logo
  1. برگزیده
سیاسی

وزیر خارجه در "مونیخ" درباره انجام گفتگو بین ایران و آمریکا چه گفت؟

منبع
ايسنا
بروزرسانی
وزیر خارجه در "مونیخ" درباره انجام گفتگو بین ایران و آمریکا چه گفت؟

ایسنا/ روز گذشته در جریان سخنرانی وزیر امور خارجه در  اجلاس امنیتی مونیخ سوالی از سوی خانم «لارا خلف» خبرنگار روزنامه  گاردین  از حسین‌ امیرعبداللهیان در مورد انجام  گفت‌وگو و مذاکره بین ایران و آمریکا پرسیده شد که برخی از کانال های خبری اقدام به برداشت شاز و بعضا نادرست از صحبت‌های وزیر امور خارجه در این مورد کردند.

اصل صحبت های وزیر امورخارجه در پاسخ به این سوال به شرح زیر است : 

«آمریکایی‌ها ظرف هفته‌های اخیر به طور متناوب و از طریق واسطه های مختلف از ما خواسته اند که با ما مذاکرات مستقیم داشته باشند. ما در پاسخ به واسطه ها اعلام کردیم که چشم‌انداز چنین گفت و گویی برای ما چندان روشن نیست و اگر قرار نیست دستاوردی داشته باشیم چه نیازی به مذاکره مستقیم می باشد.

ولی اگر طرف آمریکایی یک ابتکار عمده از جمله برداشتن برخی از تحریم ها را انجام دهد، آن گاه می‌توان گفت که نیت آمریکایی‌ها واقعی است. ما از آن ها می شنویم که آقای بایدن حسن نیت دارد. من  در  ماه سپتامبر در نیویورک گفتم که اگر آقای بایدن حسن نیت دارد آن گاه مبلغ ۱۰ میلیارد دلار از دارایی‌های مسدود شده ما نزد بانک های خارجی را آزاد کند. ما از آقای بایدن درخواست وام یا پول آنها را نداریم بلکه می‌خواهیم دارایی‌های خود ما را به عنوان حسن نیت آزاد کند. 
مایلم تأکید کنم که آنها تنها در قالب کلمات از حسن نیت حرف می زنند و این برای گفت‌وگوهای مستقیم کافی نیست. آنها باید حسن نیت خود را به صورت عملی و در عرصه میدانی نشان دهند. آنها می توانند برخی تحریم‌ها را بردارند یا برخی دارایی‌های مسدود شده ما نزد بانک های خارجی را آزاد کنند، این درحالی است که همزمان با گفت‌وگو های جدید حتی برخی تحریم‌های جدید نیز علیه اشخاص حقوقی و حقیقی ایران از سوی دولت آقای بایدن اعمال شده است و این معنایش این است که دولت آقای بایدن همان مسیر ترامپ را دنبال می‌کند لذا افکار عمومی می‌گوید که آنها در عمل یکی هستند.»

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar

دانلود اپلیکیشن آخرین خبر