تسنیم/ وزیر خارجه لبنان ضمن تاکید بر روابط خوب این کشور با جمهوری اسلامی ایران گفت که اگر پای منافع لبنان در میان باشد مشکلی برای سفر به سوریه ندارد.

«عبدالله بوحبیب» وزیر امور خارجه لبنان در یک مصاحبه تلویزیونی اعلام کرد، حوادثی که هفته گذشته رخ داد تاثیر منفی بر روند کار دولت داشت. همچنین به دلیل سفر «نجیب میقاتی» نخست وزیر و شماری از وزرا به خارج از کشور برگزاری جلسه کابینه در این هفته با مشکل مواجه است.

وزیر خارجه لبنان درباره مذاکرات این کشور با صندوق بین‌المللی پول اظهار داشت که احتمالا این مذاکرات در ماه نوامبر آغاز می شود. همچنین فشارهای بین المللی زیادی برای برگزاری به موقع انتخابات پارلمانی در لبنان وجود دارد. کار پایان در مه 2022 به پایان می‌رسد و به همین دلیل انتخابات باید قبل از این تاریخ برگزار گردد.

عبدالله بوحبیب در ادامه گفت، صندوق بین المللی پول به ما اعلام نکرده که قبل از برگزاری انتخابات کمکی به لبنان نخواهد کرد و مقامات این صندوق اصرار دارند کمک‌ها قبل از پایان سال جاری میلادی به لبنان برسد.

وی همچنین افزود، برخی از سفرای خارجی در لبنان توجه زیادی به انتخابات پارلمانی آینده کشور دارند که تغییر کوچکی در کرسی‌های پارلمان ایجاد خواهد شد. همچنین ما از لبنانی‌های مقیم خارج از کشور می‌خواهیم برای مشارکت در انتخابات پارلمانی آینده ثبت نام کنند.

این مقام لبنانی درباره پرونده ترسیم مرز دریایی لبنان با رژیم صهیونیستی اشاره کرد، فرستاده آمریکایی موضع یکپارچه و مثبتی درخصوص مذاکرات ترسیم مرز دریایی با اسرائیل از جانب لبنان مشاهده کرد. ما در این پرونده قصد داریم با یک مقام آمریکایی همکاری کنیم که در راستای تلاش های این کشور در روند مذاکرات ترسیم مرزی است و نه تلاشهای اسرائیل.

وی در ادامه تصریح کرد، ما چه بخواهیم و چه نخواهیم «آموس هوکستاین» میانجی جدید آمریکا در این مذاکرات تابعیت اسرائیلی دارد؛ اما ما در اینجا با یک هیئت آمریکاییِ مسئول در برابر دولت خود مواجه هستیم. همچنین تاکید می‌کنیم که از یک وجب از مرزهای دریایی خود دست نمی‌کشیم. من نیز در خصوص رسیدن به توافق درباره مذاکرات ترسیم مرز دریایی خوشبین هستم.

وزیر امور خارجه لبنان در ادامه به مناسبات این کشور با جمهوری اسلامی ایران پرداخته و گفت، روابط خوبی با ایران داریم و به بهبود آن ادامه می دهیم. همچنین سخنان «حسین امیرعبداللهیان» وزیر امور خارجه ایران از تریبون وزارت خارجه این کشور بیانگر سیاست ایران در برابر لبنان است و ما افتخار می‌کنیم که تریبونی برای همه هستیم.

عبدالله بوحبیب افزود، همچنین اگر یک وزیر آمریکایی یا سعودی نیز به سمت ما بیاید به او خوش آمد می گوییم. مذاکرات هسته ای ایران و آمریکا بر لبنان نیز تاثیر می‌گذارد و مذاکرات میان ایران و عربستان سعودی تاثیر مثبتی بر لبنان خواهد داشت.

وی درباره روابط لبنان و عربستان سعودی اظهار داشت، عربستان مناسبات خود با لبنان را یک رابطه منطقه‌ای میداند و من آماده سفر به این کشور در هر زمان ممکن هستم اما ترفندی در کار نیست.

وزیر خارجه لبنان در پایان درباره روابط این کشور با سوریه تاکید کرد، اگر شرایط ایجاب کند من به سوریه سفر خواهم کرد و شخصا مشکلی با آن ندارم و ما با سوریه در زمینه انرژی همکاری داریم.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar