فارس/ «مسرور بارزانی» نخست‌‌وزیر منطقه کردستان عراق با بیان اینکه اربیل خواهان داشتن روابطی خوب با تهران است، گفت که روابط کردستان عراق با آمریکا علیه ایران نیست.

مقام ارشد منطقه کردستان عراق در کنفرانس «مری» که با مشارکت ۲۵۰ شخصیت عراقی و خارجی در اربیل برگزار شد، درباره روابط این منطقه با ایران و آمریکا اظهارنظر کرد.
بر اساس گزارش رووداو، مسرور بارزانی نخست‌‌وزیر منطقه کردستان عراق در بخشی از اظهارات خود در این کنفرانس به روابط تهران و اربیل پرداخت و گفت: «ایران همسایه ماست و ما می‌خواهیم که روابطمان -بر پایه احترام متقابل- خوب و وضعیت با آن‌ طبیعی باشد».
بارزانی در این کنفرانس که عصر روز چهارشنبه (دیروز) به میزبانی شبکه «رووداو» برگزار شد،  افزود: «روابط ما با آمریکا علیه ایران نیست بلکه بر پایه احترام متقابل است».
رووداو در گزارشی دیگر خبر داد که «سید کاظم سجاد پور» مشاور وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران نیز در این کنفرانس مشارکت و سخنرانی کرده است.

مشاور وزیر خارجه ایران در این کنفرانس گفت: «تصورات بسیاری درباره منطقه و ایران وجود دارد که یکی از آن‌ها این است که یک تهدید وجود دارد و ایران منبع خطر است در حالی که این اشتباه است».
سید کاظم سجاد پور در ادامه اظهار داشت که مردم «بخشی از این منطقه هستند و فرهنگ این منطقه نزدیک به یکدیگر است».
سجاد پور همچنین با اشاره به اینکه ایران، ترکیه و عراق روابط گسترد‌ه‌ای دارند، افزود: «منطقه کردستان طرفی است که کسی نمی‌تواند آن را رد کند. ما می‌توانیم با یکدیگر روابط برقرار کنیم».
وی همچنین با بیان اینکه کُردها با ایران همبستگی داشته‌اند، خاطرنشان کرد: «عراق همسایه [ما] است و تحقق روند دموکراتیک ضروری است. باید به روند دموکراتیک در عراق احترام گذاشته شود. ایران تنها کشوری است که با سه قشر کُردها، شیعیان و اهل‌سنت عراق هم‌مرز است».
مشاور وزیر خارجه ایران در بخش دیگری از سخنانش همچنین در ارتباط با حضور آمریکا در منطقه گفت: «اقداماتی که آمریکا در منطقه انجام می‌دهد، ممکن است حتی مورد رضایت کُردها نباشد».

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar