ایسنا/ دبیر ستاد حقوق بشر جمهوری اسلامی ایران گفت: امیدوارم به دنبال راهبرد مبارزه با فساد برویم زیرا راهبرد مقدم بر برنامه است و باید همه بدانند که فساد در کشور سیستماتیک نیست.

کاظم غریب‌آبادی در همایش «بزرگداشت روز جهانی مبارزه با فساد» در ارتباط با ظرفیت کنوانسیون بین‌المللی مبارزه با فساد، گفت: این کنوانسیون شاید از معدود کنوانسیون‌های بین‌المللی باشد که کمترین مشکل را با مفاد آن داریم و تمام مفاد را یا در قوانین داخلی خود گنجاندیم یا به دنبال آن هستیم.

وی افزود: یکی از ظرفیت‌های این کنوانسیون که تا الان بهره‌ای از آن نبردیم، استرداد مجرمان است. کشورها در این بحث براساس معاهدات دوجانبه عمل می‌کنند. اما این کنوانسیون مقرر می‌کند اگر بین کشورها در زمینه جرایم این کنوانسیون معاهده خاصی وجود ندارد، کشورها می‌توانند این کنوانسیون را مبنای کار خود قرار دهند که این موضوع بسیار مهم است.

دبیر ستاد حقوق بشر ادامه داد: ۱۸۰ کشور این کنوانسیون را تصویب کردند و جهان‌شمول است. از طرفی ما هم کشوری هستیم که کمترین معاهدات دو جانبه با کشورها را در زمینه استرداد مجرمان به دلیل پیچیدگی‌هایش داریم و این کنوانسیون می‌تواند به ما بسیار کمک کند. توصیه من به همکارانم در قوه قضائیه این است که از این به بعد در باب استرداد مجرمان از مفاد این کنوانسیون استفاده کنیم.

غریب‌آبادی با بیان این‌که نکته مهم دیگر، بحث جرم‌انگاری در این کنوانسیون است، گفت: برخی از مفاد این کنوانسیون را در قوانین داخلی جرم‌انگاری نکردیم و توصیه‌ام به مجلس این است که عناوینی که هنوز جرم‌انگاری نکرده‌ایم را در نظر بگیریم.

وی ادامه داد: یکی از فصل‌های کنوانسیون، همکاری کشورهای مختلف در زمینه مبارزه با فساد است که کشورهای غربی همواره مخالف آن بوده‌اند و کشورهایی مثل جمهوری اسلامی ایران همیشه از آن دفاع می‌کردند. ما از جمله کشورهایی هستیم که متاسفانه برخی از مجرمین اقتصادی از آن متواری شدند و به کشورهای اروپایی گریختند و به همین دلیل کشورهای اروپایی چندان تمایلی برای همکاری با ما ندارند.

دبیر ستاد حقوق بشر با بیان این‌که یکی دیگر از ظرفیت‌های این کنوانسیون، استرداد اموال است، گفت: حتی اگر نتوانیم استرداد مجرمان را دنبال کنیم بحث استرداد اموال بسیار مهم است و کشورها باید آن را دنبال کنند. وقتی بحث مبارزه با فساد می‌شود کشورهای اروپایی صدایشان بلند است اما همواره میزبان مجرمان اقتصادی هستند و ما در زمینه بین‌المللی طلبکار هستیم.

غریب‌آبادی در پایان گفت: امیدوارم به دنبال راهبرد مبارزه با فساد برویم زیرا راهبرد مقدم بر برنامه است و باید همه بدانند که فساد در کشور سیستماتیک نیست چرا که اراده نظام مبارزه با فساد است.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar