دنبال احياي برجام نيستند که اگر بودند راهش معلوم است، همه تعهدات طرفين در برجام قيد شده و مشخص است که چه کشورهايي از اين توافق‌نامه خارج شدند يا مفادش را اجرا نکردند.

وضعيت مذاکرات وين با توجه به موضوعات اخيري که ميان ايران و آژانس بين‌المللي انرژي اتمي قدري مبهم است؛ مشخص نيست که غربي‌ها چه انتظاراتي از مذاکره دارند و سيد ابراهيم رئيسي و دولتش با چه استراتژي‌اي وارد مذاکرات مي‌شوند؟

بيژن مقدم، فعال و تحليلگر مسائل سياسي درباره چالش‌هاي اخير ايران و آژانس بين‌المللي انرژي اتمي به «مثلث‌آنلاين» گفت: «حتما هيچکس انتظار ندارد که گره هشت‌ساله يک ماهه يا دو ماهه باز شود. مذاکرات بيش از هشت سال ادامه داشت و دولت آقاي روحاني مدام وعده مي‌داد که آن را به سرانجام مي‌رساند که نرساند و اکنون درگير پيچيدگي‌هايي شده است. طرف مقابل خواسته‌هايي دارد که اگر بخواهيم خواسته‌هاي آنها را بپذيريم بايد نظام جمهوري اسلامي را دو دستي تقديمشان کنيم».

او ادامه داد: «مسير کلي ديپلماسي جمهوري اسلامي ايران حل مسئله هسته‌اي است اما مهم است که به چه قيمتي، چگونه و با چه استراتژي‌اي؟ اتفاقات اخير در ظاهر نشان مي‌دهد که نرمشي رخ داده است اما واقعيت اين است که قرار بود اگر مذاکرات به نتيجه نرسد بعد از سه ماه فايل‌هاي دوربين‌هاي آژانس پاک شود. مسئولان آژانس نگراني‌هايي از اين مسئله داشتند و خواسته‌هايي را مطرح کردند و ايران هم به آنها گفت که فيلم‌ها تحويل شما داده نمي‌شود اما پاک هم نمي‌شود و به صورت مهر و موم باقي مي‌ماند تا در صورتي که مذاکرات به نتيجه رسيد شما بتوانيد آنها را ببينيد».

اين تحليلگر مسائل سياسي بيان کرد: «غربي‌ها در اين شرايط گفتند که ايران تا ساخت بمب هسته‌اي فاصله‌اي ندارد که چنين ادعاهايي ديگر مهم نيست زيرا موضوع اصلي زيرپا گذاشتن تعهدات برجامي از سوي اروپايي‌ها و خروج آمريکا از برجام است. آنها برجام را اجرا نکردند و صرفا براي خود وقت خريدند و مذاکرات را طول دادند حالا آمده‌اند و مي‌گويند دولت تازه‌تأسيس سيزدهم که چندوقتي است وزير خارجه‌ جديد روي کار آمده است بايد در چند ماه مذاکرات را به نتيجه برساند. حتما در بين اين ميزان مشکلات داخلي اولويت ما مذاکرات نيست و اين موضوع را غربي‌ها بايد بدانند».

مقدم در پايان درباره احتمال احياي برجام هم تصريح کرد: «من با شرايطي که مشاهده مي‌کنم احياي برجام ممکن نيست زيرا اساسا غربي‌ها دنبال احياي برجام نيستند که اگر بودند راهش معلوم است، همه تعهدات طرفين در برجام قيد شده و مشخص است که چه کشورهايي از اين توافق‌نامه خارج شدند يا مفادش را اجرا نکردند. حالا اگر غربي‌ها مي‌خواهند برجام احياء شود بايد به تعهداتشان بازگردند. آنها دنبال احياي برجام نيستند و براي مسائل ديگري مي‌خواهند ايران به مذاکره برود و مي‌دانيم که ايران هم جز درباره برجام آن هم نه مفاد آن بلکه اجراي آن در بحث ديگري مذاکره نمي‌کند».

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar