خبرآنلاین/ با شروع دوباره مذاکرات برای بازیابی توافق هسته ای ۲۰۱۵ ایران، به علت تمایل شدید ایران و امریکا برای نجات توافق هسته ای، فرصتی برای موفقیت گفتگوها فراهم شده است.


روزنامه چاینا دیلی در گزارشی نوشت: خواسته هیئت مذاکره کننده جدید ایران برای بازگشت به توافق هسته ای، برداشته شدن همه تحریم های امریکا به شکلی مطمئن و دادن تضمین برای خودداری از خروج دولت بایدن و دولت های آینده امریکا از توافق هسته ای است.
آمریکا مسئول اصلی شکست توافق هسته ای است، به همین علت، برای نشان دادن حسن نیت خود، باید همه تحریم های اعمال شده علیه ایران و اشخاص ثالث را لغو کند.
ایران نیز باید به تمامی تعهدات توافق شده پیشین خود در قرارداد ۲۰۱۵، عمل کند.
 برداشته شدن تحریم های صورت گرفته بر ضد ایران، می تواند نشان دهنده حسن نیت دولت آمریکا برای بازگشت به توافق هسته ای بین المللی باشد.
همچنین، این مسئله می تواند موجب کاهش تنش بین جمهوری اسلامی ایران و امریکا و حتی همکاری ایران در کنترل قیمت جهانی نفت خام شود. آمریکا می خواهد با کاهش قیمت نفت خام، تورم شدید خود را کاهش دهد.
اگر هیئت های ذینفع در مذاکرات کنونی  از خود حسن نیت و روحیه ای سازنده نشان دهند، همچنان امیدی برای ثمربخش بودن مذاکرات وجود خواهد داشت.
شرایط موجود بسیار حساس و شکننده است، به همین علت، برای رسیدن به توافق و دستیابی به نتیجه ای سازنده، داشتن رویکردی صادقانه توسط طرفین مذاکره کننده بسیار حیاتی است.
آغاز دوباره مذاکرات وین، نتیجه تلاش های دیپلماتیک است. این امر نشان دهنده خواسته مشترک طرفین برای رسیدن به توافقی هم راستا با انتظارات جامعه بین الملل است. نباید با مطرح ساختن خواسته هایی غیرقابل اجرا و سخت گیری های افراطی، فرصت بدست آمده را از دست داد.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar