نامه نيوز/ جلال جلالي‌زاده، فعال سياسي اصلاح‌طلب تاکيد دارد که ائتلاف ميان اصلاح‌طلبان و اعتدال‌گراها از اول اشتباه بوده و به هيچ وجه به مصلحت نيست که در مقطع ديگري تکرار شود.

اتمام کار دولت روحاني، احتمالا موجب افول جريان اعتدال‌گرا خواهد شد. خاصه اينکه عملکرد دولت براي مردم رضايت بخش نبود. آسيب اين عملکرد ضعيف حتي به جريان اصلاحات که حامي اين دولت بود هم رسيد و موجب ريزش شديدي در سرمايه اجتماعي آنان شد. حال بايد ديد که اين لطمه سنگين موجب بردين اين جريان از اعتداليون مي‌شود يا اينکه احتمال دارد بار ديگر، در مقطع ديگر و به دلايل ديگري به سوي ائتلاف مشابهي بروند. همچنان که در انتخابات 1400 نزديک بود با علي لاريجاني ائتلاف کنند.

برخي معتقدند که به تناسب شرايط ممکن است که در مقاطع ديگري، شاهد تصميمات مشابه باشيم اما گروه ديگري از تحليلگران معتقدند که ميراث هاشمي يعني همين ائتلاف با اعتداليون برايشان سودي نداشته و نبايد تکرار شود. 
 
جلال جلالي‌زاده، فعال سياسي اصلاح‌طلب و عضو حزب اتحاد ملت در گروه دوم جاي مي‌گيرد. او در گفت‌وگو با «نامه نيوز» با تاکيد بر اينکه «ائتلاف اصلاح‌طلبان و اعتداليون از اول هم اشتباه بود» گفت: « به هرحال اصولگرايان داراي مواضع و جهت‌گيري مشخص و ثابتي هستند و شناخته شده هستند و مي‌شود در موارد با آنان ائتلاف کرد اما اعتدال‌گرايان چون اصول و جهت مشخصي ندارند و تنها به فکر منافع خود هستند، هم در انتخابات از آراي اصلاح طبان استفاده مي‌کنند و هم بعد از پيروزي شروع به ناسزا گفتن، تهمت و تخريب مي‌کنند. بنابراين فکر مي‌کنم که اصلا به مصلحت نيست که در هيچ مقطعي با آنها ائتلاف شود».

وي افزود: «به اضافه اينکه اعتدال‌گراها اصلا در جامعه وزني ندارد و فقط به خاطر دولت روحاني و حضور در قدرت بود که برخي از بازمانده‌ها و پس‌مانده‌هاي مشارکت و اتحاد ملت و ... به آنها پيوستند. الان هم با رفتن روحاني ديگر در جامعه جايگاهي نخواهند داشت».

جلالي‌زاده در پاسخ به اينکه «آيا با توجه به نقش مرحوم هاشمي رفسنجاني در پيروزي روحاني و حمايت اصلاح‌طلبان از اين طيف، فضاي فعلي به معني از بين رفتن ميراث هاشمي است؟» گفت: «بايد در نظر گرفت که آقاي هاشمي هم آن‌ زمان تنها مانده و از طرف اصولگرايان طرد شده بود. به تبع دنبال جايگاه و تکيه گاهي بود. اصلاح‌طلبان هم چون متاسفانه از نظر موضع‌گيري‌هاي سياسي خيلي ساده‌نگر هستند و اشتباه مي‌کنند، از هاشمي حمايت کردند و او هم روحاني را به آنان تحميل کرد. او با اين اقدام توانست به اصولگرايان و جامعه نشان دهد که هنوز در جامعه جايگاه و پايگاه دارد اما اصلاح‌طلبان کلا متضرر شدند».
 
وي در پاسخ به پرسش ديگري مبني بر اينکه در صورت عدم تکرا ائتلاف بين اصلاح‌طلبان و اعتدال‌گراها کدام جريان بيشتر متضرر خواهند شد؟ گفت: «به نظر من اعتدالي‌گرايان اصلا ضرر نمي‌کنند چون آنها جايگاهي ندارند که بتوانند راي مردم را کسب کنند، اصلاح‌طلبان هم اگر با آنها ائتلاف کنند ضرر خواهند کرد».
اين فعال سياسي اصلاح‌طلب تاکيد کرد: «اصلاح‌طلبان بايد واقعيت‌ها را ببينند، اشتباهات خود را بدانند و به آن اعتراف کنند. در واقع بايد به جامعه برگردند. با مردم مستقيم رو‌به رو شده و بتوانند موانع و مشکلات خود را به مردم بگويند. همچنين بايد مرتب درحال بازسازي برنامه‌هاي خود باشند. افکار جديد و  تازه‌تري را به جامعه ارئه کنند. دفاع از حق مردم را سرلوحه کار خود قرار دهند به نحوي که مردم احساس نکنند که اصلاح‌طلبان از آنان استفاده ابزاري مي‌کنند، بلکه احساس کنند اين جريان در ميان آنان و نماينده آنان است. قطعا اگر اين ارتباط ايجاد شود، شاهد حضور پررنگ‌تر و فعال‌تر اصلاح‌طلبان در آينده خواهيم بود». 

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar