logo
  1. برگزیده
سیاسی

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی: پیگیر خارج شدن سپاه از لیست سیاه خزانه‌داری آمریکا هم هستیم

منبع
انتخاب
بروزرسانی
سخنگوی کمیسیون امنیت ملی: پیگیر خارج شدن سپاه از لیست سیاه خزانه‌داری آمریکا هم هستیم

انتخاب/ عباس زاده سخنگوی کمیسیون امنیت ملی درباره وجود نام سپاه در فهرست SDGT خزانه داری آمریکا، بیان کرد: «ما در حال پیگیری تمام این موارد هستیم. بحث هم تنها محدود به سپاه نیست چرا که هر نهادی بالاخره با بخشی از اقتصاد کشور کار می‌کند. نهادهای ما را تحریم کردند و قرار بود تحریم‌ها را رفع کنند اما زیر تعهد و امضای خود زدند. ما دنبال رفع تحریم همه نهادها هستیم و سپاه هم یکی از آن‌هاست.»

نماینده مردم مشکین شهر درباره حضور سپاه در فهرست SDGT خزانه داری آمریکا، بیان کرد: «ما در حال پیگیری تمام این موارد هستیم. بحث هم تنها محدود به سپاه نیست چرا که هر نهادی بالاخره با بخشی از اقتصاد کشور کار می‌کند. نهادهای ما را تحریم کردند و قرار بود تحریم‌ها را رفع کنند اما زیر تعهد و امضای خود زدند. ما دنبال رفع تحریم همه نهادها هستیم و سپاه هم یکی از آن‌هاست.»
محمد عباس‌‌زاده در پاسخ به پرسشی مبنی بر وجود نام سپاه در لیست سیاه وزارت خزانه داری آمریکا در کنار لیست وزارت خارجه آمریکا، گفت: «اتفاقا ما در حال پیگیری تمام این موارد هستیم. چرا که طرف مقابل تحریم‌ها را به گونه‌ای تنظیم کرده است که اگر ممری را باز کند، از جای دیگر آن را ببندند. وقتی ما می‌گوییم راستی‌آزمایی می‌کنیم یعنی اینکه آیا عملا رفع تحریم صورت گرفته است یا خیر. نمی‌توانیم در بخشی یک بندی را باز کنیم ولی چند بند دیگر را به پای یک نهاد ببندیم. همین را هم پیگیری می‌کنیم.»

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس افزود: «ما در مذاکرات به دنبال این هستیم که همه نهادهای جمهوری اسلامی که تحریم شده‌اند و در اینگونه لیست‌ها قرار گرفته‌اند، خارج شوند. در واقع حرف ما با غربی‌ها دقیقا همین است. بحث هم تنها محدود به سپاه نیست چرا که هر نهادی بالاخره با بخشی از اقتصاد کشور کار می‌کند. در حال حاضر بنده تحریم هستم ولی تحریم شخص چندان تاثیری ندارد و نهایتش این است که نمی‌تواند به اروپا برود. ولی وقتی نهادی تحریم می‌شود، این نهاد کار عمرانی می‌کند، از بازار چیزی تهیه می‌کند و ارائه می‌دهد و همچنین کارمند و کارگر دارد و این امر بالاخره در بخشی از اقتصاد جامعه اخلال ایجاد می‌کند.»

عباس‌‎زاده تاکید کرد: «به دنبال این هستیم که همه نهادهای عمومی، دولتی و حکومتی که به صورت ناعادلانه، غیرقانونی و غیرمنطقی مورد تحریم اتحادیه اروپا و امریکا قرار گرفته‌اند، همانطور که در برجام هم پیش‌بینی شده است، رفع تحریم شوند. فقط هم بحث سپاه مطرح نیست. به تعبیری در قبال دادن اجازه فراپادمانی در فعالیت‌های هسته‌ای و محدودیت‌هایی که اعمال می‌شود، طبیعی‌ست که ما به دنبال برداشتن تمام تحریم‌های ظالمانه باشیم، این حق منطقی ماست. کشور ما را تحریم کرده‌اند، دارو به ما نداده‌اند، مواد لازم برای ساخت داروی بیماران صعب العلاج و اقشار آسیب پذیر را نداریم و در حقیقت یک ملت را تحریم کرده‌اند و این ظلم بزرگی است.»
وی در پایان عنوان کرد: «ما به دنبال امتیاز خاص و اضافه‌ای نیستیم بلکه تنها می‌خواهیم که ظلم نکنند. نهادهای ما را تحریم کردند و قرار بود تحریم‌ها را رفع کنند اما زیر تعهد و امضای خود زدند. ما دنبال رفع تحریم همه نهادها هستیم و سپاه هم یکی از آن‌هاست.»
عضو هیئت رئیسه کمیسیون امنیت ملی: حذف سپاه از فهرست FTO را دنبال می‌‌کنیم، حتی به قیمت تحریم‌ها و تمامی مواردی که فکر می کنند
یعقوب آقازاده عضو هیئت رئیسه کمیسیون امنیت ملی مجلس  در پاسخ به پرسشی مبنی وجود نام سپاه در لیست سیاه وزارت خزانه داری آمریکا در کنار لیست وزارت خارجه آمریکا، گفت: «سپاه پاسداران از استوانه‌ها و پایه‌های اصلی دفاعی نظام ما محسوب می‌شود. در حقیقت سپاه به منزله ارگان نظامی، امنیتی و دفاعی کشور است و به هیچ وجه قرار نیست که در این موضوع تیم مذاکره‌کننده کشور ما کوتاه بیاید. این مهم را هم تیم مذاکره‌کننده و هم وزارت امور خارجه ایران به صراحت به طرف‌ مقابل و کشورهای اروپایی اعلام کرده است.»
نماینده مردم سلماس در مجلس در گفتگو با «انتخاب» تاکید کرد: «باید نیروی مسلح سپاه که سازمان دفاعی و تشکیلات نظامی ما را تشکیل می‌دهد، از لیست سازمان‌هایی که مطرح کردید حذف شود. تفاوتش هم در این است که پایه امنیتی کشور ما را سپاه تشکیل می‌دهد و این امر به هیچ وجه نه قابل مذاکره و نه قابل معامله است. طرف‌های اروپایی و امریکایی باید این را قبول کنند که سپاه ارگان نظامی کشور جمهوری اسلامی است و شرط ما را باید بپذیرند. در این خصوص هیچگونه معامله‌ای هم نخواهد شد.»
آقازاده تصریح کرد: «حتی به قیمت تحریم‌ها و تمامی مواردی که فکر می کنند، این موضوع را دنبال می کنیم. به آن‌ها هم به صورت قانونی و در راستای پروتکل‌ها و معاهدات بین‌المللی کاملا گفته شده است و این به هیچ وجه قابل مذاکره و قابل گذشت نیست.»
 


 

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar