فارس/ وزیر امور خارجه انگلیس در سفر به استرالیا برای کمک به این کشور برای ساخت زیردریایی اتمی، ایران را به تلاش برای دستیابی به فناوری تسلیحات اتمی متهم کرد.

لیز تراس» وزیر امور خارجه انگلیس و «بن والاس» وزیر دفاع این کشور روز جمعه ضمن دیدار با همتایان استرالیایی خود ادعاها علیه ایران و روسیه و چین را تکرار کردند.

به نوشته وبگاه «فایننشال ریویو»، تراس در نشستی خبری ادعا کرد:‌ «واقعیت این است که تهدیداتی در سرتاسر جهان در حال ظهور هستند. روسیه، اوکراین را تهدید می‌کند و نظامیانش را در مرز با این کشور مستقر می‌کند. ایران به دنبال سلاح هسته‌ای است و چین از قدرت اقتصادی خود علیه استرالیا و دیگر متحدان از جمله لیتوانی استفاده می‌کند».

وزیر امور خارجه انگلیس در ادامه ادعاهای خود گفت: «امروز نشان دادیم که کاملا در پاسخ خود متحد هستیم. ما در مقابله با این تهدیدات فزاینده، قاطعیت داریم».

دیدار تراس و والاس با «ماریس پین» وزیر امور خارجه استرالیا و «پیتر داتون» وزیر دفاع این کشور با هدف تأکید بر گسترش همکاری‌های نظامی در حوزه اقیانوس هند-آرام و مقابله با رقبا در این حوزه انجام شده است.

ادعای واهی لیس تراس درباره ایران در حالی تکرار می‌شود که چندی پیش، انگلیس و آمریکا با استرالیا به توافق رسیدند تا به این کشور در تولید زیردریایی اتمی کمک کنند تا از قدرت نظامی بالاتری در برابر چین برخوردار باشد. 

 مقامات ارشد ایران، روسیه و چین ضمن محکوم کردن این قرارداد، آن را نمونه استانداردهای دوگانه غربی‌ها در قبال منع اشاعه توصیف کرده‌اند. علاوه بر این، ایران بارها بر صلح‌آمیز بودن برنامه هسته‌ای خود تأکید کرده و بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیز که به طور گسترده فعالیت‌های هسته‌ای ایران را پایش می‌کنند، همواره صلح‌آمیز بودن برنامه هسته‌ای ایران را تأیید کرده‌اند.

از سوی دیگر ادعاهای وزیر امور خارجه انگلیس در حالی صورت می‌گیرد که رزمایش مرکب کمربند امنیت دریایی ۲۰۲۲ با حضور یگان های سطحی و پروازی نیروهای دریایی ارتش، سپاه و یگان های شناوری نیروی دریایی کشورهای چین و روسیه با شعار «باهم برای صلح و امنیت» و در منطقه‌‍ای به وسعت ۱۷ هزار کیلومتر مربع، صبح امروز در شمال اقیانوس هند آغاز شده است.

پیش از این نیز «دِیمین هیندز» معاون وزیر کشور انگلیس در امور امنیتی و مرزی در مصاحبه با روزنامه انگلیسی «تلگراف» مدعی شد، روسیه، چین و ایران «به اشکال مختلف» در جاسوسی میدانی، حملات سایبری، آماده‌باش نیروهای نظامی و کمپین‌های انتشار اخبار نادرست علیه لندن «دخیل هستند».

هیندز با اعلام قرار گرفتن نام ایران، روسیه و چین در لیست کشورهای متخاصم علیه انگلیس افزود: «سه کشوری که اشاره کردم، قابلیت‌های فیزیکی انسانی و حضور گسترده‌ای در فضای سایبری دارند که قابل به‌کار گرفتن در مقیاس وسیع هستند».

وزارت امور خارجه انگلیس ماه گذشته نیز خشم خود را از شلیک همزمان شانزده موشک بالستیک در رزمایش بزرگ «پیامبر اعظم ۱۷» در ایران ابراز کرده بود. 

تراس در این بیانیه‌ای نوست: «ما استفاده ایران از موشک‌های بالستیک در پرتاب آزمایشی را که انجام آن امروز تأیید شد، محکوم می‌کنیم».

در ادامه ادعاهای این بیانیه آمده است:‌ «این اقدامات تهدیدی برای امنیت بین‌المللی و منطقه بوده و از ایران می‌خواهیم فوراً چنین فعالیت‌هایی را متوقف کند».

وزیر دفاع استرالیا نیز دیروز (پنجشنبه) در آستانه رایزنی‌ها با همتای بریتانیایی خود در سیدنی، با اتهام‌زنی به ایران و روسیه و چین، خواهان مقابله با حملات سایبری این کشورها شد. 

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar