مهر/ نماینده دائم روسیه در سازمان های بین المللی امروز اعلام کرد: مسکو انتظار اتمام موفقیت آمیز مذاکرات وین و احیای برجام به شکل اولیه آن را دارد.

به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، میخائیل اولیانوف نماینده دائم فدراسیون روسیه در وین امروز جمعه در سخنانی اعلام کرد: روسیه انتظار اتمام موفقیت آمیز مذاکرات بر سر توافق هسته‌ای ایران و بازسازی آن به شکل اولیه آن را دارد.
نماینده دائم روسیه در سازمان های بین المللی در این خصوص ادامه داد: طرف روسی بر توافق پیرامون بازگرداندن کامل توافق هسته‌ای ایران حساب می‌کند و تعیین چارچوب‌های زمانی برای دستیابی به آن را سودمند نمی‌داند.

وی در ادامه اضافه کرد: ما به مذاکرات مجدد وین می رویم با این انتظار که آنها با موفقیت به اتمام برسند و توافق هسته ای به طور کامل به شکلی که در سال ۲۰۱۵ منعقد شد احیاء شود.

به گفته این دیپلمات، واضح است که مذاکرات بسیار دشوار خواهد بود؛ اما مسکو با توجه به این واقعیت پیش می رود که عملاً هیچ جایگزین منطقی برای دستیابی به توافق وجود ندارد؛ زیرا سناریوهای دیگری که می‌توان به صورت فرضی ارائه کرد، از بد تا بدترین را شامل می‌شود.

اولیانوف افزود: و بر این اساس، من حتی نمی خواهم آنها را در نظر بگیرم. همه شرکت کنندگان (در مذاکرات وین) بر تعهد خود به کار موثر در این مسیر تایید دارند. در مورد بازه زمانی که در آن می توان به اتمام مذاکرات امیدوار بود، من فکر می کنم که احدی به شما پاسخی درباره این سوال نخواهد داد و علاوه بر این، تعیین مصنوعیِ برخی از محدودیت های زمانی کاملاً نتیجه معکوس دارد.

سعید خطیب‌زاده سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان پیشتر با انتشار مطلبی در حساب کاربری خود در توئیتر در مقایسه رویکرد و اقدامات آمریکا و تروئیکای اروپا و جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد: در آستانه گفتگوهای وین، آمریکا و تروئیکای اروپایی، بیانیه‌های متقلبانه صادر می‌کنند، بر تحریم‌ها می‌افزایند، روایت‌های تحریف شده سرهم می‌کننددر برابر تهدیدات اسرائیل سکوت می‌کنند.

وی با اشاره به اقدامات ایران نیز اعلام کرد: ایران، تیم مذاکره‌کننده جدی و سطح بالا تشکیل می‌دهد، خواستار توافق خوب فوری و اجرای کامل برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ می‌شود، رایزنی‌های منطقه‌ای انجام می‌دهد، کافی است اولویت‌های دو طرف را مقایسه کنید.

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران پیشتر هم با بیان اینکه «در میز مذاکرات وین آماده نیل به توافق خوب هستیم»، اضافه کرد که بازگشت همه طرف‌ها به تعهدات یک اصل مهم و راهگشا است.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar