logo

عضو کمیسیون امنیت ملی: غرب اخبار نادرست از مذاکرات منتشر می‌کند

منبع
ايسنا
بروزرسانی
عضو کمیسیون امنیت ملی: غرب اخبار نادرست از مذاکرات منتشر می‌کند

ایسنا/ یک عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با تأکید بر اینکه مردم، مسئولان و رسانه ها نباید اسیر جنگ تبلیغاتی و رسانه ای غربی در بحبوبه مذاکرات شوند، گفت: غربی‌ها در آستانه توافقات سعی می‌کنند از طریق رسانه‌های خود و در لابه لای بیان واقعیات، مطالب نادرستی منتشر کنند تا اذهان عمومی را تحت تأثیر قرار داده و فشار روانی به مذاکرات وارد کنند.

جلیل رحیمی جهان آبادی در تحلیل از رویکرد رسانه‌های غربی در مذاکرات گفت: رسانه های غربی به دلایل مختلفی تلاش می‌کنند فضای مذاکرات را تحت تأثیر قرار دهند. یکسری از این رسانه‌ها با خط دهی که به آنها می‌شود تیترهای خبری و مطالب خبری منتشر کرده که عمدتا دستگاه دیپلماسی غربی این خط‌دهی را انجام می دهند.
وی افزود: بخشی از ابزار سیاست خارجی غربی ها رسانه‌ها هستند و رسانه‌ها به دلیل داشتن برد زیاد در جهان، مطالب مد نظر دستگاه دیپلماسی غرب را منتشر می کنند و یا مطالبی که افکار عمومی را تحت تأثیر قرار دهند. این مطالب شامل مواردی است که از کانال های دیپلماتیک بیان نمی شود یا امکان انتشار اخبار نادرست از زبان دستگاه دیپلماسی وجود ندارد. این رسانه‌ها این موارد را به عنوان شایعه و یا خبری از یک منبعی که معلوم نیست چه کسی است، انتشار می‌دهند تا اثرگذاری داشته باشد.
این نماینده مجلس اضافه کرد: همچنین این رسانه‌ها اقداماتی انجام می‌دهند تا مورد توجه کانال‌های خبری جهان قرار گیرد و در عین حال محوریت و اهمیت خود را از دست ندهند. آنها با تیترسازی اخبار را منتشر می‌کنند؛ در این بین باید به این نکته دقت شود که غرب در مقابل ما در حال یک جنگ تمام عیار است. بخشی از این جنگ اقتصادی و امنیتی و بخشی نظامی و دیپلماتیک است. جنگ سیاسی هم در مذاکرات دنبال شده و بخشی از جنگ روانی در رسانه‌ها پیگیری می شود.
رحیمی جهان آبادی افزود: غربی ها از فعالیت‌های رسانه‌ای و جنگ روانی در افکار عمومی جهان به عنوان بخشی از سیاست های کلان خود بهره می گیرند برای اینکه بتوانند افکار عمومی ما را تحت فشار قرار داده و فضای اقتصادی و اجتماعی ما را تحت تأثیر قرار داده و به اصطلاح تنش ایجاد کنند.
وی یادآور شد: همزمان با مذاکرات چند اتفاق می افتد. اول اینکه رسانه های غربی اخبار نادرست منتشر می کنند. همچنین رژیم صهیونیستی مرتب شروع به تهدید کردن می کند مبنی بر اینکه توافق مناسب حاصل نشود حمله نظامی می کند و مرتب شرایط آرایش جنگی به خود گرفته و تبلیغات تهدیدآمیز را در سطح جهان منتشر  می کنند. اتفاق دیگر این است که غربی ها این موارد را مطرح می کنند که مذاکرات در حال شکست خوردن است و زمان زیادی نداریم و ایران در آستانه دستیابی به بمب اتمی است و داستان هایی از این بابت را بیان می کند.
یک عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس خاطر نشان کرد: مجموعه این رفتارها در کنار انتشار اخبار نادرست و شیوه های تبلیغاتی رسانه های غربی از جمله رویترز پکیج کاملی از سیاست غربی‌ها در قبال ما است. آن ها با یک کشور در حال توسعه مواجه شدند که در ابتدا فکر نمی‌کردند توان نظامی، سیاسی و مقاومت مردمی و قدرت چانه زنی اش تا این حد بالا باشد.
وی ادامه داد: در ذهنیت غربی‌ها، ایران کشوری در تراز خیلی از کشورهای خاورمیانه بود که با کوچکترین فشار و تهدید و تحریم تسلیم می‌شود اما با کشوری مواجه شدند که چند دهه است که مقاومت می کند و قدرت نظامی و نفوذ سیاسی‌اش بیشتر شده و بر مشکلات داخلی‌اش فائق می آید. علیرغم همه مشکلات و تنگناها فضای تنش آلود و فرواجتماعی مورد توقع غربی‌ها هم در جامعه ما توسط مردم دامن زده نشده است و مردم با یک تحمل و نگاه عاقلانه به آینده و با این امید که مشکلات حل می شود، همراهی می کند.
رحیمی جهان آبادی تأکید کرد: این مسائل باعث شده که غربی‌ها در برابر ایران احساس ضعف کنند و دیگر آن موقعیت برتری را که معمولا در مذاکرات و چالش با کشورهای در حال توسعه داشتند، در برابر ایران نداشته باشند. پس طبیعی است که این رفتار و اخبار را رسانه‌های غربی به عنوان بخشی از دستگاه دیپلماسی غربی ها منتشر کنند.
یک عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در جمع بندی گفت: غربی‌ها در آستانه توافقات سعی می کنند در لابه لای انتشار واقعیات درست مطالب نادرستی هم منتشر کنند تا اذهان عمومی را تحت تأثیر قرار داده و فشار روانی لازم را به فضای مذاکره وارد کنند.
وی در توصیه ای به مسئولان گفت: ممکن است ما در بخش های مختلف حاکمیت اختلاف نظرهایی پیرامون یکسری موضوعات داشته باشیم اما مذاکرات اتمی یک موضوع ملی است. منافعی که در مذاکرات اتمی دنبال می‌شود منافع یک جناح، طیف و یا دولت نیست بلکه منافع ملی است ما به خاطر رسیدن به این منافع چند دهه است که آسیب اقتصادی دیده و مردم فشار تحمل کردند. پس مسئولان دقت کنند که تحت تأثیر حرف‌های رسانه ها و مطبوعات غربی تشتت و اختلاف در داخل گسترش پیدا نکند، اعم از اختلاف بین طیف‌های مختلف، بین مجلس و دولت و بین دولت و بخش های دیگر.
وی افزود: علاوه بر این از رسانه‌ها و مردم توقع می رود که اسیر جنگ تبلیغاتی و رسانه ای غربی‌ها نشده و واقعیت مذاکرات را از مذاکره کنندگان خود ما بشنوند؛ چون چیزی برای پنهان کردن از مردم وجود ندارد. نظام ما متکی به مردم است؛ منتها غربی ها همیشه به گونه ای جلوه می دهند که انگار بخش‌هایی از مذاکرات پنهان است و به گونه‌ای بوده که مسئولان ما دوست ندارند آن را به مردم اطلاع دهند و این غربی‌ها هستند که این بخش‌ها را افشا می‌کنند. آنها معمولا دروغ می‌گویند و این کارها برای ایجاد جنگ روانی و تشتت بین بخش های مختلف حاکمیت و ایجاد جنگ روانی بین مردم صورت می گیرد.


به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar

دانلود اپلیکیشن آخرین خبر