خانه ملت/ سخنگوي شوراي نگهبان گفت: شوراي نگهبان در اظهارنظر نسبت به مصوبات با محدوديت زماني مواجه است و گاهي در جهت تعامل با قوه مقننه، در برخي مصوبات طولاني يا مهم مجلس شوراي اسلامي تقريباً همزمان به صورت غيررسمي، بررسي‌هاي خود را انجام مي‌دهد که اين امر فرآيند تاييد قانون را سرعت مي‌بخشد.

هادي طحان نظيف با اشاره به روند قانوني بررسي طرح ها و لوايح مصوب مجلس در شوراي نگهبان تصريح کرد: طبق قانون اساسي شوراي ۱۰ روز فرصت دارد، در خصوص مصوبات مجلس اعلام نظر کند و اين زمان تا ۱۰ روز ديگر نيز قابل تمديد است.

وي افزود: پس از اين زمان اگر شورا نظر خود را اعلام نکند، مصوبه خود به خود تبديل به قانون مي شود لذا شوراي نگهبان محدويت زماني دارد؛ اما در خصوص برخي مصوبات نظير طرح ها و لوايح طولاني يا مهم و همچنين در لوايح بودجه تقريباً همزمان با بررسي در صحن مجلس، پژوهشکده و شورا جلسات خود را تشکيل مي دهند و شورا اين تعامل را با مجلس دارد که سرعت رسيدگي را بالا ببرد.

سخنگوي شوراي نگهبان تصريح کرد: البته در پژوهشکده شوراي نگهبان اين سازوکار نسبت به همه مصوبات، در حال انجام است چرا که بايد مجمع مشورتي، نظر کارشناسي خود را تا قبل از جلسه شورا به اعضاء اعلام نمايد.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar