فردا/ جواد آرين‌منش گفت: سياست دولت فعلي اين است که قدري در حوزه برجام دست نگاه دارد و زماني وارد مذاکرات شود که ايران دستش در پيشرفت‌هاي هسته‌اي پرتر باشد.

سيد ابراهيم رئيسي شايد بيش از هر رئيسي‌جمهوري در معرض قضاوت افکار عمومي قرار دارد زيرا مشکلات کنوني به ميزاني است که همه منتظر اقدامي مؤثر از سوي دولت در راستاي رفع بحران هستند.
جواد آرين‌منش درباره اين موضوع به «فردا» گفت: «قضاوت درباره عملکرد دولت فعلا زود است و نبايد عجولانه بگوييم دولت در تحقق وعده‌هايش موفق بوده يا نبوده است اما به هر روي آنچه مشاهده مي‌شود اين است که اقداماتي اساسي تا به اينجاي کار وجود نداشته است و دولت تا کنون مشغول چيدمان کابينه و مسئوليت‌ها بوده است».

او ادامه داد: «آنچه ديده مي‌شود اين است که در ميان دولتمردان انگيزه‌اي قوي براي رفع تحريم‌ها و نيز به وجود آوردن تحولي اساسي در مناسبات اقتصادي وجود ندارد. البته کارهاي مثبتي مانند کنترل قيمت مرغ و سيمان انجام شده که کارهاي مثبتي است اما اقتصاد ايران بيمار است و با کسري بودجه فراوان مواجهيم؛ از سوي ديگر تورم به طرز کم‌سابقه‌اي بالاست. براي کنترل اقتصادي لازم است تحولي مهم در ساختارهاي اقتصادي به وجود آيد که قدم اول اين مسير لغو تحريم‌هاست زيرا وقتي نتوانيم نفت خود را در بازارهاي جهاني به فروش برسانيم، عملا پولي وجود نخواهد داشت که بر اساس آن بتواند کسري بودجه را جبران يا تورم را مهار کرد».

اين فعال سياسي درباره رويکرد دولت در قبال برجام هم اظهار کرد: «در حوزه رفع تحريم‌ها و احياي برجام هم اقدامي اساسي رخ نداده و موضع‌گيري‌هاي دولت از جنس گشايش اوضاع نبوده است. اگرچه پيوستن ايران به پيمان شانگهاي اتفاق مثبتي است و در صورت فعال‌شدن ديپلماسي اقتصادي مي‌تواند منشأاثر باشد، اما به هر حال هنوز زود است که بگوييم دستگاه ديپلماسي دولت آقاي رئيسي موفق است يا خير».

او همچنين اظهار کرد: «درباره عضويت ايران در پيمان شانگهاي بايد گفت که زمينه‌هاي اين موضوع در دولت قبل فراهم شده بود. ايران سال‌ها عضو ناظر اين اجلاس بود و دولت آقاي روحاني هم زمينه‌ عضويت دائم ايران را فراهم کرده بود و نمي‌توان زحمات دولت روحاني در اين حوزه را ناديده گرفت اما آقاي رئيسي و تيم ديپلماسي دولت هم با گسترش ارتباط با تاجيکستان و ديگر کشورهاي آسيايي زمينه توسعه اقتصادي را ايجاد کرده است و البته راهي که دولت دوازدهم در موضوع دائمي‌شدن عضويت ايران در پيمان شانگهاي طي کرده بود را به شکل پيگيري کردند».

آرين‌منش در پايان گفت: «سياست دولت فعلي اين است که قدري در حوزه برجام دست نگاه دارد و زماني وارد مذاکرات شود که ايران دستش در پيشرفت‌هاي هسته‌اي پرتر باشد. اما به هر حال اين يک گزاره قطعي است که براي برقراري ارتباط با جامعه جهاني بايد تحريم‌ها لغو شود و ارتباط بانکي ايران با بانک‌هاي ديگر کشورها برقرار شود که اين هم مستلزم تعيين تکليف مسئله FATF است».

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar