مثلث/ سيد حسين نقوي حسيني گفت: عضويت ايران در اين اجلاس يک نتيجه مهم هم داشت؛ آنکه تمام نقشه‌هاي غربي‌ها براي منزوي‌کردن ايران نقش برآب شد.

روز جمعه ايران به‌طور رسمي به‌عضويت اجلاس سران سازمان همکاري شانگهاي درآمد؛ اتفاقي که حتما در عرصه ديپلماتيک رخداد مبارکي است و مي‌تواند زمينه‌هاي اقتصادي و سياسي بسياري را به روي ايران بگشايد.
سيد حسين نقوي حسيني درباره ابعد اين موضوع به «مثلث‌آنلاين» گفت: «اجلاس سران سازمان همکاري شانگهاي دروازه بزرگي در فعاليت‌هاي اقتصادي، سياسي، فرهنگي و اجتماعي در عرصه بين‌المللي محسوب مي‌شود و کارکردي شبيه به اتحاديه اروپا را دارد و نقش بسيار مهمي در جنوب شرق آسيا، آسياي مرکزي و اقيانوس هند ايفا مي‌کند».

او ادامه داد: «ايران سال‌ها بود که در اين اجلاس عضو ناظر بود و با اينکه درخواست عضويت داده بود اما اين درخواست مورد قبول واقع نمي‌شد تا آنکه در شرايط فعلي و در وضعيتي که ايران تحت شديدترين تحريم‌هاي آمريکا و شديدترين فشارهاي کشورهاي غربي قرار دارد، جمهوري اسلامي ايران موفق شد که به عضويت اين اجلاس درآيد که حتما بر مراودات سياسي و اقتصادي ايران با کشورهاي آسيايي بسيار اثربخش خواهند بود. عضويت ايران در اين اجلاس يک نتيجه مهم هم داشت؛ آنکه تمام نقشه‌هاي غربي‌ها براي منزوي‌کردن ايران نقش برآب شد».
 علي دايي هم مهاجرت کرد! | جزئيات خبر جنجالي علي دايي در ترکيه
اين تحليلگر مسائل ديپلماتيک درباره تأثير عضويت ايران در اجلاس شانگهاي بر مذاکرات برجامي در وين، بيان کرد: «با عضويت در اين اجلاس حتما دست ايران در مذاکرات وين باز خواهد بود و بعد از اين با خيال راحت و با فراغ بال در مذاکرات شرکت مي‌کنيم و ديگر غربي‌ها نمي‌توانند با ابزار تهديد و زور خواسته‌هايشان را به ما تحميل کنند».

نقوي حسيني در پايان گفت: «چين و روسيه محورهاي اصلي اجلاس شانگهاي هستند و حتما پيمان‌هاي بلندمدت ايران با اين دو کشور در کنار حضور در اجلاس شانگهاي مي‌تواند در تقويت قدرت اقتصادي و سياسي کشورمان در ابعاد بين‌المللي نقش چشم‌گيري خواهد داشت».

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar