آخرین خبر/ رئیس جمهور در افتتاحیه سی و پنجمین کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی گفت: امروز  فرهنگ غربی و نظامات غربی با شکست مواجه شده است و دیگر اینگونه نیست که جوانان برای حضور در فضای غربی اشتیاق نشان دهند و آرزوی حضور در این فضا را داشته باشند.

مهمترین بخش اظهارات سید ابراهیم رئیسی به شرح زیر است:
*اقدام عملی شهید بزرگوار حاج قاسم سلیمانی که برای امت اسلامی انجام داد و اقدامات علمی آیت الله تسخیری در جهت رفع شبهات و انحرافات در جهان اسلام و ایجاد انسجام و وحدت در امت اسلامی ماندگار و تقریبی بود.

*فکر تقریب و وحدت امت اسلامی که امام بزرگوار تاکید بر آن دارند و امروز هم رهبر انقلاب بر آن تاکید دارند یک حرکت راهبردی و ضروری در  جهان اسلام است.
* محور وحدت پیامبر اسلام است و رمز وحدت در جامعه اسلامی توجه به سیره اهل بیت (علیه السلام) است.
* رمز وحدت توجه به سیره بزرگان و سخنان نورانی همچون سخنان پیامبر اسلام آن‌هاست و جامعه اسلامی را به سمت اتحاد و ائتلاف می‌برد.
* از عناصر مهم امت هدف مشترک، حرکت و پویایی است و امت هیچ زمانی حق ندارد دچار ایستایی و توقف شود.

* اتحاد گاهی با نگرش به درون امت اسلامی محقق می‌شود و گاهی هم با نگرش به هدف مشترک در امت اسلامی.
* اینجا سخن از توصیه هاست، اینکه حرف تفرقه انگیز بر زبان جاری نسازید و کاری و سخنی و بیانی  بر خلاف وحدت گفته و شنیده نشود.
* پس از فروپاشی بلوک شرق، اسلام تنها قدرت مقابل نظام سلطه بود. 

* استکبار جهانی با ایجاد گروه های تکفیری و مسلح کردن آنها قصد تفرقه اندازی در امت اسلامی داشت.
* نظام سلطه با نهایت قدرت تلاش کرد تا این امت اسلامی وحدت نداشته باشد. 
*یکی از راه‌های ایجاد تفرقه در جهان اسلام، حضور جریان رسانه ای دشمن و امپراتوری خبری با شبهه افکنی و اختلاف افکندن بین امت اسلامی است.
*دیگر وسیله دشمن برای تفرقه بین مسلمانان، به کار گماردن دولت های سست عنصر است که فقط به خود می اندیشند و دولت های وابسته که به دنبال عادی کردن روابط با دولت صهیونیستی هستند.
* اهانت به مقدسات کشورهای اسلامی و بهره کشی از دانشمندان امت اسلامی دیگر راهبرد دشمن برای ایجاد تفرقه بین مسلمانان است که همه این راهبرد مانند حلقه یک زنجیر است.
* نظام سلطه تلاش کرد با پول و قدرت رسانه ای و علم و فناوری و توطئه مولفه های قدرت را در جامعه اسلامی سست کند.
* امروز فرصت ها وضرورت هایی برای امت اسلامی وجود دارد که جمعیت عظیم اسلام با ۲ میلیارد نفر از فرصت های ماست.
*گرایش جوانان در جهان نسبت به اسلام بیش از همیشه است که یک فرصت است.
* امروز  فرهنگ غربی و نظامات غربی با شکست مواجه شده است و دیگر اینگونه نیست که جوانان برای حضور در فضای غربی اشتیاق نشان دهند و آرزوی حضور در این فضا را داشته باشند.
*به برکت خون شهیدان و سخن  بزرگان در منطقه شاهد بیداری هستیم، خون شهدا از مردم و امت اسلامی جهل زدایی کرده است.
*داعش ریشه آمریکایی و صهیونیستی دارد.
* جنس کار داعشی ها کار مسلمان نیست که اینگونه خون می ریزد و به کودک و جوان رحم نمی کند.

*وزیر خارجه آمریکا در یک رقابت انتخاباتی رسما اعلام کرد داعش را ما تشکیل دادیم.

مشروح اظهارات رئیس جمهور به نقل از ایسنا را در ادامه بخوانید:
آیت الله سیدابراهیم رئیسی در سی و پنجمین کنفرانس بین‌المللی وحدت اسلامی با بیان اینکه جمعیت عظیم مسلمانان فرصتی در جهان اسلام است، اظهار کرد: گرایش جوانان ما به دین بیشتر از گذشته است‌. ادعاهای غرب در طول این سالها و قرن ها با شکست مواجه شده است. فرهنگ و نظامات غربی رنگی برای جوانان ندارد. اگر دیروز جوان آرزو می کرد در فرهنگ غربی قرار بگیرد، امروز جوانان چنین خواسته ای ندارند. شاهد بیداری اسلامی در منطقه هستیم.

وی ادامه داد: امت اسلامی بیدار شده است. این نشست برای برنامه ریزی بیداری اسلامی بسیار نقش دارد. بیداری اسلامی نباید به سردی گراید. دقیقا باید نسبت به توطئه ها و انحرافات فهم درستی وجود داشته باشد. برخی در ابتدا داعش را درست درک نکردند. همان موقع رهبر معظم انقلاب گفتند جنس کار داعش جنس کار صهیونیست هاست و معلوم شد آنها ریشه آمریکایی و صهیونیستی دارند و رسماً وزیر خارجه آمریکا اعلام کرد ما داعش را ایجاد کردیم. امروز در لبنان و افغانستان شاهد توطئه هستیم که فهم آن مهم است. روشنگری علما درباره توطئه ها مصونیت بخش جوانان اسلام است.

وی گفت: ما دنبال ایجاد ثبات و دشمن دنبال ایجاد بی ثباتی است. راهبرد ما ایجاد وحدت و راهبرد دشمن تفرقه در جهان اسلام است. وحدت شکنی حرکت در جهت راهبرد دشمن است‌؛ بنابراین باید بر اتحاد امت اسلامی تاکید کنیم.

رئیس جمهور در ادامه این مراسم اظهار کرد: اقدام عملی شهید بزگوار حاج قاسم سلیمانی که برای امت اسلامی انجام داد و اقدامات علمی آیت الله تسخیری بسیار اثر بخش در جهت رفع شبهات و انحرافات در جهان اسلام و ایجاد انسجام و وحدت در امت اسلامی بود، حرکت آن‌ها ماندگار بود.

وی بیان کرد: فکر تقریب و وحدت امت اسلامی که امام بزرگوار تاکید بر آن دارند و امروز هم رهبر انقلاب بر آن تاکید دارند، یک حرکت راهبردی و ضروری در جهان اسلام است که همه علما و اندیشمندان باید بر آن تاکید کنند.

رئیس جمهور اظهار کرد: رمز وحدت توجه به سیره بزرگان و سخنان نورانی آنهاست که جامعه اسلامی را به سمت اتحاد و ائتلاف می‌برد. اتحاد امت اسلامی موضوعیت دارد. باید امت اسلامی با هم متحد باشند. اتحاد گاهی با نگرش به درون امت اسلامی است، اینجا سخن از توصیه هاست حرف تفرقه انگیز بر زبان جاری نسازید و کاری و سخنی و بیانی بر خلاف وحدت گفته و شنیده نشود.

رئیسی گفت: گاهی با نگرش به هدف مشترک در امت اسلامی است که مجموعه معتقد به دین که دارای هدف مشترک است که از عناصر مهم آن پویایی است نباید دچار ایستایی و توقف شود. حرکت، پویایی و مقصد واحد داشتن و مقتدا داشتن از عناصر مهم امت است.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar