ایلنا/ یک فعال سیاسی اصلاح طلب تاکید کرد: معتقدم تکلیف عده‌ای از اصلاح‌طلبان با اپوزیسیون باید مشخص شود ولاغیر ، در غیر اینصورت ما هم چنان مشکل خواهیم داشت.

اسماعیل دوستی در گفت‌وگو با ایلنا، درخصوص انتقادات به جریان اصلاحات پس از برگزاری سیزدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری و ششمین دوره انتخابات شورای شهر و روستا و این‌که برخی از خود همین جریان مطرح کردند بهتر است اصلاحات تحت عنوان یک حزب فراگیر اقدام کند، گفت: اخیراً ما بحث‌های مختلفی در بعضی از محافل با برخی از شخصیت‌ها داشتیم اما در مورد اصلاحات؛ اعضای این جریان ابتدا باید بپذیرند شکست خوردند و اشتباهات فاحشی در طول این مدت داشته‌اند.

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب خاطرنشان کرد: جریان اصلاحات چه زمانی که دولت و مجلس را در دست داشته است و بخصوص در دهه اخیر که دولت و شورای کلان شهرها در دستش بود متاسفانه بدون استراتژی جلو رفت و نتوانست به آن اهداف مدنظرش برسد و به نظر من از مردم فاصله گرفت. 

وی با اشاره به اینکه ما هرچه از توده مردم فاصله بگیریم معمولا در دوره‌های بعد جواب منفی از آنها خواهیم گرفت، بیان کرد: فاصله گرفتن مردم از کسانی که حرف‌شان با آن‌ها یکی نیست، مسبوق به سابقه است و این اصل ثابت در طول ۳۳ اخیر ثابت شده است. در دهه اول که جنگ بود و مسائل حزبی و سیاسی آنچنان رونقی نداشت که مردم به دنبال این حرف‌ها باشند اما از زمانی که رنگ و رونق پیدا کرد به اعتقاد من هر زمانی که از توده مردم فاصله گرفتیم و حرف‌هایی را غیر از حرف‌های مردم زدیم، نتیجه منفی به دست آوردیم.

دوستی تاکید کرد: در حال حاضر هم معتقدم اصلاح‌طلبان باید بپذیرند اشتباهات فاحشی داشته‌اند زیرا تا این موضوع را نپذیرند، نمی‌توانند خودشان را بازسازی کنند، چراکه به فرض اگر نپذیرند به دنبال اصلاح نمی‌روند.

وی خاطرنشان کرد: معتقدم اصلاح‌طلبان نیاز به اصلاح دارند و تا آن اصلاح درونی اتفاق نیفتد، فایده ندارد. بله اختلافات زیادی وجود دارد و اعتقاد دارم باید صبر کنیم تا دلایل شکست پذیرفته و راه حل پیدا شود که دوباره به جامعه و به صحنه اداره کشور بازگردند.

این فعال سیاسی در پاسخ به سوالی مبنی بر‌ این‌که مشاهده می‌شود در رفع حصر مهدی کروبی و ممنوع‌التصویری سیدمحمدخاتمی سخت‌گیری‌ها کمتر شده است، آیا جریان اصلاحات می‌تواند حول این دو نفر به فعالیت خود ادامه دهد و آن بازسازی که باید را انجام دهد، گفت: در درون اصلاحات یک عده‌ای به آقای خاتمی اعتقاد ندارند، یک عده‌ای هم به آقای کروبی؛ من عرضم این است در درون این جریان یک اشکالات و یک فاصله‌ای بین نیروها ایجاد شده است که متاسفانه نسبت به همدیگر شک و گمان دارند  که در نتیجه مشاهده می‌‎کنیم تعدادی از دوستان ما اعتقادی به آقای کروبی ندارند.

وی ادامه داد: همانطور که عده‌ای به آقایان خاتمی و کروبی اعتقادی ندارند یک عده هم هستند انتقادات تندی به آقایان بهزاد نبوی و کرباسچی دارند، چراکه این دو شخص اخیراً تصمیم گرفته بودند در صحنه انتخابات حضور پیدا نکنند و یک عده تصمیم گرفتند حضور پیدا کنند؛ بنابراین تا این اشکالات و اختلافات رفع نشود این جریان به نظر من نمی‌تواند محکم و استوار  به عرصه بازگردد.

دوستی با بیان این‌که جریان اصلاحات باید تکلیف خودش را با اپوزیسیون روشن کند، اظهار داشت: متاسفانه یک عده‌ای از درون اصلاحات نمی‌خواهند تکلیف خودشان را با اپوزیسیون مشخص کنند؛ اخیرا آقای کروبی سخنرانی کردند ایشان همان کروبی سابق است او را که نمی‌توانید از انقلاب جدا کنید!  عده‌ای آمدند انتقاد، اهانت و توهین کردند و گفتند شما چرا گفتید نظام جمهوری اسلامی ایران بماند و اصلاحاتی در آن به وجود بیاید، هفته بعد که به خدمت آقای کروبی رسیدیم گفتند وقتی شاهد بودم بیش از ۲۰۰ هزار نفر برای پیروزی و بقای انقلاب و جنگ شهید تقدیم کردند می‌توانم از شهدا و امام عبور کنم؟ من هرگز چنین کاری را نمی‌کنم.

وی ادامه داد: آقای کروبی گفتند من یکسری انتقاداتی دارم و اصلاحاتی باید صورت بگیرد و بارها هم در موردشان نامه زدم و گوشزد کردم. اما متاسفانه  عده‌ای از دوستان ما انتقادات تندی به آقای کروبی داشتند که  این عده باید تکلیف خودشان را با اپوزیسیون روشن کنند، اپوزیسیون که بقای جمهوری اسلامی را نمی‌خواهد، اپوزیسیون که طرفدار ایران و این سرزمین مقدس نیست که موفق شود.

این فعال سیاسی اصلاحطلب تاکید کرد: معتقدم تکلیف عده‌ای از اصلاح‌طلبان با اپوزیسیون باید مشخص شود ولاغیر، در غیر اینصورت ما هم‌چنان مشکل خواهیم داشت.  

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar