رویداد 24/ در دومین سالگرد ترور سردار سلیمانی، بیش از آنکه بحث بر سر خود سردار باشد، انتشار تصویری از زینب سلیمانی با گوشی آیفون خبرساز شد. رویداد۲۴ در این گزارش به همین حاشیه‌ها پرداخته است.

دومین مراسم سالگرد ترور سردار سلیمانی در نقاط مختلف ایران برگزار شد اما هیچکدام به اندازه مراسمی که دو روز گذشته در فرودگاه بغداد در عراق برگزار شد، در بکه‌های اجتماعی و رسانه‌ها خبری شد. البته دلیل این موضوع نه به خاطر خود مراسم، بلکه به خاطر تصویری بود که در آن زینب سلیمانی با گوشی آیفون iphone ۱۳ pro max ثبت شده بود. این مدل تلفن یکی از گران‌ترین مدل‌های تلفن در بازار است که ساخت کشور آمریکاست. کاربران شبکه‌هی اجتماعی در دومین سالگرد ترور سردار سلیمانی به این تصویر بیش از تصاویر و اتفاقات دیگر توجه کردند. سوال عمده آنها این بود که چرا زینب سلیمانی فرزند شهید قاسم سلیمانی از گوشی موبایل آیفونی استفاده می‌کند که اولا ساخته آمریکاست و دوما قیمت بالای آن بسیار بالا است به شکلی که نه تنها خرید آن در توان بخش عمده‌ای از مردم ایران نیست و بسیاری خانواده‌ها با پس‌انداز چند ساله خود هم نمی‌توانند به این رقم دست پیدا کنند.

انتشار این تصویر باعث ایجاد دو قطب موافق و مخالف شده است. مخالفان به شعارهای ساده‌زیستی و ضدآمریکایی آنها اشاره می‌کنند و می‌پرسند اگر آمریکا بد است، چرا گوشی آن را وارد می‌کنند. موافقان هم معتقدند مردم ایران با مردم آمریکا دشمنی ندارند و موضوع اختلاف با سیاست‌های دولت آمریکاست نه شرکت‌های آمریکایی که عموما خصوصی هستند. آنها البته گفته‌اند چرا این انتقادات درست در روز سالگرد ترور سردار سلیمانی مطرح شده و اگر انتقادی هم بود، باید به روزهای دیگر موکول می‌شد، نه روزی که برای گرامیداشت یاد سردار بوده است.

صف موافقان و مخالفان به این شکل در شبکه‌های اجتماعی از یکدیگر جدا شده است. البته گروهی هم معتقدند سطح بحث‌های شبکه‌های اجتماعی چنان تنزل یافته که بحث به مدل گوشی یک فرد رسیده که ربطی به دیگران ندارد. با این حال از روز گذشته بحث‌ها همچنان ادامه دارد و زینب سلیمانی نیز ترجیح داده سکوت کند و وارد این فضا نشود.

علیرضا خوشبخت فعال سیاسی و روزنامه‌نگار در صفحه توییتر خود به این مسئله اشاره کرده و نوشته بحث درباره خود گوشی نیست بلکه بحث درباره استانداردهای دوگانه است. او نوشته «آیفون داشتن زینب سلیمانی به خودی خودی هیچ ایرادی ندارد. افکار عمومی وقتی واکنش نشان می‌دهد که شما از یک طرف با هر محصول مادی و فکری آمریکایی حتی واکسن! مخالفت کنی و به خاطر این دشمنی بحران اقتصادی برای مردم درست شود و بعد یک محصول گران آمریکایی به دست بگیری! ملت حرف حساب می‌زنند!»

در طیف حامیان، آسید پویان حسین‌پور فعال ارزشی توییتر نوشته همسر لبنانی زینب سلیمانی این گوشی را برای او خریده است: «یعنی واقعا یک عده بابت گوشی که هدیه همسر لبنانی زینب سلیمانی بوده، به او حمله کرده‌اند؟ دقیقا روز شهادت حاج قاسم؟ واقعا این رسم تسلیت و تعزیت است؟ خدا به عاقبت همه ما رحم کند!»

نوشته حسین‌پور البته خود اصولگرایان را هم راضی نکرد؛ چه آنکه آنها نیز به یکدیگر انتقاد کردند. یکی از کاربران ارزشی در پاسخ به توییت حسین پور نوشته دختر سردار سلیمانی باید جایگاهش را بداند و با انتشار چنین تصاویری بچه‌های جهادی و ارزشی را ناامید نکند.

وقتی طیفی از اصولگرایان از این موضوع راضی نبودند، طبیعی بود گروه دیگر نیز با چنین پاسخ‌هایی راضی نشده باشند. بعضی از آن‌ها با اشاره به انتقادات طیف ارزشی به مسائلی مثل «ثروت بالای خانواده هاشمی»، «عبای ایتالیایی روحانی» و «زندگی لاکچری احمد خمینی فرزند سیدحسن خمینی»، از اصولگرایان پرسیده‌اند چطور در آن زمان حساسیت به مارک‌های خارجی تا این اندازه بالا بود، اما حالا نسبت به فرزند سردار سلیمانی، مواضع متفاوتی اتخاذ کرده‌اید؟

برخی دیگر هم نوشتند خب اگر مشکلی با شرکت‌های آمریکایی وجود ندارد و مشکل با دولت آمریکاست، چرا بر سر ماجرای واکسن یا واردات هواپیمای آمریکایی اینقدر مشکل ایجاد شد؟ آنجا هم طرف حساب دولت آمریکا نبود.

در این میان سیدمحمود رضوی از چهره‌های نزدیک به قالیباف هم از زینب سلیمانی دفاع کرده و نوشته «اول گفتند حاج قاسم مبارز بود، الگو نبود، به راحتی مکتب بودن او را زیر سوال بردند، دیروز ناموس او را آماج حملات قرار دادند، به زودی به خود حاج قاسم هم حمله میک‌نند و او را زیر سوال می‌برند. فرقانیسم جدید نه ولایت را قبول دارد و نه شهادت، آمده تا ایران بی الگو و مرجع بسازد.»

البته معلوم نبود انتقاد رضوی به چه کسانی بود، چه آنکه اگر چنین انتقادی هم درست باشد، پس باید گفت بخشی از اصولگرایان ارزشی هم مشمول «فرقانیسم» مد نظر او هستند! 

جمله رضوی آنقدر نامربوط و بد بود که صدای خود اصولگرایان را در آورد. وحید اشتری که در توییت قبلی خود به دنبال راهی بود تا کلمه‌های «آیفون» و «زیپ» در تایم لاین او نباشد (منظورش این بود که اساسا نباید وارد چنین بحث‌های سطح پایینی شد) حمله تندی به رضوی کرد و شعور سیاسی او را مورد تردید قرار داد: «یک عده منتقد آیفون پسر سیدحسن خمینی بودند. یک عده منتقد آیفون دختر حاج قاسم. یک عده منتقد هر دو؛ و یک عده هر دو گیر دادن را بی‌مورد می‌دانند. ولی یاد بگیرید جزو هر کدام ازین دسته‌ها بودید، اینقدر ساده به کسی انگ فرقان و ضد امام و ضد حاج قاسم نزنید. این‌ها بدیهیات شعور سیاسی است.»

تلاش سایر اصولگرا‌یان برای موجه جلوه دادن رفتار زینب سلیمانی، به شکل‌های دیگری هم انجام شد. در ابتدا بعضی گفتند که این تصویر فتوشاپ است. بعضی کاربران تصویری منتشر کردند و مدعی شدند که دختر دیگری که در تصویر حضور دارد، گفته که گوشی متعلق به او بوده است. به این ترتیب در واکنش به این عکس، دست‌کم سه ادعا مطرح شد؛ فتوشاپ بودن عکس، هدیه همسر زینب سلیمانی و در نهایت اینکه گوشی متعلق به او نبوده است.

یکی از کاربران اصولگرا در توییتی نوشت زینب سلیمانی الگوی کسی نیست اما باید بداند به خاطر جایگاه پدرش مراقب رفتارش باشد، بنابراین نباید از نقد او هراس داشت و اگر رفتار نادرستی وجود داشت، باید نقد کرد. او نوشت «فردی که برای اولین بار عکس دختر سردار سلمیانی را منتشر کرده، خانم زینب الموسوی (نفر سمت چپ تصویر) است که او را پیدا کردم و خب مشخص شد که گوشی خانم سلیمانی برای خودشان است و فتوشاپ نیست. گفتم بدانید باز طور دیگری عمل نکنید؛ مثل قضیه هواپیمای اوکراینی که داشتید می‌گفتید کار ایران نبوده و بعد که معلوم شد چه شده، لال شده بودید.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar