خراسان/ نیویورک تایمز نوشت: چین ، روسیه، ایران و... در بسیاری موارد موفق به شناسایی، دستگیری و کشتن جاسوسان سازمان سیا شده و حتی آن ها را به جاسوس دوجانبه تبدیل کرده اند.
  
جاسوسان آمریکایی در سراسر جهان در امان نیستند. نیویورک تایمز فاش کرد مقامات ارشد آمریکایی بخش ضد جاسوسی به تمام پایگاه‌ های سازمان سیا در سراسر دنیا از تعداد نگران کننده خبرچینانی خبر دادند که از کشور‌های دیگر به منظور جاسوسی برای آمریکا استخدام شده بودند و اکنون دستگیر یا کشته شده اند. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، نیویورک تایمز می نویسد: این پیام که به شکل به شدت محرمانه منتشر شد بیان می‌کند، مرکز مقر ضد جاسوسی سازمان سیا ده‌ها پرونده‌ای را در چند سال اخیر بررسی کرده است که در آن خبرچینان خارجی کشته و بازداشت شده اند  یا لو رفته اند. در زمینه این موضوع به صورت مختصر به تعداد عواملی اشاره شده است که توسط آژانس ‌های اطلاعاتی رقیب اعدام شده اند.همچنین تاکید می کند در سال‌های اخیر، سرویس ‌های اطلاعاتی در کشور‌هایی مانند ایران،روسیه، چین و پاکستان به دنبال منابع اطلاعاتی سازمان سیا بوده اند و در مواردی آن‌ها را به عوامل دوجانبه تبدیل کرده اند. شمار بالای خبرچینان لو رفته در سال‌های اخیر همچنین نشان دهنده قدرت فزاینده دیگر کشور‌ها در به کارگیری ابتکاراتی مانند اسکن ‌های بیومتریک، شناسایی چهره، هوش مصنوعی و ابزار هک به منظور رهگیری تحرکات افسران سازمان سیا بوده است. با وجود این که به شمار خبرچینان بازداشت یا کشته شده اشاره شده، در این پیام گفته شده است، شمار جاسوسانی که علیه آمریکا شده اند کاملا مشخص نیست. برخی مواقع خبرچینانی که توسط سرویس‌های اطلاعاتی متخاصم کشف می‌شوند، بازداشت نمی شوند و در عوض به عوامل دوجانبه تبدیل می‌شوند که به سازمان سیا اطلاعات اشتباه می‌رسانند، مسئله‌ای که می‌تواند تاثیرات ویرانگری در روند جمع آوری و تحلیل اطلاعات داشته باشد.دیلی میل نیز با اشاره به اقدامات ایران و چین در شکار جاسوسان آمریکایی می افزاید: سازمان سیا سیاست جاسوسی انسانی از ایران و چین را متوقف کرده  و در حال بررسی آسیب شناسانه از نحوه  ارتباط خود با مخبرانش در سراسر جهان است.
«آیت ا... مایک» بازنشسته شد!
همزمان، نیویورک تایمز مدعی شد پس از تعطیلی دفتر امور ایران در سازمان سیا که در زمان ریاست پمپئو تاسیس شده بود، رئیس آن «مایکل دی آندریا» نیز بازنشسته شده است.به گزارش باشگاه خبرنگاران،مایکل دی آندریا، ملقب به «آیت ا... مایک» و «شاهزاده تاریکی» از اعضای با سابقه سازمان جاسوسی آمریکا به شمار می‌رود که از سال ۲۰۱۷ مسئولیت هماهنگی و هدایت ماموریت‌ های سیا علیه ایران را برعهده داشت.با این حال، او در طول ۴۰ سال فعالیت مخفی خود در سیا در مقابل لنز هیچ دوربینی قرار نگرفته و به همین دلیل رسانه‌های آمریکایی از او به عنوان «نامرئی‌ترین » افسر اطلاعاتی سیا یاد می‌کنند.نیویورک ‌تایمز می‌گوید با بازنشسته شدن مایکل دی‌ آندریا، انتظار می‌رود که زندگی شخصی و حرفه‌ای او اکنون پس از ده‌ها سال فعالیت پنهانی به مرور از حالت مخفیانه خارج شود.پیش از این برخی منابع آگاه در افغانستان به تسنیم گفته بودند که«مایک دی‌‌آندریا»، رئیس عملیات ‌های مخفی «سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا» (سیا) در امور ایران که از جمله عوامل دخیل در طراحی نقشه ترور سردار «قاسم سلیمانی» بود  در جریان سقوط هواپیمای آمریکایی از نوع «E-11A» در ولایت «غزنی» افغانستان کشته شده است.همزمان کاربری نوشت: « البته هم باید مراقب کسانی بود که احتمالا سعی خواهند کرد این تعطیلی را به مودب شدنِ مجدد آمریکایی ها نسبت دهند و هم باید توجه داشت که این تعطیلی نه تنها چیزی از دشمنی آمریکایی‌ها با ملت ایران کم نمی‌کند، بلکه می تواند نوعی برون سپاری موقت فعالیت‌ های جاسوسی‌شان به دیگر پادوهای منطقه‌ای و اروپایی‌شان (مخصوصا بعد از گزارش نیویورک تایمز مبنی بر کشته یا دستگیر شدن برخی مخبرین سیا) محسوب شود!». 

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar