logo

سفیر سابق ایران در انگلیس: عده‌ای چیزی از دیپلماسی نمی‌دانند و تشویق به قطع همکاری با آژانس می‌کنند

منبع
ديده‌بان ايران
بروزرسانی
سفیر سابق ایران در انگلیس: عده‌ای چیزی از دیپلماسی نمی‌دانند و تشویق به قطع همکاری با آژانس می‌کنند

دیده‌بان ایران/ سید جلال ساداتیان، نماینده سابق مجلس و سفیر سابق ایران در انگلیس گفت: «آنچه این روزها از سوی طیفی از مخالفان داخلی برجام می‌شنویم و تشویقی که برای قطع همکاری با آژانس می‌کنند نیز ناشی از درک نادرستی است که از شرایط دارند.

پرونده هسته ای ایران دچار تنش و بحران شده است. بسیاری از تحلیلگران حوزه سیاست خارجی باور دارند، بدون رایزنی و تعامل با آژانس نمی‌توان از تنش‌های موجود که احتمالا رو به افزایش هم است، کاست. سیدجلال ساداتیان دیپلمات سابق یکی از همین کارشناسان است.
سید جلال ساداتیان نماینده سابق مجلس شورای اسلامی در حوزه همدان و سفیر سابق ایران در انگلستان با اشاره به شکست تلاش‌های اخیر برای احیای برجام اشاره کرد و به نامه نیوز گفت: «در طرف دیگر اما این رژیم صهیونیستی است که به شدت کار می‌کند، در آمریکا با سناتورها لابی کرده و سعی دارد برای ایران خطرسازی کند. این جنبه مساله خطری است که باید جدی گرفته شود. برای کنترل این وضعیت لازم است که اولا به تلاش‌های احیای برجام ادامه دهیم، دوما همکاری بیشتری با آژانس کرده و از فضای هیجانی بکاهیم.»
وی افزود: «اینکه در این شرایط بگوییم هرچه بادا باد برای ما مساله‌ساز است. درست است که الان آژانس کاری نخواهد کرد و ما خیالمان راحت است که حتی اگر قطعنامه‌ای صادر کرده و به سازمان ملل بفرستد، با وتوی روسیه و چین و فضای فعلی قطعنامه جدیدی علیه ما صادر نخواهد شد، اما مقدمه و زمینه‌ساز جو و فضایی علیه ایران است که تقویت خواهد شد و حتما نتیجه آن به نفع رژیم صهیونیستی خواهد بود.»
کسانی که تشویق به قطع همکاری با آژانس می کنند، درک درستی از شرایط و دیپلماسی ندارند.
این دیپلمات پیشین ادامه داد: «آنچه این روزها از سوی طیفی از مخالفان داخلی برجام می‌شنویم و تشویقی که برای قطع همکاری با آژانس می‌کنند نیز ناشی از درک نادرستی است که از شرایط دارند. ضمن اینکه اهمیتی به وضعیت مردمی که خسارت‌ها عمدتا متوجه آنها می‌شود، نمی‌دهند. یعنی متوجه این شرایط و خسارات و اوضاع مردم نیستند و توجیهاتی مثل درصدد عزت بودن را بیان می‌کنند.»
ساداتیان تاکید کرد: «همه ما به دنبال عزت هستیم اما بالاخره دیپلماسی در دنیای امروز با بده‌وبستان کار می‌کند. آنچه که ما در سایه برجام می‌توانستیم به دست آوریم هم خیلی بیش از آن چیزی بود که الان به دست آورده‌ایم.»
مخالفان داخلی برجام متوجه این شرایط و خسارات و اوضاع مردم نیستند و توجیهاتی مثل درصدد عزت بودن را بیان می‌کنند.
به گفته این دیپلمات سابق، «باید دید که منافع ملی کشور چگونه تامین می‌شود.اینکه بر مسائلی مثل بدعهدی آمریکا تاکید کنیم فایده‌ای ندارد و بر کسی هم پوشیده نیست. به نظر من بهتر است که در این شرایط به این توجه کنیم که بیشترین فشار را برای عدم احیای برجام رژیم صهیونیستی وارد می‌کند. از همین‌جا باید بفهمیم که منفعت کشور در گرو احیای برجام است. اگرنه دلیلی نداشت که رژیم صهیونیستی این همه مخالفت کند، فعالیت کند، خودش را به آب و آتش بزند تا مانع از احیای برجام شود.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar