تسنیم/ عطوان در مقاله جدید خود با بررسی حواشی مربوط به مذاکرات وین تأکید کرد که ایران از موضع قدرت وارد این مذاکرات شده است.

«عبدالباری عطوان» تحلیلگر شناخته‌شده جهان عرب و سردبیر روزنامه رأی الیوم در مقاله جدید خود به مسئله مذاکرات «وین» پرداخته نوشت، مذاکرات هسته‌ای ایران و آمریکا درحالی آغاز شده است که رژیم صهیونیستی به‌شدت نگران است، واقعیت آن است که  این مذاکرات ـ چه به نتیجه برسد و ـ چه نرسد، اسرائیل بزرگترین بازنده خواهد بود.

عطوان در ادامه مقاله خود افزود: این مذاکرات درحالی آغاز می‌شود که ایران پیش از آن موضع خود را به‌شکل شفاف اعلام کرده است. «علی باقری» معاون سیاسی وزیر خارجه ایران و رئیس هیئت مذاکره‌کننده ایرانی تأکید کرده است که هدف اصلی ایران از مشارکت در مذاکرات هسته‌ای وین رفع کامل تحریم‌های ضدایرانی است، همچنین در این زمینه واشنگتن باید گام اول را بردارد و تضمین‌هایی در خصوص عدم خروج دوباره آمریکا از هرگونه توافق احتمالی و نیز عدم بازگشت تحریم‌ها ارائه دهد.

این تحلیلگر عرب‌زبان تصریح کرد: ایران تأکید دارد تضمینی که ارائه می‌شود باید به‌شکلی باشد که حتی از خروج دوباره دولت بعدی آمریکا از توافق احتمالی آینده جلوگیری کند، این شروط تهران نشان می‌دهد که ایران کاملاً از موضع قدرت وارد مذاکرات وین شده است.

عطوان در ادامه اظهار داشت: بگذارید تحلیل‌های متعدد از آغاز دور اول مذاکرات را کنار بگذاریم و روی چند نکته کلیدی تمرکز کنیم؛

ـ اول اینکه ایران تاکنون هرگونه مذاکرات مستقیم با هیئت آمریکایی در جریان مذاکرات وین را رد کرده است و دولت «جو بایدن» نیز به این موضوع اعتراف می‌کند. شواهد نشان می‌دهد که موضع تهران در روزهای آینده نیز  تغییر نخواهد کرد.

ـ ازسرگیری مذاکرات به‌معنای شکست اسرائیل در تحقق اهداف آن در کشاندن آمریکا به جنگ نظامی با ایران است.

ـ باید به این نکته توجه کنیم که  دیدگاه و رویکرد دولت فعلی ایران به‌ریاست سید «ابراهیم رئیسی» در مذاکرات هسته‌ای با رویکرد دولت قبلی این کشور به‌ریاست «حسن روحانی» کاملاً متفاوت است.

ـ واقعیت این است که جمهوری اسلامی ایران امروز در موضع یک قدرت نظامی و سیاسی قرار دارد و توانسته است بیشتر تأثیرات تحریم‌ها را خنثی کند و به‌زودی  در سطح اقتصادی تبدیل به یک قدرت خواهد شد.

وی همچنین تصریح کرد: در اینجا بحث شکست یا موفقیت مذاکرات وین نیست بلکه مسئله این است که ایران در جریان مذاکرات تسلیم فشارها نمی‌شود و همچنان بر مواضع قبلی خود پافشاری خواهد کرد. آمریکا در شش دور قبلی مذاکرات شکست خورده است و با توجه به عدم تسلیم شدن ایران در برابر فشارها به‌نظر نمی‌رسد که آمریکا در دور هفتم مذاکرات پیروز شود.

عبدالباری عطوان اضافه کرد: این اسرائیل است که ایالات متحده را به این مخمصه کشانده است و تصور می‌کرد که می‌تواند با اتکا به حماقت و گستاخی «دونالد ترامپ» رئیس جمهور سابق ایالات متحده و نفوذی که بر «جرد کوشنر» داماد ترامپ دارد آمریکا را وارد جنگ با ایران کند. در صورت شکست مذاکرات هر طرفی که از تعهدات خود عقب‌نشینی کند باید بهای آن را بپردازد؛ نه طرفی که متعهد مانده است.

این تحلیلگر برجسته جهان عرب تأکید کرد: واقعیت این است که ایران در زمان حاضر در موضع قدرت قرار دارد و بزرگترین سلاح این کشور توانایی و مقاومت و تکیه بر قدرت خود می‌باشد. با وجود تلاشهای متعدد خارجی، ایران هرگز متحدان خود را در عراق و سوریه و یمن و فلسطین و لبنان تنها نمی‌گذارد اما می‌بینیم که آمریکا در افغانستان شکست خورد و هم‌پیمانان آن درسهای زیادی از این شکست خفت‌بار ایالات متحده آموختند.

در پایان مقاله عطوان آمده است: شاید وحشت اسرائیل که این روزها به اوج خود رسیده است برجسته‌ترین گواه باشد مبنی بر اینکه آمریکا بزرگترین بازنده خواهد بود.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar