ايسنا/ وزراي امور خارجه چين، روسيه، پاکستان و دستيار وزير امور خارجه ايران روز پنج شنبه در حاشيه نشست شانگهاي ديداري غير رسمي درباره مسئله افغانستان داشته‌اند که در آن وزير خارجه چين طرحي شامل پنج بند را به منظور تقويت تعامل و همکاري اين چهار کشور در راستاي حل‌وفصل بحران افغانستان ارئه داده است.

به گزارش خبرگزارش شينهوا، مقامات ارشد چين، روسيه، پاکستان و ايران روز پنج‌شنبه بر سر تعامل و همکاري درباره مسئله افغانستان توافق کردند.

وانگ يي وزير امور خارجه و نخست وزير چين، سرگئي لاوروف وزير امور خارجه روسيه، شاه محمود قريشي وزير امور خارجه پاکستان و سيد رسول موسوي دستيار وزير امور خارجه ايران در نشستي غير رسمي درباره موضوع افغانستان در دوشنبه پايتخت تاجيکستان به اين توافق رسيدند.

وانگ گفت که لازم است اين چهار کشور تعامل و همکاري خود را تقويت کرده، يک صدا شده و تاثير مثبتي بر اين موضوع بگذارند تا نقشي مثبت در انتقال قدرت روان در افغانستان ايفا کنند. او طرحي پنج بخشي براي تعامل و همکاري اين چهار کشور در گام بعدي در زمينه موضوع افغانستان ارائه کرد که به شرح زير است:

اول، از آمريکا خواسته شود با جديت تعهداتش را عملي کرده و مسئوليت خود را قبول کند. اين چهار کشور با کشورهاي هم‌نظر ديگر بايد از آمريکا بخواهند زير بار اصلي ترين مسئوليت در بازسازي افغانستان برود و کمک‌هاي اقتصادي، معيشتي و بشردوستانه به افغانستان ارائه دهد.

دوم، همکاري با افغانستان و راهنمايي اين کشور. اين چهار کشور با احترام به يک‌پارچگي، استقلال و تماميت ارزي افغانستان از مردم اين کشور در انتخاب مستقل مسير پيش‌رفتشان حمايت مي کنند، افغانستان را ترغيب مي کنند که يک ساختار سياسي گسترده و فراگير ايجاد کند، سياست‌ داخلي و خارجي تعديل شده و محتاطانه‌اي را به کار ببندد، به دنبال روابط دوستانه با کشورهاي همسايه باشد و به حقوق بنيادين اقليت‌ها، زنان و کودکان احترام بگذارد.

سوم، ايجاد حفاظت در برابر خطرات امنيتي. انتظار مي‌رود که دولت جديد افغانستان به تعهداتش پايبند باشد و خود را کاملا از نيروهاي تروريستي جدا کند، به ويژه با نيروهايي که کشورهاي همسايه را هدف قرار مي‌دهند قاطعانه مبارزه کند.

چهار، تشويق تمامي طرف‌ها به تلاش‌هاي هماهنگ براي کمک به افغانستان. اين چهار کشور به عنوان همسايگان مهم افغانستان بايد نه تنها کمک‌هاي فوري براي برطرف کردن نيازهاي آن ارائه دهند، بلکه کشورهاي منطقه و سازمان‌هاي بين‌المللي را هم تشويق کنند تا به مردم افغانستان در غلبه بر اين سختي‌ها کمک کنند.

پنج، کمک به افغانستان در پيوستن به همکاري منطقه‌اي. اين چهار کشور در طولاني‌ مدت مي‌توانند با حفظ ثبات کلي و پيش‌رفت منطقه، به افغانستان کمک کنند که به تدريج ظرفيتش براي توسعه مستقل و پايدار را افزايش داده و به منظور از بين بردن فقر و رسيدن به پيش‌رفت اقتصادي، به همکاري اقتصادي منطقه و شبکه اتصالات آن بپيوندد.

طبق گفته وانگ يي، کشورهاي منطقه سه درخواست عمده از دولت جديد افغانستان دارند: جامعيت، مبارزه با تروريسم و همسايگي خوب.

ديگر شرکت کنندگان در اين نشست گفتند اين چهار کشور بايد نظراتشان را بگويند و سيگنال ثابت و شفافي به مردم افغانستان، کل منطقه و جامعه جهاني بفرستند، محيط خارجي مطلوبي را براي مردم افغانسان فراهم کنند تا آن‌ها بتوانند سرنوشت افغانستان را در دست خود بگيرند و آن را به سمت شکل دادن به دولتي جامع و متشکل از گروه‌هاي مختلف قومي و مذهبي پيش برانند.

آن‌ها همچنين ابراز اميدواري کردند که طالبان گسست کاملي از تمامي تشکيلات تروريستي داشته باشد، همچنين از جامعه جهاني، به ويژه آمريکا و متحدانش خواستند مسئوليتشان در قبال حل‌وفصل بحران انساني در افغانستان را بر عده بگيرند.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar