آخرین خبر/ تعدادی از نمایندگان به تشریح جزئیاتی از نشست غیرعلنی مجلس درباره طرح شفافیت آرا پرداختند.

محمدصالح جوکار نماینده مردم یزد در مجلس شورای اسلامی در گفت‌‌وگو با فارس، گفت: نشست غیررسمی مجلس برای بررسی طرح شفافیت آراء نمایندگان پیش از آغاز جلسه علنی امروز مجلس برگزار شد.
وی افزود: در این جلسه نمایندگان نقطه نظرات خود را در رابطه با طرح شفافیت عنوان کرد اما رأی‌گیری استمزاجی در مورد این طرح در صحن مجلس انجام نشد.
نماینده مردم یزد در مجلس اظهار داشت: جمع‌بندی جلسه امروز اینگونه بود که طرح شفافیت در کمیسیونی مورد بحث و بررسی بیشتر قرار گیرد و نتیجه آن به صحن مجلس ارائه شود اما زمان مشخصی برای ارائه گزارش این بررسی‌ها به صحن مشخص نشد.

احمد علیرضابیگی نماینده مردم تبریز در مجلس شورای اسلامی نیز در گفت‌وگو با تسنیم، با اشاره به جلسه غیرعلنی صبح امروز مجلس، اظهار کرد: جلسه غیرعلنی امروز مجلس درباره طرح شفافیت آرای نمایندگان بود که آقای بحرینی رئیس کمیسیون تدوین آیین‌نامه داخلی مجلس، مخالفان و موافقان و همچنین آقای قالیباف درباره یان طرح نکاتی را مطرح کردند.
وی با اشاره به گزارش و اظهارات رئیس کمیسیون تدوین آیین‌نامه داخلی مجلس، اظهار کرد: نمایندگان مخالف که معتقد بودند شفافیت آرا در رابطه با موضوعاتی مانند مسائل قومی یا صنفی و یا رأی به افراد برای نماینده ایجاد دردسر می‌کند که آقای بحرینی توضیح داد در این طرح موضوع محرمانه بودن یک موضوع به هیئت رئیسه موکول شده و هیئت رئیسه تشخیص می‌دهد که رأی در باره این موضوعات محرمانه باشد یا نباشد.
نماینده تبریز ادامه داد: رئیس کمیسیون تدوین آیین‌نامه داخلی مجلس همچنین عنوان کرد که لایحه‌ای نیز تحت عنوان شفافیت از سوی دولت به مجلس ارائه شده که در یک کمیسیون مشترک در حال بررسی است.
علیرضابیگی در ادامه با اشاره به اظهارات مخالفان طرح شفافیت آرای نمایندگان در جلسه غیر علنی، عنوان کرد: مخالفان معتقد هستند که این طرح اسباب تضعیف مجلس را فراهم خواهد کرد و اصطکاک با گروه‌های مختلف را به دنبال دارد و همچنین باعث تاثیر گذاری افراد بر نمایندگان خواهد شد. و گروه‌های مختلف تلاش خواهند کرد که نماینده را از نظرات خودشان متاثر کنند.
وی با اشاره به نقطه نظرات موافقان طرح مذکور، ادامه داد:موافقان عنوان کردند که در عصر فنآوری اطلاعات و انقلاب ارتباطات نمی‌توان موضوعی را از مردم مخفی نگه داشت  و طرح شفافیت باعث اعتبار مجلس می شود و حتی رأی به افراد هم نباید پنهان باشد و نماینده باید به وکلای خود توضیح دهد که چرا به وزیری رأی مثبت یا منفی داده است.
نماینده تبریز با بیان اینکه در ادامه نیز آقای قالیباف توضیحاتی را مطرح کرد، گفت:رئیس مجلس گفت که شفافیت لازمه امروز کشور است و مجلس شفاف‌ترین نهاد کشور است و شفافیت کل سیستم و نظام باید از مجلس آغاز شود لذا مجلس باید این وظیفه خطیر خود را انجام دهد و سپس شفافیت را از سایر دستگاه‌ها به طور جد طلب کند.
علیرضا بیگی با تاکید بر اینکه این طرح برای رسیدگی در جلسه علنی در سامانه مربوطه بارگذاری شده، اظهار کرد: همچنین کارگروهی تشکیل شده تا با همراهی کمیسوین تدوین آیین‌نامه طرح شفافیت آرا را بررسی کنند که نظرات و گزارش این کارگروه نیز در بررسی طرح مذکور در جلسه علنی مد نظر قرار گیرد.

گفتنی است؛ صبح امروز همچنین کمیسیون تدوین آئین‌نامه داخلی مجلس سه‌شنبه 16 آذر ماه با حضور محمدباقر قالیباف رئیس مجلس برگزار شد.
حجت‌الاسلام علیرضا سلیمی نماینده مردم محلات در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با فارس، درخصوص این جلسه گفت:‌ در این جلسه رئیس مجلس عنوان کرد که بنده خودم 100 درصد موافق طرح شفافیت هستم و متن پیشنهاد رسیدگی فوری به این طرح را نیز امضاء کرده‌ام.
عضو کمیسیون تدوین آئین‌نامه داخلی مجلس اظهار داشت: آقای قالیباف گفت که ما اصرار داریم بحث شفافیت با سرعت بیشتر مورد رسیدگی و پیگیری قرار گیرد و ما نباید در این باره زمان را از دست بدهیم.
سلیمی خاطرنشان کرد:‌ رئیس مجلس مصوبه کمیسیون آئین‌نامه در مورد طرح شفافیت را مصوبه خوبی دانست و او گفت امیدواریم صحن نیز برای تصویب این طرح با کمیسیون آئین‌نامه همراهی کند.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar