ایرنا/ رئیس جمهور با بیان اینکه تحصیل، ورزش و اشتغال زنان، تحکیم خانواده، زنان سرپرست خانواده برای دولت مهم هستند، گفت: مشاوره های ازدواج باید اصلاح شود، طلاق توافقی باید اصلاح شود و به سهولت انجام نشود. نباید مشاوره به سمت جدایی باشد بلکه مشاوران باید مشکل را حل کنند.

آیت الله سید ابراهیم رییسی روز یکشنبه در همایش بانوی خردمند که به مناسبت بزرگداشت میلاد حضرت فاطمه (س) و روز زن و با حضور جمعی از بانوان فرهیخته، دانشگاهی دستگاه‌های دولتی و خانواده‌های شهدا و ایثارگران در محل اجلاس سران برگزار شد، اظهار کرد: شخصیت فاطمه اطهر را باید شناخت و برای شناخت آن باید از وجود حضرت فاطمه(س) و خدای او کمک گرفت. درک لیله القدر طبق آنچه در حدیث معروف فرات کوفی است، در گرو معرفت به صدیقه طاهره (س) است.

رئیس جمهور با بیان اینکه حضرت زهرا(س) یک جایگاه ملکوتی دارد که شناخت آن جز برای اولیا خدا امکان ندارد، گفت: نام‌های مقدس او هم که در روایات آمده نمی دانیم به چه معناست و حقیقت این اسامی را نمی‌شناسیم. انسیه، حورا، ام ابیها، لولا فاطمه لما خلقتکما، حجت الله علینا اسامی و صفاتی است که نشان می‌دهد جایگاه ملکوتی بسیاربلندی دارد. 

 آیت الله سید ابراهیم رئیسی افزود: شخصیت فاطمه(س) دست یافتنی است آنچه از سیر و سلوک فاطمی در دسترس ماست باید  به‌آن توجه کنیم و خطبه‌های ایشان را بفهمیم و بشریت به آن عمل کند. 

وی با اشاره به خطبه حضرت فاطمه زهرا(س) اضافه کرد: خطبه ایشان چهار محور اساسی قرآن، علی(ع)، عدالت و انسان و نجات انسان را در برمی گیرد. اگر همه ابعاد این خطبه جامع فاطمی مطالعه شود، راه فاطمی زندگی کردن را خواهیم آموخت.

رییس دولت سیزدهم ادامه داد: فاطمه در دوران کودکی، فاطمه بعد از رحلت مادر مکرمه، فاطمه در کنار پدر در شعب ابی طالب، فاطمه در کنار امیرالمومنین، فاطمه و تربیت حسنین و زینبین، فاطمه و دفاع از دین و ولایت، فاطمه و دفاع از رسالت رسول و ولایت ولی، فاطمه و جهاد تبیین و روشنگری، فاطمه و کنار زدن نقاب از چهره نفاق. فاطمه و شناساندن دوست و دشمن. همه ابعاد زندگی و سیره فاطمه پیش رو است. 

رئیسی خاطرنشان کرد: آنچه خداوند روی انسانیت به عنوان نمونه زن کمال یافته معرفی می‌کند، فاطمه(س) در آن مقام عالی دارد که معرفت به فاطمه آنچه در دسترس ما است، باید شناخته شود.

رئیس جمهور با بیان اینکه حضرت زهرا یک هدیه ملکی فدک از پیامبر و یک هدیه ملکوتی یا همان تسبیحات را به اذن پروردگار دارد، گفت: تسبیحات در زندگی انسان نقش فراوانی دارد. فرزندانتان را به تسبیحات ملتزم کنید تا محور زندگیشان خدا باشد و خدایی عمل کنند تا در این عالم دچار انحطاط نشوند و کجی اخلاق آنان را نگیرد.

وی افزود: سالم و سلامت زندگی کردن و زندگی فردی و اجتماعی باید در گرو آن‌چیزی باشد که خداوند فرموده است‌. این گنجینه ارزشمند را خداوند از لسان پیامبر به فاطمه0س) مرحمت کرد و همه هستی و عالم در این تسبیحات قرار داده شده است.

آیت الله رئیسی با بیان اینکه شناخت این شخصیت بزرگ امروز وظیفه است، گفت: چه بسا ایشان در همه ادیان ابراهیمی مورد احترام و الگو و منشاء همه خیرات در عالم است. منشاء همه اندیشه خیر و اخلاق پسندیده فاطمه زهراست. اما امروز نمی‌خواهند فاطمه شناخته شود و الگوی زنان و جوانان فاطمه(س) باشد و بسیار تلاش می‌کنند انسان از باور و فرهنگ خود دور شود.

رئیس جمهوری خاطرنشان کرد: باید بدانیم این فرهنگ تمدن ساز فاطمه اطهر و تمدن فاطمی و فرزندانش امروز می‌تواند نجات بخش معاصر باشد.

وی با اشاره به اینکه در نشست‌های مربوط به زن در دنیا به دنبال فهم گم‌گشتگی هستند، گفت: طبق این نشست‌ها اول باید فهم گم‌گشتگی زنان را داشته باشیم. عمده محور نشست‌های دنیا این است که گم گشتگی زنان را فهم کنند چون نگاه ابزاری به زن دارند.آنها با یک حرکت جمعی برای کسانی که موضوع زن مهم است بررسی می‌کنند که برای حل آن چه قدمی بردارند، اما در اسلام سخن از پیشگیری از گم گشتگی، خشونت و صدماتی است که فرد ، خانواده و نقش اجتماعی زن را دچار آسیب می‌کند که اصلا زنی به این گم گشتگی در هویت مبتلا نشود.

رئیس دولت سیزدهم افزود: مسئله اصلی زنان ما تکریم واقعی از مقام زن و هویت زنانه آنها است و تا وقتی به این هویت واقعی که خدا در وجودش گذاشته و در کمالات تفاوتی با مرد قائل نشده،نگاه نداشته باشیم، نمی‌توانیم موفق باشیم.

 آیت الله رئیسی با بیان اینکه در راه رسیدن به کمالات عالی انسانی تفاوتی بین زن و مرد وجود ندارد، گفت: توجه به این هویت و صیانت و پاسداری از زن و تلاش برای ارتقای شخصیت زن در خانواده و اجتماع بسیاری از آسیب‌های اجتماعی را حل کند. 

وی مهمترین چالش انسان را نشناختن حقوق و مسئولیت خود عنوان کرد و گفت: عدم شناخت و حقوق زنان از بزرگترین چالش ها است زنان باید بداند حق و تکلیفشان چیست‌. هر جا حقی وجود دارد تکلیفی است و حق و تکلیف لازم و ملزوم هستند. 

رئیس جمهور در ادامه با استناد به این فرمایش مقام معظم رهبری که زنان تاریخ ساز و تمدن ساز هستند، اضافه کرد: نقش زنان در پیروزی انقلاب و در دفاع مقدس و به شهادت رسیدن ۷ هزار زن بر کسی پوشیده نیست. نقش آفرینی زنان در طول تاریخ مرهون صبوری آنها در کنار همسران و فرزندانشان است. آنچه در این رابطه بسیار اهمیت دارد این است که بدانیم نگاه اسلام به زن بسیار متفاوت از نگاه مغرب زمین است.

رئیسی با طرح این سوال که حق رای چند سال است که در غرب راه اندازی شده است؟ گفت: ۱۴۰۰ سال قبل به حق رأی، این خواسته زنان توجه شده است. مسأله زن و خانواده قابل تفکیک نیست و نگاه اسلام به حقوق متوازن زن و مرد بسیار اهمیت دارد.

در طلاق های توافقی تجدیدنظر شود

رئیس دولت سیزدهم با تاکید بر اینکه زن چگونه می‌تواند حضور موثری داشته باشد، گفت: باید سنگ زیربنای جامعه بر مبنای عقلانیت، عدالت، اخلاق و معنویت استوار باشد. زنان در چنین جامعه ای نقش تعیین کننده دارند. 

وی با بیان اینکه رفع آسیب‌های اجتماعی مورد توجه دولت قرار گرفته است، یادآور شد: همه سازمان‌ها و نهادها بدانند که این مسأله محوری است و سازمان امور اجتماعی که مرتبط با این موضوع است باید فعالیت و تلاش خود را بیشتر کند.

رئیسی یکی از مسائل مربوط به خانوارها را مشاوره زوجین و هزینه دار بودن آن عنوان کرد و گفت: پیشنهاد رایگان بودن مراجعه به مشاورین امین مطرح شده است. از سوی دیگر مسائلی مانند تحصیل، اشتغال بانوان و وضعیت زنان سرپرست خانوار از موضوعات مهم و مورد توجه دولت است.

رئیس جمهور خاطرنشان کرد: در مشاوره‌ها، تاکید بر این است که در طلاق‌های توافقی تجدید نظر و منجر به حل و فصل اختلاف‌ها شود. مشکلات زوج‌ها که منجر به طلاق می شود باید حل شود. مثلا اگر مسأله مسکن یرای زوج مشکل آفرین شد باید این مشکل رفع شود.

رئیس جمهور با تاکید براینکه عقب ماندگی در مسکن قابل رفع شدن است، مسأله اشتغال را از دیگر  دغدغه‌های خانوارها عنوان کرد و گفت: سازمان امور اجتماعی که در دولت فعال است، باید اقشار مختلف مردم و سمن‌ها مشارکت داشته باشند.

رئیسی بیمه شدن زنان سرپرست خانوار را هم مورد توجه و از دغدغه‌های دولت برشمرد و گفت:حمایت‌ها باید اجرایی و عملیاتی باشد.

رئیس دولت سیزدهم ابراز امیدواری کرد آنچه دغدغه بانوان و خانواده ها است از سوی سازمان های مردم نهاد دنبال شود و دولت وظیفه دارد حمایت و نظارت این مسائل را دنبال کند. 

وی افزود: ما در این دوره به مسئولیت و همراهی مردم بسیار جایگاه داده ایم و امیدواریم در این جایگاه بسیاری از مشکلات به کمک مردم مرتفع شود.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar