میزان/ حجت الاسلام والمسلمین مرتضوی مقدم از کشور‌های عضو شانگهای خواست برای تسکین درد‌های مردم افغانستان و جلوگیری از بروز فاجعه انسانی کمک کنید.

 حجت‌الاسلام والمسلمین مرتضوی مقدم، رئیس دیوان عالی کشور در ابتدای سخنان خود در شانزدهمین اجلاس روسای دادگاه‌های عالی دولت‌های عضو سازمان همکاری شانگ‌های با ابراز خرسندی از حضور در این اجلاس اظهار کرد: خوشحالم فرصت حضور در اجلاس روسای دیوان عالی کشور‌های عضو سازمان همکاری شانگ‌های را پیدا کرده ام؛ چرا که این حضور در حالی صورت گرفت که ایران به عضویت دائم این سازمان درآمده است و این عضویت را یک فرصت مناسب و مفید می‌دانم و از اعضای سازمان در پذیرش دائمی عضویت ایران تشکر می‌کنم.

رئیس دیوان عالی کشور در ادامه عضویت دائمی ایران در این سازمان را نقطه عطفی در روابط دوستانه با کشور‌های عضو دانست و گفت: لازم می‌دانم اشاره‌ای به تشکیلات دیوان عالی کشور جمهوری اسلامی ایران کنم. دیوان عالی جمهوری اسلامی ایران، عالی‌ترین مرجع قضایی کشور و دارای شعب متعدد است که بر اساس تخصص‌های مختلف تقسیم می‌شود.

وی اظهار کرد: نظارت بر تمامی احکام دادگاه‌های سراسر کشور و ایجاد وحدت رویه بین محاکم سطح کشور از جمله وظایف دیوان عالی جمهوری اسلامی ایران است.

حجت‌الاسلام والمسلمین مرتضوی مقدم با بیان اینکه آراء وحدت رویه در حکم قانون است، گفت: ایران نقطه اتصال شمال به جنوب و شرق به غرب کشور‌های آسیایی است و ظرفیت خوبی برای تبادلات در زمینه‌های مختلف دارد.

رئیس دیوان عالی کشور خاطرنشان کرد: ظرفیت‌های کشور‌های عضو، فرصت مغتنمی برای بهره گیری جمهوری اسلامی ایران در زمینه‌های گوناگون خواهد بود.

وی با بیان اینکه جهان بیش از هر زمان دیگر تشنه عدالت است، عنوان کرد: ظلم، جنایت، قتل و ترور شخصیت‌های آزادی خواه، دنیا را فراگرفته است و خیانت و فریبکاری از سوی برخی کشور‌های سلطه طلب در منظر سازمان‌های ناظر صورت می‌گیرد.

حجت‌الاسلام والمسلمین مرتضوی مقدم ضمن اعلام همدردی با مردم زجر کشیده افغانستان که در پی دخالت کشور‌های بیگانه و سلطه طلب سالیان طولانی از حقوق خود محروم مانده‌اند، گفت: از کشور‌های عضو در این اجلاس تقاضا دارم برای تسکین درد‌های مردم افغانستان و جلوگیری از بروز فاجعه انسانی کمک کنید.

رئیس دیوان عالی کشور با اشاره سنگ اندازی‌های برخی از کشور‌ها در تهیه دارو و اقلام بهداشتی در زمان شیوع بیماری کرونا گفت: در شرایط سخت بیماری کرونا کارشکنی‌هایی از سوی قدرت‌های زورگو نسبت به جمهوری اسلامی ایران در زمینه تهیه دارو و واکسن صورت گرفته و تحریم‌های غیرقانونی و غیرعقلانی ادامه دارد و تشدید می‌شود.

وی در بخش پایانی سخنان خود پیشنهاداتی در زمینه ایجاد الزامات موثر حقوقی و ساز و کار اجرایی، حضور فعال و موثر حقوقدانان به منظور ارتقاء سطح همکاری ها، ایجاد ساز و کار موثر در زمینه داوری، سازش، میانجیگری در موضوعات تجاری و اقتصادی و توسعه و ارتقا دانش حقوق تطبیقی با هدف تسهیل و زمینه سازی دسترسی هر یک از اعضاء ارائه داد.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar