فارس/ مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به «فایننشال تایمز» گفت وی فوراً نیاز دارد که با وزیر امور خارجه ایران برای بحث در خصوص پیشنهادات به منظور تقویت برنامه نظارت «شکننده» این نهاد در ایران، دیدار و گفت‌وگو کند.

 
 «رافائل گروسی» مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در مصاحبه با روزنامه انگلیسی «فایننشال تایمز» گفت وی فوراً نیاز دارد که با «حسین امیرعبداللهیان» وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران برای بحث در خصوص آنچه پیشنهادات به منظور تقویت برنامه نظارت «شکننده» این نهاد در ایران خواند، دیدار و گفت‌وگو کند. 

گروسی گفت: من هنوز نتوانسته‌ام با وزیر خارجه [جدید] ایران صحبت کنم. باید در سطح سیاسی این تماس را داشته باشم. این امر ضروری است. بدون آن، ما نمی‌توانیم یکدیگر را درک کنیم. 

به نوشته فایننشال تایمز، وی در شرایطی که مذاکرات برای احیای برجام متوقف شده، کفت که اقدامات «موقتی» برای نظارت بر فعالیت‌های هسته‌ای ایران دیگر «کامل» نیست. 

گروسی همچنین به‌رغم تایید صلح‌آمیز بودن برنامه هسته‌ای ایران در گزارش‌های متعدد ارائه شده از سوی نهاد تحت نظارت وی، گفت ایران چند ماه با داشتن مواد کافی برای سلاح اتمی فاصله دارد، اما افزود که فکر نمی‌کند تهران به دنبال آن باشد. 

وی با این ادعا که زمان به اصطلاح گریز هسته‌ای به طور مداوم در حال کاهش است زیرا ایران اورانیوم بیشتری با سانتریفیوژهای کارآمدتری غنی می‌کند، افزود خواستار آن است که دوربین‌های فعال در مجتمع تسا کرج مجدد نصب شوند. 

مدیرکل آژانس اتمی در ادامه، ضمن مهم خواندن این مجتمع که به ادعای وی داده‌های آن برای بازسازی سابقه فعالیت‌های ایران ضروری است، گفت: این مسئله در خصوص کرج وجود دارد و من روی آن کار می‌کنم. (اقدامات) موقت ما  به طور جدی تحت تأثیر قرار گرفته بنابراین کامل نیست. اما بی‌ارزش هم نیست.

طبق این گزارش، مقام‌های غربی امیدوارند مذاکرات وین ماه آینده و پیش از نشست فصلی بعدی شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ازسرگرفته شود.

گروسی که پس از دیدار با «آنتونی بلینکن» وزیر امور خارجه آمریکا در اوایل روز دوشنبه با فایننشال تایمز مصاحبه می‌کرد، در خصوص مذاکرات خود با دیپلمات ارشد آمریکا گفت: ما هر دو می‌خواهیم این کار (ازسرگیری مذاکرات وین) انجام شود و در حال حاضر قطعی و مشخص نیست که انجام شود.

مدیرکل آژانس گفت تهران به او اعلام کرده که می‌تواند با حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه ملاقات کند، اما مدعی شد آن‌ها در حال اتلاف وقت هستند. 

به گزارش رویترز، گروسی که هنوز در واشنگتن است، امروز (سه‌شنبه) همچنین در جمع خبرنگاران گفت پیش‌بینی می‌کند به زودی زمان سفرش به تهران مشخص شود و افزود انتظار دارد قبل از نشست شورای حکام آژانس در ماه نوامبر به تهران برود.

وی همچنین گفت که انتظار وی بر اساس گفت‌وگوهایش با مقام‌های ایرانی است، اما جزئیات بیشتری ارائه نکرد. گروسی سپس مدعی شد آژانس اتمی توانسته دوربین‌ها در همه سایت‌ها در ایران بجز مجتمع تسا کرج را سرویس کند. 

اظهارات گروسی در خصوص مجتمع تسا در حالی است که پیش‌تر، نماینده ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گزارش وی درباره سایت کرج را فراتر از توافقات دو طرف در بیانیه مشترک خوانده بود. وی در واکنش به گزارش مدیرکل آژانس تصریح کرد: هر تصمیم ایران در خصوص تجهیزات نظارتی آژانس، صرفا بر مبنای ملاحظات سیاسی بوده و نه حقوقی و از این رو، آژانس نمی‌تواند و نمی‌بایست حقی برای خودش در این زمینه قائل شود. (جزئیات بیشتر)

روز دوشنبه بود که مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در پیامی توئیتری نوشت برای رایزنی درباره برجام، راستی‌آزمایی هسته‌ای و موضوعات دیگر راهی آمریکا شده است. وی بامداد سه‌شنبه با آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه آمریکا دیدار و رایزنی کرد. 

تاکنون شش دور مذاکره در شهر وین برای تسهیل بازگشت آمریکا به برجام انجام شده است. طرف‌ها می‌گویند پیشرفت‌های ملموسی در این مذاکرات حاصل شده اما پاره‌ای اختلافات کماکان باقی است.

یکی از زمینه‌های اختلاف در این مذاکرات اصرار آمریکا بر حفظ برخی از تحریم‌هایی است که دولت «دونالد ترامپ» بعد از خروج از برجام علیه ایران اعمال کرده است. مضاف بر این، دولت بایدن اعلام کرده هیچگونه ضمانتی نمی‌تواند درباره عدم خروج دوباره دولت‌های بعدی آمریکا از برجام بدهد.

«جوزپ بورل» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا اخیراً در واکنش به اظهارات مقام‌های آمریکایی مبنی بر اینکه همه گزینه‌ها در خصوص ایران روی میز است، گفت که اتحادیه اروپا در صورت شکست دیپلماسی حول برجام، در مورد «نقشه دوم» فکر نمی‌کند.

بورل روز جمعه طی نشست خبری در واشنگتن درباره لزوم ازسرگیری مذاکرات وین توضیح داد: «زمان بازگشت به میز مذاکره فرا رسیده است. من نمی‌خواهم به نقشه دوم فکر کنم زیرا هیچ نقشه دومی که من می‌توانستم تصور کنم، طرحی خوبی نخواهد بود».

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar