نماد آخرین خبر

علیرضا بیگی: این مجلس استیضاح بکن نیست

منبع
انتخاب
بروزرسانی
علیرضا بیگی: این مجلس استیضاح بکن نیست

انتخاب/ نماینده مردم تبریز درخصوص علت رای نیاوردن استیضاح وزرا، بیان کرد: «مجلس و دولت در یک سمت و سو هستند. بالاخره ۲۲۰ نماینده مجلس امضا کرده‌اند که آقای رئیسی کاندیدای ریاست جمهوری شود همچنین ۲۵۰ نماینده هم امضا کرده‌اند که رقبای آقای رئیسی از انتخابات کنار روند و کمک کنند که ایشان بالاترین رای را بیاورد. به همین جهت مجلس خود را در قبال موفقیت دولت مسئول می‌داند و لاجرم زیر بار تحقق استیضاح نمی‌رود.»

احمد علیرضا بیگی در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه گمانه‌زنی‌هایی که درمورد استیضاح برخی از وزرای دولت می‌شود چه قدر صحت دارد، گفت: «موضوع استیضاح تعدادی از وزرا مطرح است، ولی در حد طرح شکایت از وزراست. طرح استیضاح تا زمانی که بخواهد به نتیجه برسد به راحتی امکان‌پذیر نیست. در عین حال مجلس در مورد وزرا، هم به دلیل پیوند و اتصالی که وجود دارد و هم معتقد است بازخواست از وزرا یک سلسله مراتبی باید داشته باشد، یعنی در ابتدا طرح سوال و تحقیق و تفحصی انجام و سپس به استیضاح منجر شود.»
وی در پاسخ به این سول که آیا یکی از دلایلی که استیضاح وزرا به سرانجام نمی‌رسد، به این باز می‌گردد که هیئت رئیسه مجلس زیر بار آن نمی‌روند، اظهار کرد: «البته هیئت رئیسه هم تلاش بر این دارد که تعاملاتی برقرار کند که به استیضاح منجر نشود. بالاخره مجلس و دولت در یک سمت و سو قرار دارند و و تلاش بر این است که این روابط دچار خدشه و آسیب نشود.»
علیرضابیگی عنوان کرد: «وقتی وزیر موفق به بر طرف کردن زمینه طرح استیضاح می‌شود یا خواسته نماینده را اجابت می‌کند، دیگر عملا انگیزه‌ای برای ادامه دادن استیضاح وجود نخواهد داشت.»
این نماینده مجلس درباره احتمال استیضاح وزیر ارتباطات، گفت: «نه تنها آقای زارع پور بلکه بقیه وزرا هم حتی اگر به مرحله اعلام وصول هم برسند، این مجلس وزیری را استیضاح نمی‌کند. یعنی استیضاح رای نمیاورد و نمایندگان محور استیضاح هم این را می‌دانند که اگر بنا باشد استیضاحی به صحن بیاید، رای نخواهد آورد؛ بنابراین سعی می‌کنند قبل از طرح در صحن مجلس با تعاملات آن را رفع و رجوع کنند.»
نماینده مردم تبریز درخصوص علت رای نیاوردن استیضاح وزرا، بیان کرد: «مجلس و دولت در یک سمت و سو هستند. بالاخره ۲۲۰ نماینده مجلس امضا کرده‌اند که آقای رئیسی کاندیدای ریاست جمهوری شود همچنین ۲۵۰ نماینده هم امضا کرده‌اند که رقبای آقای رئیسی از انتخابات کنار روند و کمک کنند که ایشان بالاترین رای را بیاورد. به همین جهت مجلس خود را در قبال موفقیت دولت مسئول می‌داند و لاجرم زیر بار تحقق استیضاح نمی‌رود.»
علیرضا بیگی در پاسخ به این پرسش که این رویه منجر به آسیب به مجلس نمی‌شود، گفت: «بله، ولی این اتفاق اقتاده است. در عالم سیاست این موضوع رخ داده که مجلس اعتبار خود را به نحوی به اعتبار دولت گره زده است.»

 
 

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar

دانلود اپلیکیشن آخرین خبر