نامه نیوز/ فعال سیاسی اصولگرا گفت: آمریکا برای نتیجه گرفتن از مذاکره با ایران آمادگی بیشتری دارد چون می خواهد با جمع کردن این مسئله از افزایش هزینه هایش در منطقه جلوگیری کند.

این روزها سرنوشت مذاکرات هسته ای به ویژه احیای برجام از جمله موضوعاتی است که رسانه های داخلی و خارجی به آن می پردازند.
حسین سبحانی نیا در گفتگو با نامه نیوز درباره سرنوشت برجام گفت: آمریکا و اروپا خواهان آغاز و ادامه مذاکرات هستند اما باید دید چقدر آنها حاضر خواسته جمهوری اسلامی ایران را محقق کنند. اروپایی ها تقریبا قبلا هم می گفتند «مذاکرات منجر به لغو تحریم ها می شود» اما در نیل به این مسئله عزم آمریکایی ها باید سنجش شود، نه وعده اروپایی ها.
 
وی افزود: غربی ها نگرانند درباره موضوع هسته ای با ایران توافق نکنند و مسئله جمع نشود، ایران به فعالیت خود ادامه می دهد و منتظر تصمیم آنها نخواهد ماند ثانیا پایگاه خودش را در منطقه و آسیا تقویت می کند؛ همان طور که در اجلاس اخیر شانگهای، جمهوری اسلامی به عنوان یکی از اعضای رسمی این مجموعه بین المللی انتخاب شد.

تحلیلگر مسائل بین المللی، عضویت ایران در شانگهای را یک پیروزی و موفقیت سیاسی برای ایران خواند و اظهار کرد: ارتباطات ایران در جهت تقویت همکاریهای مشترک با کشورهای قوی منطقه اعم چین، روسیه و هند قطعا متوقف نمی شود. بعد از حصول این موفقیت، انگیزه آمریکایی ها برای آنکه درباره ایران تأثیرگذار باشند تشدید شده است تا مذاکرات را با جمهوری اسلامی برای دستیابی به نتیجه ادامه بدهند.

وی افزود: مذاکرات ظرف یکی دو ماه آینده شروع خواهد شد و باید دید روند مذاکرات در نشست های نخست به چه صورت خواهد بود. آن زمان می توان درباره احیای برجام ارزیابی دقیق تری داشت. جمهوری اسلامی همواره اعلام کرده است که مذاکره باید با هدف دستیابی به نتیجه باشد نه مذاکره برای مذاکره.

سبحانی نیا با اشاره به خواسته های جمهوری اسلامی از آمریکا تأکید کرد: باید تحریم ها مطابق مطابق توافق برجام لغو شوند، اگر از ناحیه آمریکا این خواسته عملی شود احیای برجام دردسترس خواهد بود.

وی با اشاره به شکست آمریکا در افغانستان و سرخوردگی طرفداران آمریکا و تمایل آنها به شرق گفت: در واقع این کشورها احساس می کنند آمریکا خیلی دیگر حاضر نیست برای نگهداشتن آنها هزینه بدهد بنابراین می کوشند تا خودشان را به جای دیگری وصل کنند.

این فعال سیاسی اصولگرا اظهار کرد: گرچه به ظاهر آمریکایی ها برای احیای برجام شرط و شروط می گذارند اما در حال حاضر آمریکا برای نتیجه گرفتن از مذاکره با ایران آمادگی بیشتری  دارد چون می خواهد با جمع کردن این مسئله از افزایش هزینه هایش در منطقه جلوگیری کند.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar