نامه نيوز/ تحليلگر مسائل سياسي گفت: امروز مي بينيم که جذب چهره هاي اصولگرا نه تنها نتيجه خوبي براي اصلاح طلبان نداشت بلکه به آنها ضربه زد بنابراين تصور مي کنم با وجودي که اصلاح طلبان آماده بازگشت به قدرت هستند، ديگر تجربه سال 92 در آينده نخواهد افتاد.

ناصر ايماني درباره احتمال احياي ائتلاف اعتداليون و اصلاح‌طلبان که ميراث هاشمي شناخته مي‌شود، به نامه نيوز گفت: اين اتفاق نمي افتد چون چيزي به نام اعتدال در آينده سياسي ايران وجود نخواهد داشت. حتي معتقدم دولت آقاي رئيسي هم بيشتر به دفن پسمانده هاي اعتدال کمک خواهد کرد.

وي افزود: دولت آقاي رئيسي کاملا معتدل و به دور از جنجال ها و فضاسازي هاي سياسي خواهد بود، به همين دليل يک جريان فکري خردگرا و معتدل را در کشور شاهد خواهيم بود. از اين رو تحليلم آن است که عنواني به نام اعتداليون در عرصه سياسي کشور باقي نمي ماند. نکته ديگر آنکه اساسا نطفه اي به نام اعتدال در زمان رياست جمهوري آقاي روحاني منعقد نشد که الان بخواهد فرزندي از آن به دنيا بيايد.

اين تحليلگر مسائل سياسي يادآور شد: اصلاح طلبان برخلاف اعتداليون جرياني هستند که در لايه هاي اجتماعي صاحب پايگاه فکري هستند. به لحاظ تاکتيکي و مباني نظري حرف براي گفتن دارند اما هم اکنون به دليل عملکرد دولت آقاي روحاني و پيروزي آقاي رئيسي در اوج دوران حضيض خود به سر مي برند. با اين وجود آن طور نيست که ديگر هيچ گاه نتوانند در آينده کشور ايفاي نقش کنند.

وي درباره پيوند خوردن برخي چهره هاي اصولگرا مثل علي لاريجاني با اصلاح طلبان افزود: احتمال اين اتفاق را خيلي ضعيف مي دانم چون از حدود 10 سال پيش چنين تجربه اي مکرر تکرار شد. نمونه بارزش پيوند جريان اصلاحات با آقاي روحاني بود که اصلاح طلبان سال 92 روي او سرمايه گذاري و چهره اش را اصلاح طلب کردند اما آنها از اين کار نتيجه خوبي نگرفتند.

اين تحليلگر مسائل سياسي اعلام کرد: اصلاح طلبان درباره چند نفر ديگر همچون آقاي مطهري نيز چنين تاکتيکي را آزمودند. مورد اخير هم آقاي دکتر علي لاريجاني بود. در مجموع آنها به اين نتيجه رسيدند که قاپيدن چهره هايي از جناح مقابل نتيجه خوبي براي شان در برندارد بنابراين تجربه بزرگي براي آنها شد.
 
وي افزود: البته آن سو هم نتيجه خوبي گرفته نشد مثلا آقاي علي لاريجاني از اتفاقات چند ماه گذشته آسيب ديده است و اين مسئله شايد منجر به آن نشود که او بخواهد جذب اصلاح طلبان شود. او قبلا هم که در قدرت بود خيلي تلاش کرد اگر از اصولگرايان فاصله مي گيرد، فاصله خود را با اصلاح طلبان نيز حفظ کند چون مي داند اگر اصلاح طلبان به او نزديک مي شود صرفا براي بهره برداري سياسي است و بعد هم او را کنار خواهند گذاشت.  

ايماني گفت: سال 92 اگر کسي اعلام مي کرد جذب آقاي روحاني پروژه خوبي نيست شايد حرف غيرقابل باوري بود اما امروز مي بينيم که جذب چهره هاي اصولگرا نه تنها نتيجه خوبي براي اصلاح طلبان نداشت بلکه به آنها ضربه زد بنابراين تصور مي کنم با وجودي که اصلاح طلبان آماده بازگشت به قدرت هستند، ديگر تجربه سال 92 در آينده نخواهد افتاد.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar