تسنیم/ معاون ارزی اسبق بانک مرکزی که به جرم دخالت ۱۵۹میلیون دلاری در بازار ارز فردایی در نیمه دوم ۹۶ به ۸سال حبس محکوم شد گفت: می‌گویند ۳۰میلیارد دلار در دولت قبل با مداخله بانک مرکزی در بازار ارز فروختند که در دوره من نبوده، با این افراد چه برخوردی می‌شود؟

مهمترین اظهارات عراقچی

*عراقچی: هیچ پولی در پرونده من جابجا نشده/ دلار فردایی را در حد 4300 کنترل کردم

*روزی که من بازداشت شدم دلار 9 هزار تومان بود اما الان حدود 28هزار تومان است،

*د رپرونده ی ما هیچ سواستفاده ای نبوده

* بر اساس کیفرخواست، اتهام ما این است که چرا ارز را از طریق یک شخص خاص فروخته ایم،

*سوال بنده اینجاست که به فرض که ما طبق استدلال قوه قضاییه، مصوبه شورای پول و اعتبار را هم برای فروش ارز از طریق یک شخص حقیقی گرفتیم، آیا در آن صورت دیگر اخلالی ایجاد نکرده بودیم؟ 

*در تصویب ارز 4200تومانی که مصوبه هیئت وزیران بود و قانون هم شد، بانک مرکزی هیچ نقشی نداشت و حتی رسما مخالفت خود را با این طرح اعلام کرده بود 

*برای همه روشن است که ارز 4200 تومانی اشتباه است و هیچ تاثیری هم بر سرسفره ی مردم نگذاشته است اما همچنان آن را نمی توانند حذف کنند.

همکاری سالار آقاخانی با بانک‌مرکزی از کجا شروع شد؟

*ما برای اینکه در یک بازارغیررسمی فعالیت کنیم نیاز به فردی داشتیم که فعالان بازار ارز به او اعتماد داشته باشند، پس نمی‌توانستیم با هر کسی کار کنیم.

*برای اینکه مشخص شود این فرد (سالار آقاخانی) وابستگی یا مشکلی ندارد ما از نهادهای امنیتی هم استعلام گرفتیم که آن‌ها هم این شخص را تایید کردند و ما کار را شروع کردیم!

*صحبتی که ما با این کارگزاران داشتیم این بود که به صورت میانگین، دلاری دو هزار تومان بابت حق‌الزحمه این کار به آن ها بدهیم که در مجموع ۳۳۰ میلیون تومان شد، که قرار شد در هر مرحله واریزی که این کارگزار به بانک مرکزی دارد این مبلغ را از آن کم کند.

*گفتنی است در جریان پرونده فساد بانک مرکزی، سالار آقاخانی که از کشور متواری شده به ۱۳ سال حبس و سید احمد عراقچی به ۸ سال حبس محکوم شده است. حکم برخی متهمان این پرونده نیز هنوز اعلام نشده است.

* بانک مرکزی در 40 سال گذشته از طریق اشخاص ارز فروخت

*چطور در همان مهرماه 97 که آقای همتی نتوانست قیمت دلار را کنترل کند و دلاربه بالای 20 هزار تومان هم رسید اما پس از مدتی اندکی پایین آمد، ارزپاشی کرد؟

*تنها تفاوتی که کار آقای همتی داشت این بود که ایشان فقط از سران سه قوه مجوز مداخله در بازار ارز را گرفت. اما در اصل مسئله که فرقی نمی کند ایشان هم دقیقا همان کار ما را فقط با داشتن یک برگه مجوز کردند.

 در آن مقطع که ما در بازار ارز فروختیم، جلسه سران قوا برگزار نمی شد که بتوانیم مجوز بگیریم گرچه من همچنان اعتقاد دارم این کار در حیطه اختیارات بانک مرکزی است. 

*بازار فردایی معاملات ارزی را خود بانک مرکزی ممنوع اعلام کرده بود، مرجع وضع مقرره خودش اختیار تغییر و تخصیص و تفسیر و... قانون را دارد.

 نیمه دوم سال96 با اعلام استقلال کردن کردستان عراق، و قطع ارتباط با اماارت به دلیل مسائل خاصی که رخ داده بود وهمچنین در ادامه نبود روابط مناسب با ترکیه ، بازار ارزی تحت تاثیر قرار گرفت و شرایط ارزی کشوری سخت شد.

در سال 96 حداقل در سطح دولت هیچ کس معتقد نبود که وضع تا این حد سخت است و ما در جنگ اقتصادی تمام عیار هستیم.

 کارگزار واسط معاملات فردایی سابقه همکاری قبلی با بانک مرکزی داشت/ در زمان بنده هیچ رشوه ای پرداخت نشد

*ارزی که در نهایت خریدار در بازار خریده بود و مبلغ آن را به حساب واسطه های بانک مرکزی ریخته بود، تماما در حساب بانک مرکزی نشسته است و تمامی مستندانات آن هم موجود است 

 در خصوص قاچاق ارز به کردستان عراق

این 159 میلیون دلاری که ما فروختیم کاملا مشخص است که به چه اشخاصی فروخته شده است،

* من از نیمه ی مرداد 96 زمانی که رسما به معاونت ارزی بانک مرکزی منصوب شدم، به صراحت به دولت اعلام کردم که بحران ارزی قطعی است.

*بانک مرکزی اختیاری در نرخ ارز ندارد،

*توجه کنید که نرخ ارز معلول است وعلت نیست یعنی نرخ ارز  به تنهایی که قابل مدیریت نیست.

* به کرات به دولت و رئیس جمهور درباره بحران ارزی هشدار داده بودیم

* دولت و بانک مرکزی از سال 95 باید مقابل این سیل می ایستاد

*دولت باید روی عوامل تقاضای ارز کار و آن را کم می کرد.

* چیزی که ما طبق روند عرضه و تقاضا و همچنین دستوری نگه داشتن نرخ ارز در یک عدد خاص که رئیس جمهور به صورت مکتوب داده بودند، می دیدم،

*مداخله در بازار فردایی بود که این هم به پیشنهاد دبیرخانه ی شورای امنیت ملی انجام گرفت.

*من به عنوان معاون ارزی بانک مرکزی هم معتقد بودم که این اقدام یعنی فروش ارز در آن موقع کار درستی بوده است 

*اینکه می گویند 30 میلیارد دلار طی پنج سال در زمان آقای سیف مداخله در بازار صورت گرفته است، باید توجه کنیم که فقط 4-5 ماه آن پنج سال در زمان مسئولیت بنده بوده است،

*عراقچی در خصوص فرار عامل واسط و کارگزار بانک مرکزی گفت: واسط ما، دوبار دستگیر شد که بار دوم جلوی بانک مرکزی این فرد را دستگیر کردند، و اینکه می گویند موقع فرار بوده حقیقت ندارد

*فرد با بانک مرکزی کار می کرد، خود این شخص در بار دوم دستگیری وثیقه ی 15 میلیارد تومانی گذاشته و آزاد شده بود و از فرودگاه امام خمینی(ره) به طور رسمی از کشور خارج شد و رفت، یعنی نمی شود اسم فرار را روی این کار گذاشت چرا که این فرد ممنوع الخروج نبوده است.

* اگر به گذشته برگردم، باز هم دخالت در معاملات فردایی را انجام می دهم

* اگرهمچنان به گذشته برگردم باز هم همین اقدام را انجام می دادم چرا اعتقاد دارم اگردر آن برهه این کار را انجام نمی دادیم قیمت ارز به بالای 10 هزار تومان می رفت.

*فضای سال 96 که بعد از انتخاب رئیس جمهور و شعارهای او رخ داده بود فضایی بود که که اقای روحانی تاکید داشتند قیمت ارز تکان نخورد 

کدام معاون ارزی این میزان هشدار در مورد بحران ارزی داده بود؟ ظرف 6 ماه 30 نامه به شخص رئیس جمهور نوشتم که این نامه صرفا هشدار نبود بلکه راهکار هم ارائه داده بود.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar