فارس/ یک منبع مطلع جزئیاتی از پیشنهادهای ایران به طرف‌های برجام را تشریح کرد.

یک منبع مطلع در گفت‌وگو با فارس درباره این دور از مذاکرات در وین و پیشنهاداتی که ارائه شد، گفت: پیشنهادات هیأت ایرانی بر مبنای متن به دست آمده در ۶ دور مذاکره قبلی در وین بود البته با این تفاوت که مواردی به متن قبلی افزوده شد و بخش‌هایی از آن که بر خلاف نص صریح برجام بود حذف و در نهایت در قالب دو سند در اختیار طرف مقابل گذاشته شد. 

وی با ذکر این نکته که پیشنهادات ارائه شده ایران کاملا در چارچوب برجام بود، افزود: به طرف مقابل اعلام شد که مبنای مشترک ما و شما «برجام» است و این پیشنهادها هم کاملا در چارچوب برجام تهیه شده است.

لازم به ذکر است علی باقری در وین همچنین اعلام کرده بود که سند سومی هم درباره راستی آزمایی و ترتیبات اجرایی وجود دارد که هنوز در اختیار طرف مقابل قرار داده نشده است. آنگونه که یک دیپلمات ارشد ایرانی بیان کرده است: پیش‌نویس‌هایی دیگری نیز  وجود دارد که نظرات ایران در ادامه در قالب این پیش‌نویس‌ها ارائه خواهد شد. نحوه و زمان راستی‌آزمایی و موارد مربوط به دریافت ضمانت عدم خروج مجدد آمریکا از توافق از جمله مواردی است که در ادامه مطرح خواهد شد.

از سوی دیگر، یک دیپلمات ارشد ایرانی نیز امروز  (یکشنبه) در نشستی توجیهی درباره متن پیشنهادی ایران تصریح کرد: متن پیشنهادی ایران مبتنی و براساس پیش نویس ۶ دور قبل بوده و همان متن مبنا قرار گرفته و اصلاحات و پیشنهادهای مورد نظر ایران بر روی متن مشخص شده و ارائه شده‌اند. این پیشنهادها از آن جهت که کاملا منطبق بر برجام ارائه شده، طبیعتا حداکثری نبوده و نیستند، اما متاسفانه رویکرد طرف مقابل نسبت به تعهداتش حداقلی است. 

این مقام افزود: ایران پیشنهاداتی عملگرایانه در مذاکرات اخیر در وین روی میز گذاشت و طرف‌های مقابل باید پاسخی در خور یا حتی پیشنهادات و ایده‌های تازه خود را به صورت مکتوب و مشخص ارائه کنند.

این دیپلمات ارشد ایرانی با بیان این‌که روشن است که طرف‌های غربی که با تصور اعطای امتیازات اندک و دریافت امتیازات حداکثری به وین آمده‌اند، از متون پیشنهادی و خواسته‌های روشن جمهوری اسلامی ایران رضایت کامل نداشتند، یادآور شد: اما هیچ یک از این کشورها نتوانستند بر این متون ایراد حقوقی گرفته یا آن‌ها در تضاد با برجام توصیف کنند.

البته آن‌گونه که حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه نیز در یادداشتی که در آستانه مذاکرات منتشر شد اعلام کرد که توافق ممکن و در دسترس است، ولی تصریح هم کرد که ایران درخواست‌های فرابرجامی را نخواهد پذیرفت و درباره موضوعات فراتر از برجام وارد مذاکره نمی‌شود. 

به گزارش فارس، در نشست اخیر در وین و براساس درخواست طرف‌های اروپایی برای مشورت با پایتخت‌هایشان درباره پیشنهادات ایران این مذاکرات علی‌رغم اینکه ایران اعلام کرده بود که آماده است در وین بماند و گفت‌‌وگوها را ادامه دهد، متوقف شد و قرار شد بزودی (احتمالا در اواخر هفته جاری) مجددا از سر گرفته شود.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar