نماد آخرین خبر
  1. برگزیده
سیاسی

جزئیات اصلاحات اعمال شده بر روی طرح شفافیت قوای ۳ گانه

منبع
تسنيم
بروزرسانی
جزئیات اصلاحات اعمال شده بر روی طرح شفافیت قوای ۳ گانه

تسنیم/ سخنگوی کمیسیون شوراهای مجلس ضمن تاکید بر مرتفع شدن ایرادات طرح شفافیت قوای ۳گانه بویژه ایرادات مرتبط با قانون اساسی، گفت: یکی از مفاد اصلی موجود در این طرح، شفافیت آرای تمامی نهادها و سازمان های شورایی کشور از جمله مجلس شورای اسلامی است.

روح الله نجابت با اشاره به اصلاحات اعمال شده از سوی کمیسیون شوراها بر روی طرح دو فوریتی شفافیت در قوای 3گانه گفت: محور اصلی این طرح آن است که بخشی از اطلاعات کشور که جنبه امنیتی و نظامی ندارد باید در اختیار مردم قرار گیرد.
وی افزود: از جمله این موارد می توان به اطلاعات مربوط به حقوق و دستمزدها، فرصت های سرمایه گذاری، صورت های مالی نهادها و سازمان های ذیل این قانون و همچنین اطلاعات مربوط به آرای موافقان، مخالفان و افرادی که به هر دلیلی در جلسات  نهادها و سازمان های شورایی اداری از جمله مجلس شورای اسلامی و شوراهای شهر و روستا شرکت نکرده اند، اشاره کرد که  باید به اطلاع عموم مردم برسد. 
سخنگوی کمیسیون شوراهای مجلس خاطرنشان کرد: در طرح اولیه که از سوی جمعی از نمایندگان ارائه شده بود، برخی ایرادات و مغایرت ها با قانون اساسی وجود داشت که ما پس از تصویب دوفوریت طرح شفافیت در قوای 3 گانه با تشکیل کارگروهی به بررسی کارشناسی این طرح پرداختیم. همچنین کمیسیون شوراها پیش و پس از تشکیل جلسات کارگروه، 3 جلسه مفصل را برای بررسی طرح مذکور برگزار کرد.

نجابت با بیان اینکه تلاش ما این است که طرح شفافیت در قوای 3گانه با کمترین چالش به شورای نگهبان ارسال شود، عنوان کرد: درباره برخی ابهاماتی که مبنی بر احتمال مخالفت مجمع تشخیص با این مصوبه مطرح می شد نیز  در ماده 3 این طرح به صراحت آمده است که شفافیت جلسات مجمع تشخیص مصلحت نظام که بر اساس قانون، آیین نامه داخلی خود را دارد، صرفاً محدود به نشست هایی می شود که اعضای این مجمع به بررسی طرح ها و لوایح اختلافی میان مجلس و شورای نگهبان  می پردازند و از این بابت هیچ ایراد قانون اساسی به طرح مجلس وارد نیست.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar

اخبار بیشتر درباره

اخبار بیشتر درباره