فارس/ معاون سیاسی وزیر امور خارجه در گفت‌وگوی تلفنی با قائم مقام وزارت خارجه هند او را در جریان آخرین اقدامات و گام‌های مثبت ایران در فرآیند مذاکرات رفع تحریم‌ها قرار داد.

در استمرار تماس‌ها و همفکری‌های سیاسی بین مقامات جمهوری اسلامی ایران و جمهوری هند، «علی باقری» معاون سیاسی وزارت امور خارجه و «وینای میهان کاترا» قائم مقام وزارت امور خارجه هند صبح امروز در گفت‌وگویی تلفنی به رایزنی پرداختند. 
طرفین با با اشاره به اشتراکات فرهنگی و تمدنی و سابقه دیرینه روابط و تعامل فرهنگی و اقتصادی سیاسی بین دو کشور و با اشاره به سفرهای مکرر مقام‌های عالیرتبه ایران و هند، روابط موجود فیمابین را از نظر حسن مناسبات منحصر به فرد خواندند. 
معاونان سیاسی وزارت خارجه‌های دو کشور در این گفتگوی تلفنی همچنین راه‌های پیشبرد همکاری فیمابین از جمله در عرصه تجارت، سرمایه گذاری، بندرگاه و مواصلات، همکاری‌های منطقه‌ای در زمینه کمک به مردم افغانستان، تثبیت امنیت و ثبات منطقه از طریق مبارزه با تروریسم و مواد مخدر، برگزاری کمیسیون مشترک اقتصادی دوجانبه و ارتقای سطح مناسبات در حوزه‌های سیاسی را مورد رایزنی قرار دادند. 
رفع محدودیت‌های موجود بر سر راه تبادلات تجاری و تکمیل پروژه چابهار به عنوان مرکزیت بندرگاهی و مواصلاتی منطقه از سوی هند و تسهیل و کمک به انتقال کمک‌های انساندوستانه هند به مردم افغانستان از مسیر ایران و همچنین همکاری دو کشور در عرصه‌های چندجانبه بین‌المللی از جمله در سازمان ملل و مجموعه‌های منطقه‌ای و موضوعی مانند سازمان همکاری شانگهای و بریکس از دیگر موضوعات مطرح شده در این گفت‌وگو بود. 
همچنین در این تماس تلفنی، باقری آخرین اقدامات و گام‌های مثبت اتخاذ شده جمهوری اسلامی ایران در فرآیند گفت‌وگوها به منظور رفع تحریم‌های ظالمانه آمریکا علیه کشورمان را به همتای هندی خود اطلاع داد. 
طرفین توافق کردند تا در استمرار سفرها و گفتگوهای آتی بین مقام‌های سیاسی، مشورت‌ها و همفکری‌های خود را تداوم بخشند.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar