فارس/ رئيس ستادکل نيروهاي مسلح با اشاره به عمليات‌هاي سپاه در شمال‌غرب کشور و در مرزهاي همجوار، گفت: يکي از محل‌هاي توطئه عليه ما پايگاه حرير آمريکايي‌ها است که بايد جمع شود؛ ما حضور پايگاه حرير در کنار مرزهايمان و برگزاري جلسات توطئه ضدانقلاب را در داخل اين پايگاه تحمل نخواهيم کرد و اينها بايد بساطشان را جمع کنند و اين کار تازه آغاز شده است.

سرلشکر پاسدار محمد باقري در آيين تکريم و معارفه جانشين سابق و جديد رئيس ستاد کل نيرو‌هاي مسلح که صبح امروز (يکشنبه) در اين ستاد برگزار شد، با اشاره به در پيش بودن هفته دفاع مقدس، اظهار داشت: دفاع مقدس يک نعمت بزرگ و ارزشمند است که بايد قدردان آن باشيم و اين نعمت را براي دهه‌ها و قرن‌ها با روايتگري مناسب، با دقت، بدون اغراق و با مراقبت نسبت به تحريف آن را به نسل فعلي و آتي منتقل کنيم.

وي دفاع مقدس را يک واقعه عظيم تاريخي دانست و گفت: جوانان ما بايد بدانند که ملت ايران در هشت سال دفاع مقدس چه افتخار و حادثه بزرگ و موفقي را رقم زده و چه پيشينه عظيم فرهنگي را در توشه خود دارد تا با بهره‌گيري از تجارب گران‌سنگ اين دوره تاريخي بتوانند با سربلندي، با مشکلات آتي خود مقابله کنند و سرافرازانه کشور را به پيش ببرند.

رئيس ستاد کل نيروهاي مسلح در ادامه به انتخابات ۲۸ خرداد اشاره و عنوان کرد: بابت برگزاري انتخابات امن، آرام، سالم و موفق رياست جمهوري در کشور عزيزمان، خداوند را سپاسگزاريم. به‌حمدالله ملت عزيز ايران با وجود همه توطئه‌ها، جوسازي‌ها و سياه‌نمايي‌هاي دشمنان، به خوبي به پاي صندوق رأي آمدند و بهترين گزينه را انتخاب کردند.

سرلشکر باقري افزود: خدا را شاکريم که امروز دولتي همسو با آرمان هاي  انقلاب و رهبري معظم در کشور مستقر شده است و بسيار اميدواريم که با هماهنگي  قواي سه‌گانه و همراهي کامل نيرو‌هاي مسلح، تمامي ارکان نظام و مردم عزيزمان ان‌شاالله بسياري از مشکلات کشور حل و فصل شود و ملت ايران بيش از پيش به جايگاهي که شايسته‌ آن‌هاست، نزديک شوند.

وي تصريح کرد: به رئيس جمهور محترم و تمامي مسئولين اعلام مي‌کنيم که نيرو‌هاي مسلح همچون گذشته و با انرژي مضاعف در کنار دولت جديد هستند و همان‌گونه که در زمينه مقابله با ويروس کرونا مشاهده شد، در تمام عرصه‌ها در کنار دولت خواهيم بود.

رئيس ستاد کل نيرو‌هاي مسلح ادامه داد: تلاش مي‌کنيم توان قابل توجه و ارزشمند نيرو‌هاي مسلح تا حدي که به آمادگي نيرو‌هاي مسلح آسيبي وارد نشود، در خدمت دولت و خادمين ملت قرار بدهيم؛ اين فراتر از مسئوليت اصلي ما در تأمين امنيت کامل براي کشور عزيزمان است.

سرلشکر باقري خاطرنشان کرد: با وجود تمامي مشکلات و کاستي‌ها و به‌رغم تحريم‌ها و توطئه‌هاي دشمنان، به‌حمدالله نيرو‌هاي مسلح از وضعيت قابل قبولي در برابر تهديدات امنيتي و دفاعي برخوردارند و توانسته‌اند امنيت را برقرار کنند؛ امروز در سايه اين امنيت سرمايه‌گذاران خارجي و تلاشگران داخلي براي هر نوع فعاليت اقتصادي، اجتماعي، فرهنگي و پيشرفت کشور نگراني وجود تهديد يا ناامني را متصور نيستند.

وي در بخش ديگري از سخنان خود به موفقيت‌هاي اخير ايرانيان در عرصه‌هاي ورزشي اشاره و بيان کرد: از اتفاقات بسيار مبارک روز‌هاي گذشته، موفقيت‌هاي ورزشکاران عزيز ما در مسابقات المپيک، پارالمپيک و مسابقات نظامي بين‌المللي است.

رئيس ستاد کل نيرو‌هاي مسلح با بيان اينکه بيش از ۳۰ کشور در مسابقات نظامي بين‌المللي حضور داشتند، افزود: ورزشکاران نيرو‌هاي مسلح ايران در اين مسابقات درخشيدند و نسبت به سال‌هاي قبل افتخارات بيشتري به دست آوردند که خدا را از اين بابت شاکر هستيم.

سردار باقري ادامه داد: اين‌ توفيقات باعث مي‌شود تا جوانان کشورمان و نيرو‌هاي مسلح بدانند که کمبود امکانات و يا سياه‌نمايي دشمنان، موجب عقب‌ماندگي و کندي حرکت جوانان و نيرو‌هاي مسلح نخواهد شد.

وي با اشاره به تحولات اخير در کشور افغانستان گفت: ما در طول عمرمان فروپاشي شوروي را شاهد بوديم و امروز در يک مقطع کوتاه نيز شاهد آغاز افول قدرت ابرقدرت مغرور آمريکا هستيم؛ و اين روند نويدبخش آغاز فروپاشي قدرت مغرور، ظالم و جنايتکار در جهان است.

سرلشکر باقري تصريح کرد: آنچه که در افغانستان اتفاق افتاد پيش از آنکه بگوييم گروهي جنگيد و آنان را شکست داد، بايد بگوييم که آمريکا به دليل ايستادگي در برابر يک ملت و دخالت در امور داخلي کشوري ديگر و تلاش براي حاکم کردن فولاد، باروت و گوگرد بر اراده مسلمانان يک کشور شکست خورد؛ که منجر شد امروز با شکست و خفتي بدتر از ويتنام اين کشور را ترک کند و بسياري از نفرات و همکاران خود را هم نتوانست با خود ببرد.

وي بيان داشت: وضعيتي که ما و مردم سراسر جهان شاهد بوديم تمام بافته‌هاي دهه‌هاي طولاني آمريکايي‌ها و ايادي‌شان بر نمايش يک قدرت شکست‌ناپذير همه به هم ريخت و از هم فرو پاشيد؛ هيچ‌کس امروز نمي‌تواند از قدرت آمريکا حرف بزند؛ آمريکايي‌ها به ندرت مي توانند اين حادثه را توجيه کنند.

رئيس ستاد کل نيروهاي مسلح تصريح کرد: قاطبه مردم و انديشمندان آمريکايي به همراه ساير مردم جهان اذعان و تاکيد بر شکست آمريکا در افغانستان دارند؛ هرچند که اين نوع عقب‌نشيني و واگذاري امور يک کشور بدون شکل دهي يک دولت ملي و ايجاد يک ارتش کارآمد قطعا به همراه خود آسيب‌ها و تهديداتي براي افغانستان و همسايگانش از جمله جمهوري اسلامي ايران خواهد بود.

وي گفت: تحولات افغانستان جداي از خوشحالي ما از شکست آمريکايي‌ها در منطقه، نگراني‌هايي را نيز به همراه دارد که نيروهاي مسلح تلاش کردند تا به لحاظ مراقبت نسبت به تهديدات دفاعي و امنيتي فعاليت‌هاي لازم را داشته باشند و ما هوشيارانه صحنه را دنبال خواهيم کرد و مراقب هستيم که آسيبي به کشور ما وارد نشود؛ ان‌شاالله با تصميم و اراده مردم افغانستان حکومتي فراگير و دوست ملت ايران در آن کشور مستقر شود.

رئيس ستاد کل نيروهاي مسلح تصريح کرد: از ديگر تحولات اين روزها حوادث مربوط به کشور لبنان است، آمريکا و بسياري از کشورهاي اروپايي اين کشور مظلوم را محاصره و تحريم کردند و آن‌ها را حتي از داشتن سوخت براي نيروگاه‌ها و بيمارستان‌ها محروم کردند؛ اما سيد مقاومت با حمايت ملت ايران ايستادگي کرد.

سرلشکر باقري خاطرنشان ساخت: اين روزها شاهد هستيم که از مقابل چشم صهيونيست‌ها شناورهاي حامل سوخت عبور کرد و از درياي سرخ، کانال سوئز و درياي مديترانه به سواحل مديترانه رسيد و محموله سوخت به دست مردم لبنان رسانده شد و موجب ارتقاي جايگاه مقاومت و ارتقاي جايگاه رهبر مقاومت و جايگاه ملت شريف ايران و رهبر انقلاب اسلامي در جهان شد.

وي تاکيد کرد: همه مستضعفان يکبار ديگر ديدند که ملت ايران از مستضعفين حمايت مي‌کند و مي‌تواند با اتکاي به خدا و حمايت ملت ايران و انقلاب اسلامي روي پاي خود بايستند.

سرلشکر باقري گفت: حادثه ديگر اين روزها عضويت ايران در پيمان شانگهاي است؛ اين پيمان بزرگ و فوق‌العاده مهمي است؛ اين پيمان بخش اعظم قاره آسيا را دربر گرفته است و بيش از ۴۰ درصد جمعيت و ثروت جهان را شامل مي‌شود و قدرت‌هاي بزرگ صنعتي و نظامي در اين پيمان حضور دارند و اعضاي پيمان شانگهاي نسبت به هم تعهداتي دارند؛ عضويت دائمي ايران در اين پيمان که به رغم مخالفت آمريکا و اروپا اتفاق افتاد اتفاق مبارک و بزرگي است و قطعا در بازدارندگي تهديدات عليه ملت ايران تاثير مثبت دارد.

رئيس ستاد کل نيروهاي مسلح تصريح کرد: مسلما ارتباطات و روابط نظامي جمهوري اسلامي ايران با کشورهاي عضو پيمان شانگهاي توسعه بيشتري پيدا خواهد کرد.

وي ادامه داد: مسئله ديگري که اين روزها شاهد آن هستيم؛ تلاش‌هاي نيروهاي مسلح در بخش‌هايي که قابل بيان بوده، مي باشد؛ ناوگان دريايي جمهوري اسلامي ايران براي نخستين‌بار بيش از چهار ماه بدون اتکاي به بنادر و با اتکاي به منابع خود در اقيانوس‌ها و آب‌هاي بين المللي دريانوردي کرده و با امواج چند متري مقابله کرد و در برابر چشمان آمريکا و اروپا در اقيانوس اطلس شمالي فعاليت خود را انجام داد.

سرلشکر باقري گفت: اين ناوگان  هوشياري و رصد اطلاعاتي بيش از هزار کيلومتري در پيرامون خود داشت و در سن پترزبورگ در رژه دريايي حضور پيدا کرد و در بازگشت از درياي مديترانه، کانال سوئز و درياي سرخ از مرکز تهديدات رژيم صهيونيستي عبور کرد و به سلامت به کشور ما رسيد؛ مجددا اين کار بسيار بزرگ را به عزيزان مان در ارتش و نيروي دريايي تبريک مي‌گويم.

وي با اشاره به عمليات‌هاي سپاه در شمال‌غرب کشور و در مرزهاي همجوار ما در آن منطقه گفت: اجراي اين عمليات‌ها اتفاق بزرگي است؛ ناامن سازان مرزهاي شمال‌غرب کشور ما بدانند که اين آغاز يک اتفاق بزرگ است؛ گروهک‌هاي مسلحي که با حمايت صهيونيست‌ها و آمريکا و برخي کشورهاي مرتجع عربي در کنار مرزهاي ما لانه کرده‌اند و هر از گاهي عملياتي را عليه مرزهاي ما و مرزنشينان شمال غربي کشور ما انجام مي‌دهند که البته بيش از ۹۰ درصد آنها شکست مي‌خورند و منهدم مي‌شوند.

سرلشکر باقري تصريح کرد: گروه‌هاي تروريستي بدانند که بايد بساطشان را از اين منطقه جمع کنند؛ چراکه اينگونه تحرکات بسترساز آغاز يک عمليات بزرگ و مداوم عليه آنان خواهد بود و از اين پس هيچ آرامشي در هيچ مقري از گروه‌هاي ضدانقلاب مسلح در شمال عراق وجود نخواهد داشت و اين حق ملت ايران است. طبق منشور ملل متحد حق دفاع در برابر متجاوز به ملت ايران داده شده است و بايد بساط اين گروه‌هاي تروريستي عليه ملت ايران از شمال عراق برچيده شود. هم دولت عراق و هم اقليم شمال عراق در اين رابطه مسئوليت دارند؛ نمي توانند بگويند که ما توان مقابله با اين گروه‌ها را نداريم و از طرفي هم عنوان کنند شما هم اقدامي نکنيد؛ اين تناقض قابل پذيرش نيست. اخطارها و تذکرهاي اين ساليان طولاني کفايت مي کند.

وي گفت: من از عزيزان مان در سپاه قدرداني مي‌کنم که اين کار را آغاز کردند و به طور مداوم بايد اين کار ادامه پيدا کند تا مقرها و محل هاي توطئه اينها جمع شود.

سرلشکر باقري بيان داشت: يکي از محل‌هاي توطئه عليه ما پايگاه حرير آمريکايي‌ها است که بايد جمع شود؛ ما حضور پايگاه حرير در کنار مرزهايمان و برگزاري جلسات توطئه ضدانقلاب را در داخل اين پايگاه تحمل نخواهيم کرد و اينها بايد بساطشان را جمع کنند و اين کار تازه آغاز شده است و با جديت ادامه خواهد داشت و مجموعه‌اي از فعاليت‌هاي ديپلماتيک و نظامي براي برقراري امنيت و آرامش پايدار در منطقه بايد برقرار شود.

وي در بخش ديگري از سخنانش گفت: تلاش دولت براي توسعه واکسيناسيون از جمله اقدامات دولت اخير است که يکي از ده‌ها مسئله است که متاسفانه در کشور ما با تاخير و کندي مواجه بود و اين حادثه نشان داد که تلاش مجدانه نتيجه خواهد داد هرچند که دولت قبل هم در وزارت بهداشت و درمان کارهايي را آغاز کرده بودند؛ اما پيگيري دائمي و جهادي نتيجه خود را مي دهد.

سرلشکر باقري تصريح کرد: اميدواريم دولت حاضر بتواند در حول مرتفع کردن مشکلات اقتصادي و معيشتي مردم گام‌هاي مناسب و جهادي بردارد نيروهاي مسلح هم در ايام اخير در حوزه ايجاد بيمارستان‌هاي تنفسي، کمک به واکسيناسيون و مقابله با بيماري کرونا گام‌هاي موثري برداشته اند.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar