دیده‌بان ایران/ عضو کمیسیون اقتصادی مجلس یازدهم مدعی شده است که"به طور کلی ارز ۴۲۰۰ تومانی نه تنها نتوانست رونق اقتصادی را به دنبال داشته باشد، بلکه مانع اصلی پیشرفت اقتصادی شد به گونه ای که امروزه بسیاری از تولیدکنندگان کالاهای اساسی متضرر شده و دیگر نمی‌توانند با هیچ کشوری رقابت کنند."
 
محمد باقری بنابی، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس یازدهم درباره ارز ترجیحی و حذف آن، اظهار کرد: ارز ترجیحی در اواخر دهه ۹۰ مشکلات فراوانی را برای اقتصاد کشور رقم زد و در سایه تخصیص آن، فساد در کشور به طرز معناداری افزایش یافت.

ارز ترجیحی زمینه ساز ایجاد تورم در کشور شد
وی افزود: متاسفانه تجربه نشان داد که تخصیص ارز ترجیحی زمینه ساز ایجاد تورم در کشور شده است؛ چرا که در مواردی تخصیص داده شد که نیاز چندانی به آن وجود نداشت، به عنوان مثال در حوزه تخصیص ارز در نهاد‌ه‌ها و گندم بسیار ضعیف عمل کرده‌ایم.
این نماینده مردم در مجلس با بیان اینکه مردم متضرر اصلی ارز ترجیحی هستند، گفت: متاسفانه طرح ارز ترجیحی که در روزگاری قرار بود، کمک حال مردم باشد، این روزها فشار مضاعفی را به آن‌ها وارد کرده است؛ بگونه‌ای که علاوه بر هدررفت منابع ارزی کشور، شاهد گرانی و افزایش قیمت افسار گسیخته در بازار هستیم.

ارز ۴۲۰۰ تومانی مانع اصلی پیشرفت اقتصادی شد
عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در مورد آثار منفی ارز ۴۲۰۰ تومانی، بیان کرد: ارز ترجیحی نه تنها کمک حال مردم نبود، بلکه سختی بسیاری را به آنها تحمیل کرد. از این رو دولت در نظر دارد که برای بهتر شدن شرایط مردم به سراغ انجام کارهای بزرگ برود مانند اینکه سرانه درآمد مردم را بالا ببرد که این مهم در سایه حذف ارز ترجیحی محقق خواهد شد.
باقری بنابی با تاکید بر اینکه ارز ترجیحی سدی در برابر پیشرفت اقتصادی در شده است، گفت: به طور کلی ارز ۴۲۰۰ تومانی نه تنها نتوانست رونق اقتصادی را به دنبال داشته باشد، بلکه مانع اصلی پیشرفت اقتصادی شد به گونه ای که امروزه بسیاری از تولیدکنندگان کالاهای اساسی متضرر شده و دیگر نمی‌توانند با هیچ کشوری رقابت کنند.
وی حذف ارز ترجیحی را عاملی برای توسعه اقتصادی دانست و متذکر شد: باید هرچه سریع‌تر ارز ترجیحی تعیین تکلیف شود، هرچند به نظر می‌رسد که دولت در نظر دارد به زودی این ارز را حذف کند.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar