صبح نو/  فعال اصلاح‌طلب  با اشاره به تغییر و تحولات اخیر در حزب کارگزاران سازندگی اظهار کرد آقای مرعشی در مقایسه با آقای کرباسچی، به اصلاح‌طلبان نزدیک‌تر است.

علی صوفی، فعال اصلاح‌طلب  اظهار کرد: بالاخره در داخل هر حزبی مسائلی وجود دارد به‌خصوص این مسائل در کنگره‌های حزبی بیشتر خود را نشان می‌دهد. آقای کرباسچی بعد از مدت‌ها که دبیرکل بودند، کنار رفتند که این نشان می‌داد در حزب کارگزاران نظرات دیگری هم وجود دارد؛ ما البته بعضا اظهار نظرات متفاوتی میان آقایان مرعشی و کرباسچی می‌دیدیم. درهرصورت اعضای کارگزاران تصمیم گرفتند که در داخل حزب تحول ایجاد شود.
صوفی با اشاره به جایگاه مرعشی در جبهه اصلاحات گفت: در جبهه اصلاحات آقای مرعشی به‌عنوان نایب‌رییس اول حضور دارند و در غیاب آقای نبوی، جلسات را اداره می‌کنند. وی با بیان اینکه در انتخابات اخیر میان مواضع کرباسچی و مرعشی تفاوت چندانی وجود نداشت، تصریح کرد: آقای مرعشی به‌جد در جبهه اصلاحات به‌دنبال این بودند که نظر جبهه را برای حمایت از آقای همتی جلب کنند که جبهه درنهایت رأی نداد. وی افزود: جبهه اصلاحات علی‌رغم تلاش مرعشی موضع مخالف گرفت. کاملا طبیعی بود که کارگزاران پشت سر همتی باشد و آقای کرباسچی هم حمایت کند. این حزب با توجه به نفوذی که روی آقای کروبی داشت، توانست ایشان را هم با خود همراه کند؛ بنابراین درمورد حضور در انتخابات، تفاوتی بین آقای مرعشی و کرباسچی وجود ندارد.
صوفی درعین‌حال تصریح کرد: به‌هرحال آقای مرعشی باید خط‌مشی عملگرایانه حزب را دنبال می‌کرد و مجبور بود این مسیر را طی کند اما اینکه فکر کنیم دیدگاه آقای مرعشی با آقای کرباسچی در انتخابات اخیر متفاوت بود، چندان درست نیست. وی با اشاره به برخی تفاوت‌ها میان مرعشی و کرباسچی در سال‌های اخیر گفت: در بعضی موارد، این دو نفر دیدگاه‌های متفاوتی داشتند. مثلا درباره جبهه اصلاحات و در ارتباط با آقای خاتمی، مرعشی هماهنگی بیشتری با اصلاح‌طلبان داشت اما آقای کرباسچی به فردگرایی رهبری اصلاح‌طلبان یعنی آقای خاتمی، اعتراض می‌کردند و خواستار شورایی شدن بودند. چنین صحبت‌هایی را ما هرگز از آقای مرعشی ندیدیم و نشنیدیم. برای همین این‌طور جا افتاده بود که آقای مرعشی در مقایسه با آقای کرباسچی، به اصلاح‌طلبان نزدیک‌تر است.

 فشار تندروهای جبهه اصلاحات علیه کرباسچی، به قدری نیرومند و گسترده بود که موجب شد نیروهای ناهمسو با دبیرکل در حزب کارگزاران نیز از وضعیت منفعل به وضعیت فعال شیفت یابند. این ناهمسویی که سالها بود در لفافه انکار و تکذیب و طعنه و تعریض قرار داشت، پس از انتخابات بیرون زد و باعث شد تا برخی اعضای کارگزاران که منتقد جدی کرباسچی بودند، رسما زبان به اعتراض بگشایند و با غیرقابل تحمل ارزیابی کردن شرایط، استعفا بدهند و عطای حزب را به لقایش ببخشند

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar