میزان/ دبیر کل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی گفت: مقاومت در برابر استکبار باید قوی باشد و در برابر زیاده‌خواهی دشمنان اسلام مقاومت کنیم. این تجربه ما در جنگ تحمیلی و در مبارزه با داعش حاصل شده است. ما باید در اختلافات اجتهادی هر مذهب ادب اجتماعی را مبذول کنیم.

سی و پنجمین کنفرانس بین‌المللی وحدت اسلامی با موضوع اصلی «اتحاد اسلامی، صلح و پرهیز از تفرقه و تنازع در جهان اسلامی» و با ۸ محور فرعی با حضور آیت‌الله دکتر سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهور آغاز شد.

حجت الاسلام و المسلمین حمید شهریاری در آغاز این مراسم گفت: متأسفانه امروز در جهان اسلام شاهد جنگ و درگیری و خونریزی هستیم؛ به همین دلیل موضوع سی و پنجمین کنفرانس وحدت اسلامی را «اتحاد اسلامی، صلح و پرهیز از تفرقه و تنازع در جهان اسلام» قرار دادیم.
 
دبیر کل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی ادامه داد: استکبار جهانی همواره در تلاش است تا با ایجاد جنگ و خونریزی حضور خود در منطقه را موجه جلوه دهد و به غارت کشور‌های اسلامی بپردازد.

وی گفت: مقاومت در برابر استکبار باید قوی باشد و در برابر زیاده‌خواهی دشمنان اسلام مقاومت کنیم. این تجربه ما در جنگ تحمیلی و در مبارزه با داعش حاصل شده است. ما باید در اختلافات اجتهادی هر مذهب ادب اجتماعی را مبذول کنیم.  
 
دبیرکل مجمع تقریب با اشاره به دلایل مشکلات و درگیری‌های موجود در جهان اسلام گفت: وجود برخی از علمای سرسپرده که زمینه حضور ظالمان در کشور‌های اسلامی را فراهم و به عادی‌سازی روابط با کشور‌های اسلامی روی می‌آورند، وجود اختلافات دامنه‌دار در کلام و عقاید و مذاهب و جهالت و خیانت برخی از پیروان مذاهب اسلامی که خشونت را ترویج می‌کنند، فقدان مردم‌سالاری دینی در برخی کشور‌ها و وجود نگاه طایفه‌گری و قومی‌گرایی و تبعیت از تعصبات کور، وجود گروه‌ها و احزاب معارض در کشور‌های اسلامی و وجود سوء ظن به یکدیگر در راستای تحمیل منافع حزبی و ... از جمله‌ این عوامل است.

حجت الاسلام و المسلمین شهریاری در ادمه راه کار‌هایی را هم برای حل مشکلات موجود در بین کشور‌های اسلامی ارائه کرد.

مقاومت در برابر استکبار جهانی و زیاده خواهی آن با ایجاد نظامات قوی دولتی و اقتصادی و... در کشور‌های اسلامی، قطع وابستگی علمای اسلام به حکومت‌های مستبد، رعایت ادب اختلاف در بین پیروان مذاهب مختلف، افشاگری اقدامات استکبار از سوی رسانه‌های انقلابی، تعلیم جهال به دست علما، دنبال کردن مطالبه به حق ملت‌های اسلامی، حذف قومی گرایی و ملی گرایی و متوسل شدن به دامن قرآن و پیامبر (ص)، دنبال کردن روش‌های عقلایی برای حل اختلافات از طرف گروه‌ها و احزاب معارض، رقابت سالم بین کشور‌های اسلامی که می‌تواند بسیار سازنده باشد.

دبیرکل مجمع تقریب در پایان سخنان خود گزارش مختصری از برنامه‌های سی و پنجمین کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی را به میهمانان ارائه کرد.
 
این کنفرانس از امروز در تهران به صورت حضوری و وبیناری در هفته وحدت (۲۷ مهر تا ۲ آبان) برگزار می‌شود.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar