فارس/ یوری اوشاکوف دستیار امور بین المللی رئیس جمهوری روسیه اعلام کرد که ولادیمیر پوتین و جو بایدن روسای جمهوری روسیه و آمریکا، در روزهای آینده در فرمت نشست مجازی با یکدیگر گفت و گو می کنند و موضوع برجام و ایران در بین مسائل مهم بین المللی در دستور کار مذاکرات سران دو کشور قرار دارد.

اوشاکوف روز جمعه در نشستی خبری در مسکو گفت: رئیس جمهوری روسیه با همتای آمریکایی خود در روزهای آینده نشستی مجازی برگزار می کند و برای اعلام تاریخ باید منتظر توافق در مورد همه پارامترهای این گفت و گو بنشینیم.

وی خاطرنشان کرد که نشست ویدئویی سران روسیه و آمریکا پیش از سفر پوتین به هند صورت می گیرد که برای روز ۶ ماه دسامبر جاری (روز دوشنبه هفته آینده) برنامه ریزی شده است.  

 دستیار رئیس جمهوری روسیه در مورد دستور کار نشست مجازی سران روسیه و آمریکا گفت: دستور کار مذاکرات آشکار است و این دیدار در واقع تماس مهم در ادامه مذاکرات ژنو خواهد بود که روز ۱۶ ماه ژوئن برگزار شد.

در این مذاکرات، روند اجرای توافق های سران روسیه و آمریکا بررسی خواهد شد. دو طرف در مورد وضعیت غیررضایتبخش روابط دوجانبه و مسائل مهم دستور کار بین المللی ازجمله وضعیت افغانستان، مساله ایران و بحران اوکراین و مسائل لیبی و سوریه گفت و گو خواهند کرد.  

 به گفته وی، پوتین و بایدن درخصوص مسائل مربوط به ثبات راهبردی و نیز پیشنهاد روسیه برای برگزاری اجلاس سران پنج کشور عضو دائمی شورای امنیت گفت و گو می کنند.  

 اواخر آبان ماه مقامات ارشد در مسکو اعلام کردند ولادیمیر پوتین رییس جمهوری روسیه و بایدن رییس جمهوری آمریکا احتمالا پیش از پایان سال میلادی جاری با یکدیگر دیدار خواهند کرد.

به گزارش ایرنا از "راشا تودی"، سرگئی ریابکوف معاون وزیر خارجه روسیه به شبکه تلویزیونی "روسیه ۱" گفت: هم اکنون تلاش‌ها برای دیدار احتمالی روسای جمهوری روسیه و آمریکا در حال انجام است.  

این مقام روسی افزود که واشنگتن برخی از ادعاها از جمله وضعیت اوکراین علیه مسکو را مطرح کرده است و روسیه احساس می‌کند باید در مورد اتفاقات و چگونگی آن‌ها توضیح داده شود.  
وی توضیح داد: برای برگزاری این دیدار، به آماده‌سازی گسترده نیاز است و این کاری است که ما مشغول انجام آن هستیم.  

دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین نیز به احتمال دیدار پوتین با بایدن در آینده نزدیک اشاره کرده بود. با این حال، وی گفت که هنوز هیچ زمانی برای این دیدار تعیین نشده است.  

ولادیمیر پوتین و جو بایدن روسای جمهوری روسیه و آمریکا در اجلاس ماه ژوئن در ژنو توافق کردند که مذاکرات درباره ثبات راهبردی بین دو کشور (مسائل مربوط به استقرار تسلیحات راهبردی و موشک‌های هسته‌ای) بین دو کشور ازسرگرفته شود.  
با این حال، روابط روسیه و آمریکا پس از نشست ژنو بهبود قابل توجهی نداشته است.  به گفته کرملین احیای روابط به زمان زیادی نیاز دارد.  

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar