جمهوریت/ نماینده مردم تربت جام می گوید گزارش ها حاکی از کاهش دریافت رشوه در  گمرک و پلیس بین دوغارون و هرات با روی کار امدن طالبان است.

سفر اخیر استاندار خراسان رضوی به افغانستان و دیدار با چهار تن از وزرا، معاون وزیر امور مالی و رئیس گمرکات دولت طالبان در این کشور با واکنش های مختلفی در شبکه های اجتماعی رو به رو شده است.
جلیل رحیمی جهان آبادی ، نماینده مردم  تربت جام، تایباد، باخرز و صالح آباد استان خراسان رضوی در گفت وگو با جمهوریت اصل انجام این سفر و مواردی از این دست را «رفتارهایی در چهارچوب سیاست های کلان تعیین شده توسط نهادهای بالادستی در عرصه سیاست خارجی» خواند و گفت: هر گونه مراوده با کشورهای خارجی در هر سطحی ، بر اساس اصول و راهبردهایی است که نهادهای سیاست خارجی بالادستی از جمله وزارت امور خارجه، شورای عالی امنیت ملی و مجلس شورای اسلامی تعیین تکلیف می کند.

تردد تجاری و انسانی قابل توجه بین خراسان رضوی و افغانستان از طریق مرز دوغارون
رحیمی جهان آبادی درباره راهبردهای ایران در زمینه ارتباط با طالبان به عنوان دولت مستقر در افغانستان تاکید کرد: در حال حاضر در استان خراسان رضوی از طریق مرز دوغارون با افغانستان مراودات زیادی برقرار است و روزانه صدها فرد از این مرز تردد و بالغ بر ۴۰۰ کامیون بار جابجا می شود.

طالبان به لحاظ فکری و ایدئولوژیک هیچ تفاوتی نکرده است/نفوذ طالبان در جامعه افغانستان را دست کم نگیرید
 وی ادامه داد: در شرایط فعلی ما چاره ای به جز ادامه مراوده با دولت مستقر در افغانستان نداریم ، علاوه بر این که از روزی که طالبان بر سر کار آمده مشکل خاصی نیز با طالبان نداشتیم .

نماینده مردم تربت جام، تایباد، باخرز و صالح آباد همچنین خاطر نشان کرد: خود من دو هفته پیش در منطقه بودم و با تعداد زیادی از رانندگان و کارکنان گمرک صحبت کردم و تا به امروز هیچ چالش و مشکلی از جانب طالبان برای شهروندان ما ایجاد نشده است.

کاهش دریافت رشوه از طرف گمرک و پلیس منطقه مرزی دوغارون تا هرات با روی کار آمدن طالبان
وی افزود: حتی در مسیر تردد دوغارون به هرات، بسیاری از پول های اضافه ای که کارکنان گمرک در دولت قبل و یا پلیس قبلی در این کشور دریافت می کردند ، طبق اظهارات رانندگان خیلی کمتر شده و  دیگر رشوه ای دریافت نمی شود.

رحیمی جهان آبادی با بیان این که در مرز دوغارون امنیت و مراودات خوبی با رانندگان ما برقرار است، گفت: برخی از اهالی مناطق ما اقوامی در افغانستان دارند و به این کشور تردد دارند و متقابلا افرادی از افغانستان برای امور درمانی یا کارهای دیگر به ایران می آیند بنابراین ما به امنیت در مرزها و تردد کامیون دارها نیاز داریم.

سفر استاندار خراسان رضوی به افغانستان لازم و واجب بود
وی ادامه داد: سفر استاندار خراسان رضوی به افغانستان نیز بر اساس این مسائل صورت گرفت که سفری لازم و واجب بود و می تواند مراودات ما و افغانستان را بهبود ببخشد.
عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس همچنین تاکید کرد: بر اساس گفته های فرماندار محترم تایباد که اخیرا اخبار اطلاعاتی را در اختیار بنده گذاشتند ، با نیروهای مرزی طالبان مراوداتی برای بهبود روابط تجاری داشتند و تا امروز هم نتیجه این گفت و‌گوها خوب بوده است.
نماینده مردم تربت جام، تایباد، باخرز و صالح آباد خاطر نشان کرد: بر اساس مراوداتی که رانندگان کامیون، تجار و شهروندان ما از منطقه مرزی دوغارون به هرات داشتند ، تا به امروز مشکل خاصی از جانب طالبان برای شهروندان ما ایجاد نشده است.
وی تاکید کرد: این که در داخل افغانستان چه رفتارهایی با شهروندان خود آن ها می شود اطلاع دقیقی در دست نیست چرا که رسانه های ما به صورت دقیق در آنجا حضور ندارند و خبررسانی دقیقی در این زمینه نشده است.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar