مهر/ رئیس گروه دوستی پارلمانی ایران و پاکستان در مجلس شورای اسلامی از آمادگی مجلس ایران برای میزبانی در اولین جلسه گروه‌های دوستی ایران، پاکستان و چین خبر داد.

احمد امیرآبادی فراهانی که در راس هیئتی از اعضا گروه دوستی پارلمانی ایران و پاکستان در اسلام‌آباد به سر می‌برد با «اسد قیصر» رئیس مجلس ملی پاکستان دیدار و گفتگو کرد.

رئیس گروه دوستی پارلمانی ایران و پاکستان در این دیدار با تبریک ایام فرخنده ربیع‌الاول و هفته وحدت به مردم و دولت پاکستان، گفت: امید است در سایه همدلی و پیروی از منویات پیامبر مهربانی‌ها حضرت محمد مصطفی (ص) بتوانیم شاهد انسجام و وفاق کشورهای اسلامی در کنار یکدیگر باشیم.

وی همچنین با ابلاغ سلام گرم رئیس مجلس شورای اسلامی به همتای پاکستانی خود، افزود: گروه‌های دوستی پارلمانی دو کشور از جایگاه ویژه‌ای برخوردارند و از جمله گروه‌های فعالی است که بیشترین نمایندگان در هر دو مجالس عضو آن هستند.

امیرآبادی فراهانی با تاکید بر لزوم هم افزایی میان مجالس ایران و پاکستان، پیشنهاد نشست مشترک گروه‌های دوستی دو کشور همراه با چین را مطرح و از آمادگی مجلس ایران برای میزبانی در اولین جلسه گروه‌های دوستی ایران، پاکستان و چین خبر داد.

وی در این راستا تاکید کرد: تحکیم روابط دیپلماسی پارلمانی میان ایران، چین و پاکستان زمینه ساز سرمایه گذاری و رشد اقتصادی سه کشور و مشارکت جمعی برای رفاه مردم منطقه خواهد بود.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی بر لزوم همراهی مجلس پاکستان برای اجرای توافقات میان دو همسایه به ویژه در حوزه‌های مرزی، حقوقی و امور زندانیان تاکید و خواستار حمایت رئیس مجلس پاکستان برای رفع موانع احتمالی با هدف توسعه همکاری‌های دوجانبه شد.

امیرآبادی فراهانی با اشاره به تحولات افغانستان و رایزنی‌هایی که هیئت گروه دوستی پارلمانی جمهوری اسلامی ایران و پاکستان در طول این سفر با مقامات سیاسی و پارلمانی در اسلام‌آباد داشت، گفت: دیدگاه جمهوری اسلامی ایران تشکیل یک دولت فراگیر با مشارکت تمامی گروه‌ها و قومیت‌ها در افغانستان است.

وی افزود: به رغم اینکه ایران و پاکستان از چند دهه میزبان پناهجویان افغان بوده‌اند اما از دولت جدید این کشور می‌خواهیم که با ایجاد دولت فراگیر از سرازیر شدن موج جدید آوارگان به سمت مرزهای ایران و پاکستان گرفته شود.

رئیس گروه دوستی پارلمانی جمهوری اسلامی ایران و پاکستان همچنین تصریح کرد: ضرورت دارد تا دولت کنونی افغانستان, ضمن مبارزه با قاچاق موادمخدر اجازه ندهد تا عناصر تروریستی از مرزهای افغانستان علیه همسایگان فعالیتی داشته باشند.

تشکیل کارگروه سه جانبه بین چین ایران و پاکستان حائزاهمیت است

در ادامه این دیدار «اسد قیصر» رئیس مجلس ملی پاکستان نیز ایران را کشور دوست و برادر دینی و دیرینه خواند و گفت: تبادل هیئت‌های دولتی و پارلمانی میان دو کشور نشان از روابط حسنه و رو به رشد بین اسلام آباد و تهران است.

وی با ابراز خرسندی از پیشنهاد تشکیل جلسه مشترک گروه‌های دوستی ایران, چین و پاکستان خاطر نشان کرد: پاکستان از هر طرح و پیشنهاد که به بهبود شرایط منطقه و رفاه مردم منجر گردد حمایت می‌کند و تشکیل کارگروه سه جانبه بین چین ایران و پاکستان حائزاهمیت است.

رئیس مجلس ملی پاکستان در همین راستا به مسوولان دبیرخانه مجلس ملی پاکستان دستور داد تا گام‌های عملی برای هماهنگی درخصوص دیپلماسی سه جانبه پارلمانی و پیشبرد ابتکار ایران برای شکل گیری این مشارکت میان سه کشور مهم برداشته شود.

اسد قیصر از ایده ایجاد بازارچه‌های مرزی برای افزایش تجارت دوجانبه و بهبود معیشت مردم در مناطق مرزی قدردانی کرد و گفت: دولت فعلی پاکستان بر توسعه ظرفیت‌های اقتصادی و ارتباطات برای توسعه و رفاه منطقه متمرکز و همواره خواستار افزایش تجارت و ارتباط مردم با مردم است.

وی با اشاره به تغییر حکومت در افغانستان نیز، اظهار داشت: اسلام‌آباد همواره از روند صلح به رهبری و مالکیت مردم افغانستان حمایت می‌کند.

رئیس مجلس ملی پاکستان در پایان این دیدار از حمایت ایران از مسلمانان کشمیر در مجامع منطقه‌ای و بین المللی تشکر و خاطر نشان کرد: کمک‌های بشردوستانه تهران به مردم افغانستان به ویژه تامین نیازهای آنان به سوخت تحسین برانگیز است.

شایان ذکر است در این دیدار علاوه بر سیدمحمد علی حسینی سفیر ایران در اسلام آباد، ملک فاضلی نماینده مردم سراوان، اسماعیل حسین زهی نماینده مردم خاش، محسن پیرهادی نماینده مردم تهران و الهام آزاد نماینده مردم نایین نیز حضور داشتند.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar