آخرین خبر/ مذاکرات هسته‌ای بعد از فراز و نشیب‌های فراوان به لحظات حساسی رسیده است. اظهارات طرف‌های گفت‌وگو نشان از پیشرفت در مذاکرات می‌دهد؛ طوری که نماینده روسیه می‌گوید «۵ دقیقه یا ۵ ثانیه با خط پایان فاصله داریم.» با ما همراه باشید تا مهم‌ترین اخبار و حواشی پیرامون مذاکرات وین را در اختیار شما قرار دهیم.

پالس‌های مثبت از مذاکرات

در حالی که گفته می‌شد که به دلیل تقارن با تاسوعا و عاشورای حسینی، مذاکرات طرف‌های ایرانی تعطیل می‌شود اما از دیروز گفت‌گوها با حضور طرفین در حال پیگیری است. اظهارات مقامات مختلف بیان‌گر زنده شدن امیدها به احیای برجام است. 

مورا: به نتایج خوش‌بین هستم

انریکه مورا، دیپلمات ارشد اتحادیه اروپا پس از دیدار جداگانه با نمایندگان ایران و ایالات متحده امریکا گفت که مذاکرات در حال پیشرفت است و به نتیجه‌کار خوش بین است.

«اولیانوف» امیدوار است

رییس تیم مذاکره کننده روسیه گفت: «۵ دقیقه یا ۵ ثانیه با خط پایان فاصله داریم.» او اضافه کرد: «مذاکرات به ویژه برای ایرانی‌ها و آمریکایی‌ها حساس هستن. نمی‌توانم ضمانت کنم اما برداشت‌ موجود این است که گفت‌وگوها دارند در مسیر درست پیش می‌روند.» 

مرندی: پیشرفت‌هایی در مذاکرات وین صورت گرفته است

مرندی، مشاور تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای اظهار کرد: مذاکرات وین پیشرفت‌هایی صورت گرفته است اما باید احتیاط کرد. پیشرفت کلی بوده اما برخی مسائل همچنان نیاز به حل‌ و فصل دارد. 

سه چالش اصلی مذاکرات وین چیست؟

 رفع حداکثری تحریم‌ها و کوچک کردن لیست تحریم‌ها، دریافت ضمانت‌های کافی برای خارج نشدن دوباره آمریکا از برجام و اعلام خاتمه سوالات و ابهامات آژآنس درباره موضوعات پادمانی، سه موضوع مهمی هستند که در دور تازه مذاکرات در وین میان ایران و آمریکا و نماینده اتحادیه اروپا مورد بحث است.

واکنش‌های به روند مذاکرات

علی ربیعی، سخنگوی دولت روحانی از مذاکرات احیای برجام حمایت کرد.

فعال سیاسی اصلاح طلب به تعریف و تمجید اصولگرایان از توافق احتمالی جدید و برتر دانستن آن از برجام، واکنش نشان داد.

اما رستم قاسمی، وزیر راه توییت عجیبی را منتشر کرد.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar