پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري/ رييس جمهور اولويت سياست خارجي جمهوري اسلامي ايران را گسترش و ايجاد روابط همه جانبه با کشورهاي همسايه و منطقه دانست و اظهار داشت: امروز با توجه به ظرفيت بزرگي که در قالب سازمان همکاري‌هاي شانگهاي ايجاد شده، همه وزارتخانه ها وظيفه دارند، ظرفيت‌هاي همکاري را شناسايي و در مسير رشد اقتصادي کشور به کار بگيرند.

سيد ابراهيم رئيسي روز يکشنبه در جلسه هيات دولت با اشاره به عضويت جمهوري اسلامي ايران در سازمان همکاري شانگهاي گفت: امروز نه تنها وزارت امور خارجه بلکه همه وزارتخانه‌ها مسووليت و ماموريت دارند که از ظرفيت ايجاد شده، نهايت استفاده را در رونق و شکوفايي اقتصادي کشور بعمل بياورند.
رييس جمهور خاطر نشان کرد: امروز کشورهاي عضو شانگهاي نيز زمينه و بستر همکاري با جمهوري اسلامي ايران را از هر زمان ديگري مهياتر مي‌دانند و احساس مي کنند مي توانند همکاري‌هاي بهتر و بيشتري را با ايران رقم بزنند و در سخنان خود نيز بر تقويت و تعميق سطح همکاري با تهران تاکيد داشتند.
دکتر سيد ابراهيم رئيسي تسريع در فعال کردن بندر چابهار را مورد تاکيد قرار داد و اظهارداشت: بندر چابهار دروازه ارتباط با کشورهاي آسيايي و جهان است ، لذا شتاب در توسعه و بهره برداري آن، از اهميت زيادي برخوردار است.
رييس جمهور همچنين به رايزني‌هاي انجام شده براي تقويت همکاري هاي دوجانبه با تاجيکستان اشاره کرد و گفت: دو کشور ارتباط فرهنگي با ريشه و اعتقادي با يکديگر دارند و در اين سفر، دو طرف مصمم شديم تا فصل نويني از روابط دو جانبه بين دو کشور رقم بخورد.
دکتر رئيسي تصريح کرد: سياست خارجي دولت ، تقويت روابط با کشورهاي همسايه با اولويت ديپلماسي اقتصادي است و اين سياست را با قدرت پيگيري خواهيم کرد و هيچ مانعي براي تقويت روابط اقتصادي با کشورهاي همسايه و منطقه وجود ندارد.
رييس جمهور در بخش ديگري از سخنان خود با قدرداني از تلاش‌ها و فداکاري دست اندرکاران حوزه بهداشت و سلامت کشور گفت: امروز شتاب واکسيناسيون براي مردم اميدبخش شده است و در کنار آن دقت و انضباط واکسيناسيون اهميت زيادي دارد که بايد مورد توجه قرار بگيرد.
دکتر رئيسي افزود: به لطف الهي با شتابي که در روند واکسيناسيون آغاز شده سال تحصيلي ۱۴۰۰-۱۴۰۱ در زمان خود آغاز خواهد شد و همه دانش آموزان، دانشجويان و خانواده آنها اطمينان داشته باشند که امر آموزش در کشور رونق خواهد گرفت و تعطيلي و تاخير در آن را خسارت به فرزندان خود مي‌دانيم.
رييس جمهور همچنين تداوم حرکت به سمت رشد اقتصادي و کاهش تورم در کشور را مورد تاکيد قرار داد و گفت: گام‌هاي مثبتي در اين زمينه برداشته شده و اميدواريم اين روند با سرعت بيشتر همراه بوده و براي مردم ملموس باشد.
دکتر رئيسي خاطر نشان کرد : در تصميمات اقتصادي به دنبال آن هستيم که اقدامات، همراه با مطالعه و کار کارشناسي باشد تا گام‌هاي اجرايي که در حوزه اقتصادي برداشته مي شود تاثيرگذار و همراه با نتيجه روشن باشد.
رييس جمهور در ادامه به موضوع راهپيمايي اربعين حسيني اشاره کرده و گفت: همه مردم ايران عاشق اباعبدالله الحسين(ع) هستند اما شرايط کرونايي و صيانت از جان مردم اقتضائاتي دارد و بايد در چارچوب رعايت پروتکل‌هاي بهداشتي و انضباط عمل شود تا سلامت زائران دچار آسيب نشود ضمن اينکه در اين زمينه همکاري با دولت عراق نيز اهميت دارد.
دکتر رئيسي در ادامه با تبريک قهرماني تيم واليبال کشورمان در مسابقات آسيايي اظهار داشت: در مقابل افتخارآفريني ورزشکاران کشورمان وظيفه داريم که ضمن حمايت از آنان، زمينه ورزش قهرماني را نيز در کشور تقويت کنيم.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar